≫ 

Na ovom mestu je ubijeno više od 30.000 Srba! "To su danas dve pune beogradske Arene": Obeležen Dan sećanja na Jadovno 1941

Nakon parastosa, prisutni, među kojima i srpski član Predsedništva BiH Malden Ivanić, položili su vence i cveće

  • 9

U kompleksu logora Gospić-Jadovno-Pag danas je obeležen "Dan sećanja na Jadovno 1941.", gde je pre 77 godina od režima NDH stradalo 40.000 ljudi.

Prognani Srbi iz Gospića moraju da plate uklanjanje ruševina svojih spaljenih kuća: Skandalozna odluka hrvatskih vlasti

Stradalima su počast odali Udruženje "Jadovno 1941." iz Banjaluke, koje je i organizator današnjeg obeležavanja, potomci i poštovaoci žrtava iz Srbije, Republike Srpske, Hrvatske, Slovenije.

Foto: Tanjug/HINA/Mladen Volarevic

Nad Šaranovom jamom na Velebitu služen je parastos za 38.010 pravoslavnih Srba, koji su stradali u ovom logoru.

Nakon parastosa, prisutni, među kojima i srpski član Predsedništva BiH Malden Ivanić, položili su vence i cveće.

Ivanić je obraćajući se prisutnima naveo da smo se okupili danas u Jadovnu kako bismo iskazali poštovanje prema onima koji su ovde surovo ubijeni.

Foto: Tanjug/HINA/Mladen Volarevic

- Dolazeći ovamo, ovim putevima, razmišljao sam o kolonama tih ljudi, koji su dovedeni iz raznih krajeva i ovde pogubljeni samo zato što su bili ljudi koji su drugačije mislili, drugačije se molili - kazao je Ivanić.

Rekao je da to nikada ne treba zaboraviti, te da je Jadovno prostor gde je sve što se u NDH događalo zapravo počelo.

- Bilo je slučajeva i ranije, ali ovo je bio simbolično početak jednog velikog stradanja srpskog naroda, Jevreja, sa ovih prostora. Ali, ovo je i dalje mesto koje nema tu težinu, koju treba da ima i u našim školama, i u udžbenicima, i u mestima sećanja. Narod koji ne poštuje svoje žrtve ima ozbiljan problem i mi kao narod ovom mestu moramo dati mnogo veći značaj - kazao je Ivanić.

Foto: Tanjug/HINA/Mladen Volarevic

Predsednik Udruženja "Jadovno 1941." Dušan Bastašić kazao je da je ovo deveta godina kako se Dan sećanja na Jadovno obeležava, te da se i danas malo zna o stradanju u ovom logoru za vreme NDH, koja je prema njegovim rečima bila država u punom kapacitetu.

Dodao je da je ovaj logor preteča Jasenovca, te da je nakon njegovog zatvaranja u Jasenovac prebačeno 2.000 preživelih.

Spomenik ustaškim žrtvama logora Jadovno, kod sela Trnovac nedaleko od Gospića u Ličko-senjskoj županiji Republike Hrvatske. Rad je ovo Ratka Petrića iz 1988. godine koji je 1991. srušen pa obnovljen 2011. Foto: Wikimedia Commons/Marijan

Kako je naveo, u logoru je, prema istraživanjima, za samo 132 dana nastradalo 38.000 Srba i 2.000 Jevreja, kao i jedan broj antifašista.

- Teško je zamisliti tu brojku. To su vam dve pune beogradske Arene, strašna brojka. Do 2010. godine znali smo za samo dva mesta stradanja, dve kraške jame, a do sada smo uspeli da nađemo 11 jama. Kod njih pet postavili smo pet krstova, a danas ćemo postaviti i šesti - kazao je Bastašić.

Foto: Tanjug/HINA/Mladen Volarevic

Dodao je da je ohrabrujuće što nijedan od krstova nije oskrnavljen, a, kako kaže, mogli su biti.

- To nam budi nadu da se vrtlog zla polako smiruje i da ćemo ući u nekakve mirnije vode zarad bolje budućnosti naše dece, kojem god narodu da pripadaju - kazao je Bastašić.

Naveo je da je Dan sećanja na Jadovno inače 24. juna, te da je taj dan određen zato što su sabirni logori na Velebitu i Jadovno dosegli svoje granice, a logor na Pagu primio je tada svoje prve zatočenike.

Foto: jadovno.com

Ceremonija obeležavanja u Jadovnu kasnila je oko sat i po vremena, jer je na granici uhapšen jedan čovek iz Banjaluke, a Bastašić je kazao da su svi putnici iz Republike Srpske i Srbije bili uredno prijavljeni.

- Hrvatska policija je smatrala da jednog od njih treba izvesti iz autobusa i privesti. Nemam tačnih informacija o čemu se radi, znam samo da se radi o čestitom čoveku, našem članu, Danilu Kajiću, koji je ovde danas trebao da bude deveti put - kazao je Bastašić.

Nedaleko od mesta na kom je bio logor, kod devastiranog spomenika podignutog na betonskoj ploči kojom je pokrivena jama u kojoj su i danas posmrtni ostaci žrtava, postavljen je drveni Časni krst i služen kraći pomen.

Foto: Tanjug/HINA/Mladen Volarevic

Hodočašće je završeno kod Časnog krsta u Čačića dolcu, koji je podignut 2012. godine, a prisutni će u povratku obići Memorijalni centar "Nikola Tesla" u Smiljanu.

VIDEO: Mučili psa, pa ga ostavili u šahti da umre

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Wien

    30. jun 2018 | 17:46

    Komunjare su zastitile svoju bracu ustase i zabranile svako slovo o genocidu nad Srbima zarad tzv bratstva i jedinstva...

  • N N

    30. jun 2018 | 18:00

    Na osnovu svega toga dali nacija koja je iste pobila moze ikad biti prijatelj Srbskog naroda i dali vredi uopste pokudavati gradjenje prijateljskih odnosa i pomirenje? Tih 30 000 je samo jedan delic ukupnog broja koje su ti zlikovci pobili.

  • Toma

    30. jun 2018 | 17:02

    To je 120000 danas. A niko nije platio za srbocid. Ratni zločin ne zastareva. Mrtve ne možemo da vratimo, nerođene ne možemo da zagrlimo, ali ako je Nemačka platila i plaća, onda i naslednici odgovornih za najveće srpske gradove pod zemljom moraju da plate. Dosta je bilo nebeske pravde, neka plate na ovom svetu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA