≫ 

Slučaj bez epiloga: Tri godine od napada na Vučića u Potočarima

- Ništa se ne dešava u vezi sa ovim slučajem, iako je svima jasno da se radi o terorističkom aktu koji je javno snimljen i gde se jasno i nedvosmisleno vidi šta se desilo - rekao je član Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost parlamenta BiH Borislav Bojić

  • 34

U institucijama BiH i politici postoje pojedinci i partije koji štite ljude koji su organizovali i izvršili teroristički napad na tadašnjeg premijera Srbije Aleksandra Vučića tokom komemoracije u Srebrenici 2015. godine, kaže član Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost parlamenta BiH Borislav Bojić.

Na mnoga pitanja do danas nismo dobili odgovor: Bratunac, 26 godina od kako je mučki stradalao 3.500 nedužnih Srba

On kaže da nerešavanje slučaja napada na Vučića, iako je prošlo tri godine, pokazuje da institucije BiH nisu sposobne da se suoče sa takvim izazovima.

- Ništa se ne dešava u vezi sa ovim slučajem, iako je svima jasno da se radi o terorističkom aktu koji je javno snimljen i gde se jasno i nedvosmisleno vidi šta se desilo - rekao je Bojić za "Nezavisne novine".

Iako formalno-pravno postoji mehanizam kako Komisija putem Zakona o parlamentarnoj istrazi može inicirati istražno telo, kaže Bojić, nerealno je da se to desi jer predstoji izborna kampanja, a deo političkih stranaka čiji delegati sede u Komisiji ne bi dozvolio da se nešto uradi tim povodom.

Foto: Tanjug/AP/Amel Emric

Zamenik predsednika Odbora Narodne skupštine Republike Srpske za bezbednost Drago Kalabić rekao je da je velika sramota za BiH što nije okončana istraga o napadu na bivšeg premijera Srbije Aleksandra Vučića.

- Ovo sigurno rade pod uticajem bošnjačkih političara ali, nažalost, tu je i ćutanje srpskih koji su u institucijama BiH. Ne samo što su odgovorne institucije BiH, nego bi sigurno želeli da odgovornost prebace na Republiku Srpsku, što je je nedopustivo - rekao je Kalabić.

On je istakao da su institucije BiH dužne da reaguju i pronađu odgovorne.

Napad u Srebrenici Foto: Tanjug/AP

- Napad na Vučića velika je mrlja koja opterećuje odnose BiH i Srbije i zato istraga mora biti okončana - istakao je Kalabić.

Ministar odbrane Aleksandar Vulin tokom posete Bratuncu, gde je prisustvovao pomenu stradalim podrinjskim Srbima takođe se osvrnuo na ovaj događaj.

- Kako je moguće da pred kamerama čitavog sveta nismo zabeležili nikoga ko bi zaslužio da odgovara za pokušaj ubistva jednog državnika, čoveka koji je došao da se pokloni tuđim žrtvama, da poštuje tuđi bol, očekujući da, valjda, neko poštuje i naš bol - zapisao je Vulin.

Vulin u Bratuncu prošle godine Foto: Tanjug/Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja

Dodao je da su tri godine prošle, a da nemamo još nikakvu vest o tome ko je pokušao da ubije predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, a sa njim "i mir, stabilnost i razumevanje na ovim prostorima".

- Dok se to ne reši, imaćemo još mnogo razloga da tražimo objašnjenje - zaključio je.

Tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić napadnut je u 11. jula 2015. godine tokom komemoracije žrtvama zločina u Srebrenici. Vučića je tada, prvo verbalno, a zatim i kamenicama, napala grupa ljudi u Potočarima.

(Telegraf.rs / Srna)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aca

    8. jul 2018 | 09:02

    Krivci moraju biti kaznjeni.

  • Damjan

    7. jul 2018 | 16:14

    Nerešavanje slučaja napada na Vučića pokazuje da institucije BiH nisu sposobne da se suoče sa tim.

  • Marko Ilic

    7. jul 2018 | 17:39

    Nazalost sve je to ocekivano,cilj tog nemilog dogadjaja je i onako bio da se zaplasi Vucic i da ga nateraju Bosnjacki politicari da im udovoljava.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA