Nova luda pobeda srpskih odbojkaša: Rusi pali posle drame!

Selekcija nikole Grbića bolja od evropskog prvaka

• 2

Odbojkaška reprezentacija Srbije u samo dva dana odigrala je drugi dramatičan meč sa srećnim krajem i pobedila selekciju Rusije sa 3:2 (20:25, 25:23, 25:23, 25:22, 15:12) u 2. kolu drugog vikenda Lige nacija u Sofiji.

Ekipa Nikole Grbića je juče spasila dve meč lopte i slavila nad Bugarskom, takođe 3:2, a sada je savladala prvaka Evrope za treći trijumf u novoformiranom takmičenju, uz dva poraza.

Utakmicu u Areni Armejec posmatralo je 1050 gledalaca, a sudili su Juraj Mokri iz Slovačke i Vlastimil Kovarž iz Češke.

Ponovo su izabranici Nikole Grbića pokazali svima da im je mesto u vrhu svetske odbojke, savladali su Rusiju u meču, u kome su nijanse odlučivale o tome ko će osvojiti koji set. Stoga je najpravednije bilo da pobednika odluči peti set, u kome je Srbija bila mirnija i preciznija u završnici, kada je bilo najpotrebnije, pa je veliki rival "bačen na pleća" posle više od dva časa igre, prenosi zvanični sajt Odbojkaškog saveza Srbije.

Do sredine prvog seta Srbija je bila ravnopravan rival Rusiji i imala je minimalnu prednost. Rusi su prvo put poveli sa 11:10, a zatim su vodili sa 16:13, da bi prvi set rešili u svoju korist sa 25:20.

Mnogo bolje je Srbija zaigrala u drugom setu, pa je vodila sa 8:5 i 16:11. Smanjili su Rusi na 16:14, pa 17:16, a zatim izjednačili na 18:18. Usledila je igra poen za poen, da bi Srbija prva stigla do set lopte – 24:23. Ivović je iskoristio šansu za 25:23 i Srbija je izjednačila na 1:1 u setovima.

Srbija je u trećem setu povela sa 6:3, ali su Rusi serijom 5:0 preokrenuli na 8:6 u svoju korist. Izjednačila je Srbija na 11:11, a zatim povela sa 12:11, pa 14:12. Vodila je Srbija potom sa 18:13, a Rusi su, slično kao u drugom setu, počeli da smanjuju razliku do 19:17, pa je Nikola Grbić zatražio tajm - aut.

Saveti selektora odmah su dali rezultat, Srbija je stigla do 20:17, asom kapitena Ivovića, potom i do 23:19, međutim ruski odgovor bila je serija 3:0 za 23:22. Imala je Srbija dve vezane set lopte (24:22), a iskoristila je drugu za konačnih 25:23, za prednost od 2:1 u setovima.

Posle 3:3 na startu četvrtog seta, Rusija je povela sa 5:3 i zatim održavala razliku do 8:6, kada je Srbija poravnala. Usledilo je vođstvo Srbije od 12:11, ali su Rusi preokrenuli na 16:15. Vodila je Rusija sa 18:16, a Srbija izjednačila, ali je Rusija ponovo stekla dva poena viška – 21:19. U finišu je bilo 23:20, a na kraju 25:22 za izjednačenje na 2:2 u setovima.

Srbija je u petom setu povela sa 2:0 i tu prednost održavala do 6:4, kada su Rusi izjednačili na 6:6. Srbija odgovorila na isti način, sa dva vezana poena za 8:6 na promeni strana. Krsmanović je blokom povećao na 9:6, ali su potom Rusi smanjili na 10:9, pa je Nikola Grbić zatražio tajm - aut. Rusija je posle predaha sa dva nova poena stigla do prvog vođstva u petom setu - 11:10. Izjednačila je Srbija, a zatim su ekipe naizmenično osvajale poene do izjednačenja Srbije na 12:12, kada je Luburić asom ponovo doneo vođstvo Srbiji od 13:12. Posle tajm - auta, usledila je i greška Rusije, te 14:12 za Srbiju.

Lisinac je iskoristio prvu meč loptu za 15:12 i trijumf Srbije od 3:2.

Poslednju utakmicu u Sofiji reprezentacija Srbije igra sutra protiv Australije od 17 sati.