Razumljiva nervoza Prištine, nije sve po njihovoj volji: Đurić o dodatnim adutima Beograda u procesu rešavanja pitanja Kosova

Povodom nedavnog hapšenja petorice Srba, kazao je da je nebitno da li se kosovski premijer Ramuš Haradinaj izvinio premijerki Srbije Ani Brnabić ili izrazio žaljenje, već da je bitno da su Srbi nakon odlučnih poruka iz Beograda oslobođeni

  • 25

Nervoza Prištine je razumljiva jer se stvari posle jako dugo vremena ne odvijaju sasvim po volji tamošnje separatističke političke elite, izjavio je direktor Kancelarije za KiM Marko Ðurić.

Srpski upravljački tim uskoro završava predlog Statuta Zajednice srpskih opština: Sve gotovo u naredne tri nedelje?

On je u intervjuu za "Blic" rekao da se tu ne radi samo o demonstracijama sile i pretnjama silom, već da su se u kratkom periodu desila dva slučaja ranjavanja srpskih mladića, što se nije desilo nekoliko godina, jer je Priština imala interes i volju da se takve stvari ne događaju.

- Ovo je pokazatelj da oni gube tlo pod nogama, ali problem je što su žrtve tog političkog tektonskog pokreta u Prištini naša deca - rekao je Ðurić.

Povodom nedavnog hapšenja petorice Srba, kazao je da je nebitno da li se kosovski premijer Ramuš Haradinaj izvinio premijerki Srbije Ani Brnabić ili izrazio žaljenje, već da je bitno da su Srbi nakon odlučnih poruka iz Beograda oslobođeni.

Kosovska policija Foto: kosovopolice.com

- Verujem da su oslobađanju Srba doprinele poruke predsednika (Aleksandra) Vučića vezane za dijalog, ali i energična javna reakcija Ane Brnabić na samitu sa liderima regiona i Evrope - ocenio je Ðurić.

Upitan da li se strahuje da bi vojska Kosova mogla da bude formirana, Ðurić ponavlja da je Srbija protiv formiranja nove vojske na svojoj teritoriji, kao i da je to stav i Srpske liste i većine Srba na KiM.

Prema njegovim rečima, "zastrašeni ili potkupljeni pojedinci srpske nacionalnosti" ne treba da daju alibi onima koji žele da realizuju taj projekat, izjave zapadnih diplomata i predstavnika NATO koji podržavaju formiranje takozvane kosovske vojske insistiraju da se to dogodi u skladu sa ustavom koji je na snazi u Prištini, što bi moralo da podrazumeva saglasnost srpskih političkih predstavnika.

- Te saglasnosti u ovom času nema, niti će je biti - rekao je Ðurić.

Dijalog Vučića i Tačija u junu Foto: Twitter/@MajaEUspox

Govoreći o dijalogu sa Prištinom, Ðurić je rekao da Beograd od njega očekuje kompromis koji bi svima omogućio da žive i razvijaju se u miru, ali da to ne zavisi samo od Beograda.

Kako je rekao, ni jedan međunarodni problem koji polarizuje svetsku javnost ne može da se reši bez saglasnosti ključnih aktera i dijalog Beograda i Prištine ulazi u fazu kada će otvorena pitanja u svetu morati da se rešavaju dogovorom.

- Koji god aspekt pitanja KIM da posmatrate, viši stepen jedinstva nego u ranijim istorijskim periodima i snažan unutrašnji legitimitet i godinama sticani kredibilitet predsednika Vučića, koji doprinosi i ugledu Srbije, naši su dodatni aduti u ovom procesu - zaključio je Ðurić.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sonja

    14. jul 2018 | 10:40

    Ne ide sve PRistini na ruku i SAD ih ne podrzava toliko i ooni imaju pritiske sve to zbog nase predsednika

  • aca

    14. jul 2018 | 11:27

    Srbija vredno radi na resavanju problema Kosova. Nije nam nimalo lako. Demokrate su na ostavile veliki problem.

  • Zoja

    14. jul 2018 | 15:11

    Nek znaju da smo odlucni u ocuvanju Kosova i svih srba na tom prostoru.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA