Evo koliko će nas koštati predsednički izbori

Druga polovina novca ide najuspešnijima, tako što bi u slučaju da se ide u drugi krug, na račune dva najuspešnija kandidata bilo uplaćeno po nešto više od 160 miliona dinara

  • 5

Redovni izbori za predsednika Srbije koštaće građane 5,2 miliona evra, koliko će izdvojiti Ministarstvo finansija.

Kako je VUČIĆ ostvario dečački san: Pročitajte PREMIJEROV SASTAV IZ 4. RAZREDA osnovne škole (FOTO)

To je oko 641,8 miliona dinara, a izborni zakon je jasno propisao kako će taj novac raspodeliti učesnici, koji će, istovremeno, još pre starta trke, morati da obezbede oko pola miliona dinara za overu potpisa birača.

- Polovina sume, odnosno 320,9 miliona dinara, biće raspodeljena ravnopravno među kandidatima, dok drugi deo ide favoritima koji prođu u drugi krug. Međutim, eventualni pobednik u prvom izbornom krugu dobija ceo taj iznos. To praktično znači da bi, u slučaju da na ovim izborima bude 12 kandidata, kao na prošlim, svi učesnici na izborima dobili po 26,7 miliona dinara - piše novosadski "Dnevnik".

Druga polovina novca ide najuspešnijima, tako što bi u slučaju da se ide u drugi krug, na račune dva najuspešnija kandidata bilo uplaćeno po nešto više od 160 miliona dinara.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Ukoliko bismo imali pobednika već nakon prvog kruga, on bi dobio oko 347 miliona dinara, ili 2,8 miliona evra.

Međutim, da bi dobili budžetski novac, pretendenti na mesto predsednika moraju najpre da polože jemstvo jednako svoti koju treba da dobiju od države.

To znači da moraju da pripreme 26,7 miliona dinara, ili nekretnine u toj vrednosti, a priznaju se i bankarske garancije i državne hartije od vrednosti.

Istovremeno, još pre starta trke, politički igrači moraju da obezbede i oko pola miliona dinara za overu potpisa birača koji ih podržavaju.

Zakon kaže da je to najmanje 10.000 parafa, a na poslednjim izborima Ministarstvo pravde je odredilo da taksa za svaki od njih bude po 50 dinara.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Vrlo je teško proceniti koliko će novca u kampanji za predsednika potrošiti kandidati. Što se tiče prikupanja novca iz privatnih izvora, učesnici na izborima moraju voditi računa o zakonskim ograničenjima.

Maksimalna vrednost godišnje donacije nekog pojednica za finansiranje izborne kampanje iznosi najviše 20 prosečnih mesečnih zarada, dok je u slučaju pravnih lica taj iznos najviše 200 prosečnih mesečnih zarada.

Predsednički kandidat koji ne osvoji najmanje jedan odsto glasova moraće da vrati sav novac dobijen iz budžeta.

Na predsedničkim izborima 2012. manje od jedan odsto, ili ispod 40.000 glasova, dobila je jedino kandidatkinja Socijaldemokratskog saveza Danica Grujičić - 0,79 procenata, navodi "Dnevnik".

(Telegraf.rs)

 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mi

    7. februar 2017 | 13:58

    Bravo! Plaćamo lopove da nas u robove prwtvore, a radimo i gladni, i bosi i bolesni, jer ni na bolovanje ne smeš ako ti ne rebnu od plate i još kupiš lekove. Šefovi mamu psuju, a plate manjw od pola socijalne pomoći u nemačkoj. Zato su cene veće nego u inostranstvu. Med sestara ima platu od 29.640 din.. Pu

  • Lina♡☆♧♡

    7. februar 2017 | 14:43

    Bože za šta mi dajemo pare

  • Љиљана

    7. februar 2017 | 13:26

    Имамо паре за бацање, а онда ће пензионери платити цех. Ко ће да надомести мањак у буџету, рећи ће им ММФ, јер су они главни играчи, а власт ће морати да их слуша и доведе свој народ у робовласнички систем.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA