U ovom delu Vračara više neće moći da gradi ko kako hoće: Investitori će morati da paze na izgled fasade i na visinu zgrade

Krunski venac postaće zaštićene ambijentalna celina Beograda, nakon što je usvojena peticija stnovnika ovog dela grada.

  • 7

Stanovci Vračara uspeli su da izdejstvuju da se nadalje čuva autentičnost Krunskog venca. Odbornici Skupštine grada usvojili su Odluku o izradi plana detaljne regulacije ambijentalne celine Krunski venac, što podrazumeva da će se ubuduće tačno precizirati kakva vrsta objekata i sa kakvom fasadom može da se gradi u ovom delu grada.

U ruci krvavog Isusa nasred Kneza bio je mobilni telefon, sada ga više nema: Čak se i musliman na Krstovdan slikao pored bizarne statue (FOTO)

Nakon niza peticija koje su pokrenuli Društvo za ulepšavanje Vračara i Udruženje "Topolska" kako bi zaustavili investitorski urbanizam, Grad im je izašao u susret. Ovom odlukom biće obuhvaćeni blokovi između Kalenićeve, Mileševske, Vojvode Dragomira, Novopazarske i Maksima Gorkog. Kako stoji u odluci, cilj je da se zaštiti ova celina koja je evidentirana kao dobro koje uživa status prethodne zaštite i u skladu sa tim definišu pravila uređenja i građenja, pišu Večernje novosti.

Samo će odsada smeti po utvrđenom standardu Printskrin: Google Street View

- Građani su se pobunili u vezi sa gradnjom na uglu Topolske i Petrogradske i bili su u pravu. Ipak, oni su bili razumni i nisu tražili obustavljanje gradnje, već da se gradi u skladu sa ambijentalnom celinom. Na insistiranje građana, doneta je ova odluka, a to će biti prvi slučaj u Beogradu da se ustanove tipovi fasada određenih delova grada, poput Vračara, Starog grada, stare Palilule i Savskog venca. To znači da ovde može da se gradi zgrada od dva, tri sprata, ali da mora da ima odgovarajuću fasadu koja se uklapa u ambijent tog dela starog grada, što je praksa u mnogim svetskim metropolama - rekao je zamenik gradonačelnika Goran Vesić. 

Predstavnici Društva za ulepšavanje Vračara podržavaju ovu odluku i očekuju da se ona sprovede.

- Ovo je lep signal od Skupštine grada - kaže Aleksandar Arsenijević, predsednik Društva.

PROTESTIMA DO POBEDE

Sredninom septembra, Udruženje građana "Topolska" organizovalo je protest na uglu Petrogradske i Topolske zbog rušenja vile iz 1927. na toj adresi kako bi se izgradila stambena zgrada.

Oni su tom prilikom zatražili i smenu sekretara za urbanizam Miloša Vulovića.

(Telegraf.rs/Večernje novosti)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja koji sam uvek on

    28. septembar 2018 | 07:45

    "Investitori će morati da paze na izgled fasade i na visinu zgrade" Aha, da, ali u snovima! Živo će ih zabole, k'o i dosad!

  • ⭐⭐⭐

    28. septembar 2018 | 14:30

    Dobro se neko setio...tako bi trebalo da bude po celom gradu.A onda sruše zgradu bivše američke ambasade i tu zidaju stakleni objekat u sred Kneza Miloša među starim vilama i zgradama.To je ok???

  • JB

    28. septembar 2018 | 10:29

    Više i nema lokacija za gradnju na Vračaru. Zakasnela odluka.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA