≫ 

Strože sankcije za bahato ponašanje u školi

Skupštinski Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo prihvatio je juče dva predloga zakona

  • 1

Ministar prosvete Mladen Šarčević je izjavio danas da novi sistemski zakoni u obrazovanju, koji su ušli u skupštinu, predviđaju strožije sankcije za bahato ponašanje u školi - nastavnika, učenika, ali i roditelja, kao i da je to početak značanih promena u školskom sistemu.

Gimnazija će od sledeće godine izgledati sasvim drugačije: Sve što je do sada bilo pada u vodu, evo o čemu je reč!

Evo šta morate da obezbedite detetu ako želite da ima dobru ocenu iz matematike

Skupštinski Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo prihvatio je juče dva predloga zakona, o visokom obrazovanju i osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja u načelu, koji će danas biti pred poslanicima.

- Sistemski zakoni ulaze u skupštinu i tu se insistira na povećanoij bezbedosti i odgovornosti svih učesnika u prosveti i mnogo strožije će se sankcionisati bahato ponašanje nastavnika, učenika i roditelja - rekao je Šarčević novinarima.

On je naglasio da je preventiva svakako bolja varijanata od sankcionisanja i da se radi i na tome.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Ministar prosvete je rekao donošenje tih zakona početak rešavanja nagomilanih problema iz prošlosti, ali da ne treba očekivati čuda da sve biti rešeno za godinu dana.

- Mislim da jeste to ozbiljan početak da se neke stvari reše. Postoji spremnost i ministarstva i društva da se uhvatimo sa tim u koštac, da bi imali bolje rezulate učenja i ovaj zakon pravi iskorak u tom pogledu - naglasio je Šarčević.

Dodaje da ima puno novina u zakonu, na primer, društveno odgovran rad važi i za učenike i za nastavnike, jer mnoge evropske zemlje to primenjuju.

Foto-ilustracija: Profimedia

- Često pitaju - šta ako neko napravi prekšaj, a nema da plati, svo imamo meru i za to - dodao je Šarčević.

Ministar policije Nebojša Stefanović je na pitanje ko će da kaže "taj i taj roditelj ili učenik će biti kažnjen", kazao da još ne zna konkretne detalje, ali da je do sada uvek sud bio taj koji je izricao meru društveno korisnog rada i svih prekršaja, osim u slučajevima gde dođe do sporazumnog priznanja krivice.

Šarčević na isto pitanje je rekao da škole ne izriču mere, ali da jesu neko ko sugeriše i pokreće postupke.

- Škole će morati da pokrenu u te postupke i da traže od nadležnih, a to znači i saradnju sa Ministarstvom za rad i očekivanje da će izmeniti neke zakone i propise - naveo je ministar prosvete.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mrmot

    20. septembar 2017 | 16:06

    Promenite im i nastavni program. Toliko nepotrebnog gradiva da ne znaju osnovno, previse casova.. pa deca peti razred su do 20h u skoli. Preterano!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA