≫ 

Čim je strancima odobreno ulaganje u srpske fabrike naoružanja, javila se italijanska "Bereta"

Država je odredila limit da strani ulagač ne može imati više od 15 odsto učešća u kapitalu fabrika oružja i municije

  • 2

Italijanski proizvođač naoružanja "Bereta" zainteresovan je za saradnju sa srpskom odbrambenom industrijom, posebno sa kompanijama "Zastava oružje" i "Prvi partizan", pišu današnje "Večerenje novosti".

Kako navodi list, "Bereta" bi mogla da bude i prvi strani partner koji će, prema novom zakonu o proizvodnji i prometu naoružanja, uložiti novac u srpske vojne fabrike. 

Italijanska kompanija je, tvrde "Novosti", već duže vreme zainteresovana ne samo za saradnju, već i za ulaganje i raspolaganje kapitalom srpske namenske industrije, što je najavljeno još prošle godine prilikom posete ministra Aleksandra Vulina Italiji.

Iz Ministarstva odbrane navode da je potrebno privlačenje stranog, kao i domaćeg kapitala, jer Srbija "i pored svih ulaganja nema toliko para da investira da bi nabavila moderne tehnologije".

Srbija na Vidovdan dobija novu fabriku vojne industrije

- On će nam pomoći da obnovimo i proširimo tehnološku bazu i proširimo lepezu proizvoda. Očekujemo konkretne ponude italijanske ''Berete'', a kontakti postoje i sa više firmi iz Češke, Indije i drugih zemalja - navode u ministarstvu za "Novosti".

U Srbiji je nedavno boravio i vlasnik italijanske kompanije Franko Beretija, koji je sa grupom saradnika obišao kragujevačku "Zastavu" i užički "Prvi partizan", a gostima iz Italije predstavljene su i mogućnosti za saradnju sa Vojnotehičkim institutom Ministarstva odbrane, dodaju "Novosti".

List podseća i da je izmenama Zakona o proizvodnji i prometu naoružanja omogućeno strano ulaganje u državne firme namenske industrije, ali najviše do 49 odsto vrednosti kapitala.

Stranci zainteresovani za naše fabrike oružja, Foto: Marko Jovanovic

Takođe, kako navode, država je odredila limit da strani ulagač ne može imati više od 15 odsto učešća u kapitalu fabrika oružja i municije. Stranim investitorima najatraktivnije su domaće fabrike u čijim pogonima se prozvodi streljačko naoružanje, kao i prateća municija, ukazuju "Novosti".

Prema podacima Ministarstva odbrane, kako dodaju, namenska industrija Srbije tokom prošle godine prihodovala je 580 miliona dolara, a u 2018. se očekuje gotovo 700 miliona.

Ulazak stranog kapitala, prema procenama, podići će vrednost ostvarenog prihoda za oko stotinu miliona dolara godišnje, a cilj države je da već 2020. godine izvoz robe vojne industrije premaši milijardu dolara, ističe list.

VIDEO: Hteo je da puca iz revolvera i zamalo pao pod njegovom snagom

(Telegraf.rs/Večernje novosti)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Marin

    27. jun 2018 | 11:27

    Povećanje prihoda Srbije je uvek plus za državni budžet. To što stranci ulaze u tu priču, biće regulisano zakonom.

  • Branko Raketic

    27. jun 2018 | 10:47

    Sjajna vest, unapredicemo postojece i samim tim i nasa vojska ce biti opremljena jos bolje. to nam je potrebno, jaka vojska.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA