Uručeni sertifikati za 174 pedagoška asistenta (FOTO)

Asistenti, zaposleni u osnovnim školama i predškolskim ustanovama, pružaće podršku deci iz socijalno ugroženih grupa i romskoj deci

  • 1

Mere obrazovne politike Vlade Srbije usmerene na veću uključenost romske dece u obazovni sistem daju značajne rezultate, istakla je Suzana Paunović, direktorka Vladine kancelarije za ljudska i manjinska prava, obraćajući se prisutnima na dodeli sertifikata pedagoškim asistentima u Kragujevcu.

Od septembra 50 personalnih ASISTENATA za OSOBE SA INVALIDITETOM!

Na svečanosti koja je organizovana na Univerzitetu u Kragujevcu, u okviru projekta "Ovde smo zajedno - Evropska podrška za inkluziju Roma", Paunović je istakla da pedagoški asistenti, zaposleni u osnovnim školama i predškolskim ustanovama, obavljaju značajan posao pružajući podršku deci iz socijalno ugroženih grupa i romskoj deci, kako bi im se obezbedio kontinuitet kvalitetnog obrazovanja.

Direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović je istakla da je tokom 2008. godine započeo program uvođenja pedagoških asistenata u sistem obrazovanja Republike Srbije. Na kraju 2008. godine imali smo 74 pedagoška asistenta, a danas ih je 175 u obrazovnom sistemu Srbije.

- U prethodnom periodu organizovani su programi stručnog usavršavanja svih pedagoških asistenata kroz osam modula u okviru projekta "Ovde smo zajedno - evropska podrška za inkluziju Roma" koji finansira Evropska unija i sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji - istakla je Paunović.

Foto: Јован Праштало Foto: Јован Праштало

Prema rečima Paunovićeve, radom prvih mobilnih timova za inkluziju Roma i uz punu podršku pedagoških asistenata, u predškolske ustanove je za samo godinu dana upisano 1.300 dece, što je od posebnog značaja, imajući u vidu da se dosad pažnja nije posvećivala pripremama za obrazovanje, a što je za rezultat imalo veliku stopu napuštanja školovanja.

Primenom mera afirmativne akcije od 2003. na fakultete i visoke škole upisano je 1.782 studenta i 3.438 srednjoškolaca i ustanovljen sistem praćenja redovnosti pohađanja i postignuća učenika. Kako bi bili motivisani da nastave školovanje, u prethodne dve školske godine obezbeđeno je dodatnih 1.025 stipendija za romske srednjoškolce, istakla je Paunović.

- Obrazovanje je preduslov za izlazak Roma iz siromaštva i zbog toga je veoma važno kontinuirano praćenje ali i podrška radu pedagoških asistenata, prikupljanje rezultata rada sa terena i razvijanje mreže pedagoških asistenata - zaključila je Paunović.

Foto: Promo Foto: Promo

Mirjana Maksimović, projektni menadžer delegacije EU u Srbiji je istakla da je evropska podrška za inkluziju Roma iznosi 11 miliona evra, a da će do kraja godine ta podrška iznositi oko 20 miliona evra.

Jan Lueneburg, šef odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS-a u Srbiji je u ime implementacionog partnera istakao da je koncept pedagoških asistenata najbolji pokazatelj da romski učenici ostanu u školi. On je napomenuo da mobilni timovi daju veliki doprinos u inkluziji Roma i da će se mreža mobilnih timova proširiti.

Vitomir Mihajlović, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine je čestitao na programu sertifikacije i poželeo svim pedagoškim asistentima puno sreće u daljem radu. Mihajlović se zahvalio Vladi Srbije na posvećenosti u rešavanju pitanja inkluzije Roma ističući da se samo zajedničkim radom može doći do ovakvih rezultata.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Evropska podrška za inkluziju Roma je projekat vredan 4,8 miliona evra, projekat koji finansira Evropska unija i sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji, obezbeđuje podršku institucijama Republike Srbije u poboljšanju položaja Roma u sledećim oblastima: pristup osnovnim pravima, građanskom učešću, tržištu rada, obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, adekvatnom stanovanju i kreiranju poslova.

Najvažniji partneri projekta su Kancelarija za ljudska i manjinska prava, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Romski nacioanlni savet, Stalna konferencija gradova i opština, NVO Praxis, Fond za obrazovanje Roma, Kancelarija za evropske integracije Vlade Republike Srbije i Tim za socijalnu inkluziju i smanjenje siromaštva.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • senci

    21. oktobar 2016 | 07:25

    Pitam se, zasto se i u Vojvodini ne odobri obuka za pedagoske asistente. Kada su bili konkursi,bila je mogucnost određenih gradova da konkurisu a ne gleda se da je u svim skolama potrebno po nekoliko asistenata. Opet su pojedini bili povlasceni a drugi osteceni. Ministarstvo prosvete tu treba da bude objektivnije i da povede racuna i o manjim sredinama a ne sve samo u velikim gradovima. No to nije nista cudno kod nas, zato smo tu gde jesmo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA