≫

Ruskinja osvojila zlato, ali nije mogla da sluša svoju himnu: Oči su joj se nakupile suzama kad su joj pustili potpuno nebitnu melodiju (VIDEO)

Ona je prva atletičarka koja je osvojila zlatnu medalju kao neutralni sportista

• 5
Alastair Grant

Ruska atletičarka Marija Lasickene osvojila je zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Londonu, u disciplini skok uvis.

Njen najbolji rezultat je bio 2.03 m, kojim je odbranila titulu.

U istoriju ulazi i po tome što je prva atletičarka koja je osvojila zlatnu medalju kao neutralni sportista, zbog toga što je ruskom atletskom timu zabranjeno da se takmiči pod svojim obeležjima usled doping skandala.

Zbog toga je Lasickene umesto ruske himne na dodeli medalja morala da sluša himnu prvenstva.

Bilo je neizvesno u završnici takmičenja, vodila je veliku bitku sa Poljakinjom Kamilom Licvinko (srebro) i Ukrajinkom Julijom Levčenko (bronza).

Ovo je Ruskinji bilo 14. takmičenje u karijeri u kom je uspela da nadskoči dva metra.

Martin Meissner

- Zlatna medalja u Londonu je bila moj glavni cilj ove sezone. Svakako, želela bih da lestvicu podignem više. Nije mi se svideo nijedan moj pokušaj na 2.08 - rekla je 24-godišnja Lasickene.

Ne krije da bi želela da obori svetski rekord Bugarke Stefke Kostadinove, postavljen 1987. godine u Rimu.

- Nadam se da i dalje imam potencijal da oborim rekord ovde sezone. Ne znam kako ću da slavim ovaj uspeh, jer mi je sledeće takmičenje 15. avgusta - rekla je dvostruka svetska šampionka (2015, 2017).

U karijeri je osvojila i zlatnu medalju na dvoranskom SP 2014. godine, kao i na dvoranskom EP 2015. u Pragu.

Takođe, osvojila je Dijamantsku ligu 2014. godine.