KO JE KRIV? Propale banke ojadile Srbe za 800 miliona evra!

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da je nedavno oduzela dozvolu "Univerzal banci" jer nije mogla da dozvoli da doživimo reprizu propasti "Agrobanke"

  • 12

Troškovi propalih banaka koštaju građane Srbije između 750 i 800 miliona evra. Za to je "zaslužan" loš poslovni rezultat domaćih banaka koji se, na kraju, pretvorio u njihov sunovrat!

Sve je počelo propadanjem "Agrobanke" krajem 2011. godine, da bi samo godinu ipo kasnije u aprilu 2013. u stečaj otišla i "Razvojna banka Vojvodine", a potom i Privredna banka Beograd. Sve tri banke bile su u većinskom državnom vlasništvu.

Početkom februara ove godine istu sudbinu doživela je i "Univerzal banka", koja je bila u većinskom privatnom vlasništvu.

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da je nedavno oduzela dozvolu "Univerzal banci" jer nije mogla da dozvoli da doživimo reprizu propasti "Agrobanke" koja je državu koštala 400 miliona evra.

Nisam smela da oklevam i rizikujem reprizu "Agrobanke" koja je zbog izbora 2012. godine, projektom odlaganja kroz formiranje "Nove Agrobanke" pretvorena u trošak od 400 miliona evra. Otkud mi pravo da rizikujem poverenje u ukupan bankarski sistem? Zbog bilo koga i bilo čega? - rekla je tada Tabaković.

Guvernerka je ponovila da danas u Srbiji postoji 29 banaka koje imaju licencu i dodala da ni u jednoj od njih ne postoji problem koji bi doveo u pitanje stabilnost finansijskog sistema.

Poznati trošak zatvaranja "Univerzal banke" po Agenciju za osiguranje depozita je 70 miliona evra i 1,8 milijardi dinara što je ukupno oko 85 miliona evra.

Za Razvojna banku Vojvodine dato je 150 miliona evra, a za Privrednu banku između 100 i 150 miliona evra.

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović upozoravao je još krajem prošle godine da je ključno mesto za ozdravljenje javnih finansija uređenje javnih preduzeća i državnih banaka.

- Ako se to ne učini ne postoje te uštede koje mogu da se naprave na platama, penzijama i povećanju poreze koje bi mogle da pokriju neracionalno poslovanje. To je osnovi problem i po tome bi trebalo da se meri da li je program ozdravljenja javnih finansija održiv - objasnio je Petrović.

(N. S.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Prof.Biologije

    10. mart 2014 | 08:17

    Niko još nije osuđen za bankarsku pljačku građana

  • Armagedon

    10. mart 2014 | 08:22

    Tadašnji i sadašnji ministri koji vam prodaju šerenu lazu ,poput mercedesa,arapskih investicija,Beogeada na vodi idt.

  • Drago

    10. mart 2014 | 08:33

    Dinkic i ekipa .......

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA