POČINJU TURBULENCIJE: Izbori koji slede mogu zauvek da promene političku scenu Evrope!

Ključni faktori u ovom fenomenu su slaba izlaznost na izborima i drastičan pad broja članova u tradicionalnim partijama. Velika Britanija, koja izlazi na izbore u maju, na pragu je potencijalno dužeg perioda političke nestabilnosti, navodi se u istraživanju

  • 1

Politički zemljotres mogao bi da pogodi Evropu u 2015. godini, zaključak je istraživanja "Ekonomist intelidžens junita". Prema istraživanju, zbog sve veće popularnosti, populističke stranke bi mogle da dobiju na izborima i nateraju umerene stranke na koalicije koje bi ranije bile nezamislive.

Evropska "kriza demokratije" je jaz između elite i glasača, navodi EIJ.

U srcu evropske politike nalazi se ogromna rupa na mestu gde bi trebalo da budu velike ideje, dodaje EIJ.

Ključni faktori u ovom fenomenu su slaba izlaznost na izborima i drastičan pad broja članova u tradicionalnim partijama. Velika Britanija, koja izlazi na izbore u maju, je na pragu potencijalno dužeg perioda političke nestabilnosti, navodi se u istraživanju.

Šansa da izbori dovedu do formiranja nestabilne vlade je mnogo veća nego obično. Naime, predviđa se da će populistička VB Nezavisna partija (UK Independence Party –UKIP) uzeti glasove i Konzervatinoj i Laburističkoj partiji.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Ali najneposredniji politički izazov i test koji će pokazati kako se rastući populizam preslikava na uspeh na izborima je onaj koji će se desiti u Grčkoj.

Opšti izbori u Grčkoj održaće se 25. januara, nakon što parlament u decembru nije uspeo da izabere novog predsednika. Istraživanja javnog mnjenja ukazuju na to da bi se krajnja levica na čelu sa Aleksisom Ciprasom, populistička partija Siriza, mogla pojaviti kao najjača stranka.

Foto: Printscreen/Youtube/Besttv Zajecar Foto: Printscreen/Youtube/Besttv Zajecar

Ukoliko se to desi i ukoliko ona napravi vladu, EIJ istraživači kažu da bi to pokrenulo talase širom Evropske unije koji bi bili katalizator za političke preokrete u drugim zemljama.

- Ukoliko bi Siriza došla na vlast, to bi delovalo destabilizirajuće u samoj Grčkoj, ali i u regionu. Skoro sigurno bi došlo do krize između Grčke i međunarodnih kreditora, s obzirom na to da je otpis dugova jedan od osnova njene političke platforme - navodi EIJ.

Izbori u Evropi sa potencijalno nepredvidivim rezultatima, prema istraživanju EIU, su, takođe, oni koji će se održati u Danskoj, Finskoj, Španiji, Švedskoj, Nemačkoj i Irskoj.

Grčka izbori

- Zajednički imenilac u tim zemljama jeste - uspon populističkih partija - navodi EIJ.

Istraživači smatraju da populistički pokreti pokušavaju da popune vakuum nastao između starih političkih partija i njihove tradicionalne društvene baze. Protivljenje briselskoj upravi, imigraciji i merama štednje ključne su teme mnogih takvih stranaka, prenosi BBC analizu EIU.

Istovremeno, zajedno sa porastom populističkih pokreta, poslednjih godina sve je više protesta koji se održavaju širom sveta, kažu istraživači EIJ.

(Telegraf.rs / Izvor: bbc.com)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vatro Marx

    20. januar 2015 | 20:17

    Bilo je komentara prosle godine povodom EU, dosta su mi rekli da sam protiv EU kao i SAD. To su velike ribe koje jedu male.Eurposka unija vec godinama sasvim lose funkcionise, za jedne je majka a druge maceha. Prije par godina Francuska i Njemacka dali su grcke kredit, pod uslovima da sa tim kreditom kupuju grci samo njihov proizvod.Taj clanak cuvam. Takvih primjera ima dosta,Grcka je u pravom haosu ustvari sve juzne latinske zemlje, ltalia Francuska, Portugl, Spanjloska sa 47 miliona stanovnika takodje ima jako znacajnu godinu 2015 god. su izbori Katalonija hoce izbore ponovo da se zeli odvojiti. Zatim definitivno izbori cijele Spanolske, koja je na nogama povodom corupcije partija Partido Popular sada su na vladi i izgubili su poverenje narod im vise ne vjeruje, ogromne miliarde su nestale, ima njih dosta iz ove partije koji su u zatvoru a sigurno biti ce njih jos vise.Znamo da je situacija losa, jos uvijek vlada velika nezaposlenost. Zahvalnost novoj partiji PODEMOS ( Mozemo),sxstremno lijevo orjentisana generalni sekretar je Pablo Iglesias, kao i u Grcku partija Sirizas i Aleksis Cipras, njih dvoje suradjuju fantasticno.Partija Podemos je tako jako postala popularna, da je vec prva na listi bez obzira PP, PSOE, IU, i druge partije, sve ove partije su protiv njih nista im ne mozu zahvalnost partiji Podemos otkrili su ovu veliku korupciju i nejednakost, puno drzavnih ustanova i poduzecakoje hoce PPda privatizira. Ako pobijede takodje NATO mora napustiti Spanjolsku.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA