Deportovani smo iz Srbije u Srbiju! Ispovest ruske novinarke posle torture na Kosovu

Oksana Sazonov i njen kolega Sergej Belous uhapšeni su na ulici, u srpskom delu Orahovca, zbog navodno nelegalnog boravka, nakon čega su noć proveli u pritvoru u Prištini

  • 1

Novinarska ekipa ruske agencije "Njuzfront" sa Krima uhapšena je prošle nedelje tokom boravka na Kosovu i Metohiji, gde su pokušali da snime intervjue i priloge o životu Srba u južnoj srpskoj pokrajini za potrebe dokumentarnog filma!

ALBANCI SA KOSOVA PRIZIVAJU NOVI RAT: Albin Kurti tvrdi da demarkacija može da donese nove sukobe

Oksana Sazonov i njen kolega Sergej Belous uhapšeni su na ulici, u srpskom delu Orahovca, zbog navodnog nelegalnog boravka, nakon čega su noć proveli u pritvoru u Prištini, a potom su, kako su rekli, "bili deportovani iz Srbije u Srbiju".

Izvedeni su pred tužioca i izrečena im je novčana kazna, a onda su, kako veruju, zahvaljujući angažovanju ruske diplomatije oslobođeni i deportovani u centralnu Srbiju.

RUSIJA SE PREDSTAVLJA KAO VELIKI BRAT SRBIJI: "Vašington post" otkriva prave Putinove interese na Balkanu

Sazonova je za Sputnjik ispričala da su na KiM ušli automobilom iz centralne Srbije preko administrativnog prelaza Jarinje.

Foto: Tanjug/Boki Foto: Tanjug/Boki

- Naravno da smo imali pasoše i da smo ušli legalno u Republiku Srbiju. Na administrativnom prelazu su proverili ličnu kartu i vozačku dozvolu čoveku koji je vozio, nas su samo pogledali - rekla je ona.

Opisujući hapšenje, Sazonova je ispričala da su bili kod prijatelja u jednoj porodici.

- Otišli smo do kola da uzmemo stvari, a moja torba i dokumenti su ostali u kući. Odjednom nam je prišlo petoro-šestoro kosovskih policajaca, Albanaca, počeli su da pričaju na engleskom sa nama. Rekli su da samo žele da nas identifikuju. Ja nisam imala ništa, Sergej je imao novinarsku dokumentaciju, dokument sa slikom i imenom na engleskom jeziku. Međutim, njima to nije odgovaralo, tražili su pasoše. Insistirali su da idemo njihovim automobilom do kuće. Ipak smo došli tamo pešice i posle toga uzeli su naše pasoše i odveli nas u policijsku stanicu u Orahovcu, a potom nas prebacili u Prištinu - objasnila je ona i naglasila da policiji ništa nije značio pečat Srbije, pa su im tražili vize, iako nije jasno kako jedna tvorevina, koju ne samo da Rusija ne priznaje - nego nije predstavljena u UN, može da uvede vizni režim.

Pritom, priča dalje Sazonova, nije im bilo omogućeno da pozovu bilo koga, a ni da komuniciraju međusobno. Noć su proveli u prostoru predviđenom za ilegalne imigrante.

- Možda su tamo i imali internet, ali nama su uzeli sve: telefone, laptop, čak i lične stvari. Tek sam ujutro mogla da pozovem direktora Konstantina Klirika da ga obavestim šta je bilo s nama. On je rekao da već zna i da cela Rusija zna i da se nama bave. Zvala sam majku da joj kažem da je sve u redu, a Sergej je obavestio rusku kancelariju u Prištini - navela je ona i dodala da nije bilo malteretiranja i da su policajci bili korektni.

Foto: Wikipedia/Olivera Radić

Ubeđena je, kaže, da je policija dobro znala ko su oni i da ne zna od koga trenutka su kosovske vlasti pratile njihovo kretanje. Sazonova je uverena da su hapšeni, ne zato što su navodno na KiM boravili nelegalno, već zato što su snimali.

- To je jedno malo parče teritorije koje kao da brani ceo svet: NATO, UN, OEBS, Euleks, ali tamo se hapse novinari, tamo se vernici plaše da idu u crkvu, tamo ima enklava u 21. veku po nacionalnom i verskom osnovu. A znamo šta se sve priča što se tiče šverca i trgovine ljudima na Kosovu - zaključila je ona.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA