Održan pomen žrtvama Oluje u crkvi Svetog Marka

Predsednik saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, ocenio je da izjave iz regiona pokazuju da Hrvatska vodi antisrpsku politiku prema Srbiji i srpskom narodu punih 27 godina

  • 1

Pomen žrtvama hrvatske vojno-policijske oružane akcije "Oluja" 1995. godine služen je danas u crkvi Svetog Marka u Beogradu, u prisustvu velikog broja građana i Srba izbeglih iz Hrvatske.

Verovatno najporaznije fotke dana: Uče mališane od 5, 6 godina da slave proterivanje dece od 5, 6 godina

Komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić izjavio je tom prilikom da nema pomaka što se tiče ostvarivanja prava Srba u zemljama njihovog porekla kao što su prava na penzije, vraćanja zemljišta, i prava na boravište i prebivalište.

- Većina okupljenih građana u Crkvi svetog Marka su hrvatski državljani. Nadam se da će se prema njima konačno primeniti isti aršini kao što se u zemlji iz koje potiču primenjuju prema ostalim građanima - rekao je Cucić.

Predsednik saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, ocenio je da izjave iz regiona pokazuju da Hrvatska vodi antisrpsku politiku prema Srbiji i srpskom narodu punih 27 godina.

Nezadovoljstvo odnosom Hrvatske prema njihovim imovinskim i ljudskim pravima, izrazili su i Krajišnici koji žive u Srbiji.

Foto: Profimedia/Corbis

Rečeno je i da je Komesarijat za izbeglice do sada registrovao 17 hiljada pograničkih porodica u registar Regionalnog stambenog programa, a cilj je da se evidentiranjem izbeglih, omogući rešavanje kupovine imanja, stanova ili građevniskog materijala.

Pomen je služio vladika Arsenije sa sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve. Prema podacima Komesarijata za izbeglice u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja" iz svojih domova je pre 22 godine proterano više od 200.000 krajiških Srba.

Bežeći u koloni dugoj desetine kilometara preko Bosne i Hercegovine ka Srbiji, stradalo je ili se vodi kao nestalo, više od 2.000 ljudi, rekli su iz Komesarijata.

Kako su naveli, od početka ratova na prostorima SFRJ 1991. godine, u Srbiji je utočište potražilo 610.000 Srba iz Hrvatske i BiH, od kojih danas status izbeglice iz Hrvatske ima još oko 19.000 građana.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA