NAJVEĆE CURENJE PODATAKA IKADA: Više od 700 miliona e-mail adresa i šifri dospelo u javnost, odmah promenite password!

- To je po jedna adresa za svakog muškarca, ženu i dete u Evropi - napisao je na svom blogu stručnjak za kompjutersku bezbednost Troy Hunt

  • 1

Zahvaljujući pogrešno programiranom spambotu, komjuterskom programu za slanje neželjenih e-mailova, više od 700 miliona e-mail adresa i određeni broj šifri procurio je na internet, piše britanski Gardijan. Ovo se smatra jednim od najvećih curenja podataka u istoriji.

Nova velika prevara na Gmailu: Ako dobijete ovaj mejl, ne otvarajte ga i odmah ga obrišite (FOTO)

- (Curenje podataka) o kojem pišem (u sredu) tiče se 711 miliona blokova podataka. To je najveći broj podataka koje sam učitao u "How I Been Pwned". Kako biste dobili osećaj o veličini, to je po jedna adresa za svakog muškarca, ženu i dete u Evropi - napisao je na svom blogu stručnjak za kompjutersku bezbednost Troy Hunt, ujedno i voditelj stranice "Have I Been Pwned" (HIBP), servisa koji osobama otkriva jesu li se njihovi podaci negde na internetu pojavili.

Stručnjaci, međutim, tvrde da je među tim e-mail adresama puno lažnih, krivo navedenih i ponovljenih pa je broj korisnika pogođenih ovim curenjem podataka verovatno manji od broja e-mailova i šifri koji su se našli na internetu. Istovremeno, ovo curenje sadrži dvostruko više podataka od proboja u River City Mediju u martu. Pre ovoga u sredu, to je bilo najveće curenje podataka koje se dogodilo nakon proboja u neki spambot, prenosi Jutarnji list.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Podaci koje je Hunt učitao u HIBP postali su dostupni zato što programeri spambota nisu osigurali jedan od servera na kojem su se podaci pohranjivali. Nije moguće utvrditi koliko je ljudi preuzelo podatke koji su se nalazili na nebezbednom serveru.

Iako je na internet procurilo više od 700 miliona email adresa, čini se da su mnoge lažne, odnosno da ne vode do pravih korisnika. Neke su nepravilno povučene iz javnih baza podataka dok su druge stvorene pogađanjem ili dodavanjem opštih termina pre domena.

Hunt tvrdi da su šifre koje su procurile sa e-mail adresama kopirane iz prethodnih curenja podataka, većinom onog s LinkedIna iz 2016. godine i onog sa stranice Exploit.In.

- Ako se vaš e-mail ili šifra nalazi na ovom popisu, nažalost, najverovatnije nećete moći saznati kako su tamo završili. Takođe, nećete moći bog zna šta puno po tom pitanju da uradite. Ne znam kako su došli do moje adrese. Barem mi je sada jasno zašto dobijam toliko spama - napisao je Hunt.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA