≫ 

OVO JE PRAVA ISTINA: Koliko srpski vojnici vežbaju sa NATO, a koliko sa Rusima

Te brojke pokazuju da smo posvećeni svim stranama i da nismo bliski samo sa Rusijom, te da je to samo stvar percepcije, a ne činjenica, poručila je Brnabić

  • 4

U Srbiji se već dugo lome koplja, da li Srbija treba da zadži vojnu neutralnost, ali i da li veći stepen vojne saradnje imamo sa Zapadom, odnosno zemljama članica NATO ili sa Rusijom. Koliki je stvarni obim saradnje sa obe strane saopštila je premijerka Ana Brnabić.

Predsednik Evropskog parlamenta sa Brnabić: Radi se na tome da Srbija postane jedna od sledećih članica EU (FOTO)

Brnabić u Evropskom parlamentu: Evo šta im je poručila

- Imamo odličnu saradnju sa NATO i pozdravljamo što razumeju našu vojnu neutralnost - kaže premijerka Ana Brnabić.

Ona je na Beogradskom bezbednosnom forumu dana rekla je u Podgorici razgovarala s američkim potpredsednikom Majkom Pensom i da mu je prenela da mi razumemo da zemlje u regionu žele da uđu u NATO, jednako kako očekujemo da te zemlje i NATO razumeju našu nameru da ostanemo vojno neutralni.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Ipak, dodaoa je, imamo odličnu saradnju s NATO preko programa IPAP i PFP, gde imamo mnogo zajedničkih aktivnosti.

Kako je rekla, treba da govorimo o činjenicama, a to je da Srbija pokazuje da je stvarno netralna i to kroz aktivnosti, gde je recimo u 2016. učestvovala u 16 multinacinalnih vežbi, do toga 9 bilatelano sa SAD, dve sa Rusijom, dve sa zemljama regiona.

Foto: Mod.gov.rs

Ove je godine, dodala je, bilo 13 vojnih aktivnosti sa NATO ili njenim članicama, sedam sa SAD, dve s Rusijom.

- Te brojke pokazuju da smo posvećeni svim stranama i da nismo bliski samo sa Rusijom, te da je to samo stvar percepcije, a ne činjenica - poručila je Brnabić na panelu posvećenom doprinosu partnerstva NATO i Srbije i bezbednsoti Zapadnog Balkana, gde joj je sagovornica bila zamenica generealnog sekretara ove vojne alijanse Rouz Gotemiler.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Srbija je, dodala je premijerka, prva u regionu, sedma u Evropi u pogledu učešća u UN i EU mirovnim misijama, i 3.044 pripadnika naše vojske učestvovala su u njima, čime se, poručila je, ponosimo.

Gotemeler je, s druge strane, ponovila stav Alijanse da prihvata opredeljenje Srbije da bude vojno neutralna, da u tome ne vidi ništa sporno i da to nije prepreka razvoju saradnje sa Srbijom u brojnim oblastima.

- Svaka zemlja ima pravo sama da bira. I sa drugim vojno neutralnim zemljama imamo odličnu saradnju, kao što je na primer Finska. Treba da gledamo kako da proširimo saradnju koju imamo kao partneri - rekla je ona na panelu na kojem je učestovala zajedno sa premijerkom Anom Brnabić.

Kako je dodala, pored vojne saradnje u okviru Programa za mir i IPAP-a ima još dosta drugih oblasti u kojima se dve strane mogu sarađivati i posebno istakla program Nauka za mir.

Ona je podsetila da dobru saradnju predsednika Srbije i šefa NATO Jensa Stoltenberga, navodeći da se njihov susret očekuje u novembru.

Takođe, pozdravila je poruke koje je iznela premijerka na panelu, posebno u vezi sa ekonomijom, jer je to, kako kaže, ono što vodi Srbiju napred.

- Veoma je dobro da imamo priliku da zajedno održavamo vojne vežbe i druge aktivnosti , ali ima i drugih načina za razvoj odnosa, pri čemu bi bilo uzeto u obzir šta su inetersi Srbije, a to je na primer sajber bezbednost - navela je zvaničnica NATO.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Upitana da se osvrne na činjenicu da je zbog vazdušnih udara NATO najveći broj stanovnika Srbije protiv članstva zemlje u NATO, ona je rekla da deli stav generalnog sekretara Jensa Stoltenberga da "pamtimo prošlost, a gledamo u budućnost".

Takođe je kao veoma važnu istakla njegovu raniju izjavu da žali zbog civilnih žrtava.

Prema njenim rečima, za NATO je ključni izazov opasnost koju predstavlja terorizam.

NATO, kako kaže, nastoji da se sa tim problemom uhvati u koštac između ostalog i tako što pomaže zemljama poput Avganistana i Iraka da savaldaju ekstremističke snage.

- I Srbija zajedno sa nama učestvuje u obuci iračkih snaga. Ipak, ključni element borbe protiv terorizma jeste da se pobedi ISIS. To je nešto što je pretnja i za Balkan - kaže Gotemeler.

Drugi ključni izazov za zemlje Balkana i njihove vlade, uključujući i srpsku, jeste korupcija.

Korupcija direktno podriva sposobnost zemlje da bude ekonomski stabilna, najveći je problem prosperiteta zemalja Balkana i budućnosti mladih, a na NATO je da vidi kako može da doprinese.

- Taj doprinos nje pre svega u institucionalnoj sferi - kroz saradnju sa Ministarstvom odbrane - kaže ona.

Foto: nato.int

Upitana da prokomentariše sopstvenu izjavu da je fantastično što je Crna Gora ušla u NATO, da objasni zašto je to tako, imajući u vidu da je reč o maloj zemlji, ona kaže:

- Nije važno kolika je zemlja ili vojska već da može da doprinese misijama i da učestvuje u zajedničkim ciljevima u pogledu mira i stabilnosti. Ni Belgija nije velika zemlja ali su uvek dobrodošli za sto NATO.

Govoreći o uticaju Rusije na Evopu i region ona je navela da zaista postoji zabrinutost Alijanse zbog izazova koji dolaze od Rusije, poput aneksije Krima, destabilizacije situacije u Donbasu, održavanje velikih vojnih vežbi.

Ona naglašava da svaka zemlja ima pravo na to da održava vežbe svoje vojske, da Alijansa nastoji da to pitanje ne preuveličava ni kada je o Rusiji reč, ali da je važno da se to radi na predvidiv i transparentan način za okolne zemlje kao ne bi izvlačile pogrešne poruke.

- Rusija šalje često pogrešne poruke, poruke netransparentnosti i zabrinjava njene susede i NATO - kaže ona.

Ipak, Alijansa je zainteresovana za dijalog sa Rusijom jer je to u interesu obe strane.

- Niko ne želi krize, konflikte - dodala je Gotemeler.

TRI STUBA STABILNOSTI

Premijerka Ana Brnabić kaže da nema uspešne evropske integracije i održivog ekonomskog razvoja bez regionalne stabilnosti, te navodi da je u prethodnom peridou Srbija slala dobre signale da je otvorena i fleksibilna.

- I Evropska unija je u to uložila kroz Berlinski proces, a Srbija jeste izvor stabilnosti u regionu -rekla je Brnabić na Beogradskom bezbednosnom forumu u okviru teme o doprinosu partnerstva NATO - Srbija bezbednsoti Zapadnog Balkana.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

U tom je smilu navela tri stuba stabilnosti.

Reč je o povezivanju infrasturkturnih projekata, poput puta Niš - Priština - Tirana i gasne konekcije s Bugarskom. Drugi stub je ekonomska agenda i treći Kancelarija za mlade.

Kako je primetila, Srbija jeste najveća zemlja regiona, ali je i malo tržište, zbog čega, kako kaže, ako imamo bilo kakvu nestabilnost, i sa svim ulaganjima i ekonomskim rezultatima, bićemo smatrana za nestabilnu i nećemo moći da uživamo u uspehu.

U tom je smislu, kako kaze, Srbija slala dobre signale da je otvorena fleksibilna, te da je stabilnost od ključnog značaja, čemu, dodala je značajno doprinosi i EU koja je u to uložila kroz Merlinski proces.

Na panelu su Brnabić i zamenica generalnog sekrfetara NATO Rouz Gotameler razmenile mišljenja na ovu temu, a razgovor je vodila Maja Piščević iz Instituta Ist vest iz Njujorka.

Daljinac

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • milorad

    13. oktobar 2017 | 05:34

    "Da pamtimo proslost i gledamo u buducnost"????!!!!!Napravili su fatalnu gresku nad Srbima sirom Jugoslavije i traze da im legaliziramo kriminalno bombardovanje i otimanje kosova. pa to istorija nepamti takvu arogantnost na ovoj planeti.

  • Jeretik

    12. oktobar 2017 | 12:28

    Nato vezba na nama .

  • Ccc

    16. oktobar 2017 | 15:42

    Mi smo bitni mnogo kom csrstvu da se priklonimo.Jos ce nas da mole a mi kao snasa neutralni.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA