Ovo je priča koju nećete naći u udžbenicima: Velika beogradska nesreća odnela je desetine života (FOTO)

Bila je to najveća tragedija u istoriji jugoslovenskog rečnog brodarstva

  • 7

Ovih dana se navršava 65 godine od najveće rečne nesreće na ovim prostorima kada je u talasima Save i Dunava, između Velikog ratnog ostrva i Kule Nebojše potonuo putnički brod "Niš" odnoseći sa sobom živote desetina Beograđana.

Neutešni roditelji u jednom trenutku ostali bez oba sina, a niko još nije osuđen: Svakog jutra se budimo i ležemo sa istim bolom

Zbog radova na Savskom mostu tog dana je interesovanje za redovnu brodsku liniju Beograd-Zemun bilo znatno veće nego inače. Brod "Niš" je imao kapacitet od 60 osoba, ali je ostalo zabeleženo da je tog dana prodato 106 karata. Preživeli su kasnije pričali da je na brodu bilo blizu 150 ljudi, iako tačan broj nikada nije u potpunosti utvrđen.

Prema saopštenju tadašnje policije, brod je krenuo iz Beograda u 13:07 časova. Do ušća je doplovio normalno, a onda su ga zahvatili jak vetar, kiša i grad. Sve što je kapetan Ferdinand Nobilo pokušao kako bi spasao brod, bilo je bezuspešno.

"Niš" je pod udarima oluje potonuo za svega tri minuta. Od polaska sa Savskog pristaništa prošlo je pet minuta.

- Ništa se nije videlo, Dunav je bio zamagljen. Jedva sam video konturu broda kroz kišu i grad. Najednom je, slično zvuku automobilske sirene, počela sirena sa broda isprekidano i brzo da daje signal za pomoć.

Foto: Muzej Nauke i Tehnike

- Glas sirene je umukao, brod je bio još na površini, ali je već počeo da tone. Sa reke se začuo očajnički krik ljudi. Kiša i grad su bezdušno tukli. Na vodi su se crnele samo ljudske glave, bilo ih je šezdesetak - objavila je Politika u izdanju od 12. septembra svedočenje Svetislava Marjanovića koji je pecao na obali Save ispod Kule Nebojše i bio očevidac tragedije.

Putnicima, od koji je većina ostala zaglavljena u salonu broda, pritekli su u pomoć lađari i ribari, ali oluja je bila nemilosrdna.

Mnogi su se udavili pre nego što su čamci uopšte stigli do njih.

Na kraju, bilans je bio poražavajući. Izveštaji iz tog vremena govorili su o najmanje 126 žrtava, a tačan broj poginulih nikada nije utvrđen. Bila je to najveća tragedija u istoriji jugoslovenskog rečnog brodarstva. Tridesetak preživelih spaslo se samo zahvaljujući sreći.

Foto: Muzej Nauke i Tehnike

Dva sata kasnije, na mesto tragedije pristigli su i tadašnji državni zvaničnici - Aleksandar Ranković, Slobodan Penezić Krcun i Jovan Veselinov. Vlada FNRJ proglasila je trodnevnu žalost i obećala pomoći deci koja su u ovoj nesreći ostala bez roditelja.

Iste noći iz mutnih rečnih dubina izvučen je brod "Niš", zbog tragedije već nazvan "Dunavski Titanik". Svedoci ovog događaja zapisali su da je bio gotovo neoštećen i u položaju kao da plovi.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ljubo

    12. septembar 2017 | 09:31

    Znalo se za ovu tragediju. Zasto bi se nasla u udzbenicima? Udzbenici su za skole a za ovakve slucajeve je mjesto u drugim knjigama.

  • Igor

    12. septembar 2017 | 09:40

    Treba snimiti film o tom brodu a da na brodu momak i devojka zaljube, onda bi imali domaci film kao Titanik!

  • KING MAX

    12. septembar 2017 | 08:49

    A Svetislav peca po najvecem nevremenu,kisa,grad,oluja,magla

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA