DAČIĆ: Srbija je zemlja sa najviše izbeglica u Evropi!

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je tokom konflikata u bivšoj Jugoslaviji u Srbija primila više od 500.000 izbeglica iz Hrvatske i BiH, kao i 220.000 interno raseljenih lica sa KiM

  • 4

Srbija je država sa najviše izbeglica i interno raseljenih lica u Evropi, zbog čega joj je potrebna međunarodna pomoć, ocenio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić danas na 65. zasedanju Izvršnog komiteta Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice u Ženevi.

 

On je rekao da je tokom konflikata u bivšoj Jugoslaviji pružila utočište za više od 500.000 izbeglica iz Hrvatske i BiH, kao i za 220.000 interno raseljenih lica sa KiM.

 

- Kao zemlja sa najvećim brojem izbeglih i interno raseljenih lica u dugotrajnom raseljenju u Evropi, Srbija dobro razume potrebe najugroženijih i kao takva najviše je zainteresovana da se što efikasnije dođe do trajnih i održivih rešenja, na osnovu Konvencije o statusu izbeglica - naveo je Dačić, saopštilo je Ministarstvo.

 

 

Kao predsednik nacionalnog Upravnog odbora Regionalnog stambenog programa on je rekao da finansiranje Regionalnog stambenog programa nije u potpunosti obezbeđeno i da tek predstoji zajedničko prikupljanje nedostajućih sredstava.

 

- Nadam se da je dugotrajano usaglašavanje složenih administrativnih procedura sada završeno i da sve snage ubuduće možemo ulagati u konkretnu realizaciju projekata za porodice kojima su namenjeni - rekao je Dačić.

 

On je istakao da je Srbija do sada podnela pet predloga projekata Banci za razvoj Saveta Evrope, u vrednosti od oko 88 miliona evra, od kojih su četiri već odobrena, a implementacija prvog projekta je u toku.

 

 

Ugovor sa predstavnicima lokalnih samouprava u kojima će biti izgrađeno 200 stanova, biće potpisan za nekoliko dana uz dodelu građevinskog materijala. Dačić je objasnio da je početkom aprila ove godine preporukom o prestanku statusa izbeglica licima izbeglim iz Hrvatske u periodu od 1992. do 1995. godine, prebačen dodatni teret rešavanja izbegličkog problema na Srbiju.

 

- Naglašavam da je Preporuka doneta bez odgovarajućih konsultacija i uzimanja u obzir stava zemlje prijema, odnosno Srbije. Štaviše, to je učinjeno na arbitraran i jednostran način koji do sada nije karakterisao višedecenijsku saradnju Srbije sa UNHCR - kazao je srpski ministar.

 

Dačić je izneo podatak da se samo 18 odsto izbeglih iz Hrvatske vratilo u tu zemlju, kao i da je znatno manji broj zaista održivih povrataka, što ni u kom slučaju nije argument u prilog stavu UNHCR-a da strah ovih osoba od progona više nije „osnovan“.

 

 

Dačić je naveo da se ova lica i dalje suočavaju sa problemima u ostvarivanju stanarskih prava i penzija, obnavljanja kuća, povraćaja poljoprivrednog zemljišta, upotrebe pisma, zapošljavanja u državnim institucijama, kao i da su u Hrvatskoj čak pogoršane mogućnosti ostvarivanja Ustavom i zakonima garantovanih prava srpske manjine.

 

Ovako kompleksna situacija, zaključio je, zahteva nesmanjenu pažnju, efikasnost i solidarnost, u pronalaženju trajnih rešenja za ovaj ranjivi deo populacije, a UNHCR i drugi međunarodni partneri mogu i ubuduće računati na saradnju Srbije.

 

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • NATO

    30. septembar 2014 | 21:25

    Pitaj Miloševića i Karadžića šta ćete sa izbjeglicama,ti ljudi bi još ostali tamo gdje su bili da nije bilo rata.

  • Sara

    1. oktobar 2014 | 12:05

    Konacno da neko i nas spomene

  • Peca

    2. oktobar 2014 | 01:44

    Konačno i mi da imamo nečega najviše u Evropi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA