≫ 

Upoznajte "srce i dušu" srpskih telekomunikacija: Otvoren Državni data centar (FOTO)

Premijerka navodi da joj je drago što je sada "završen krug" i što građani mogu da plaćaju platnim karticama usluge koje pruža država

  • 0

Prvi "Državni data centar" otvoren je danas u Beogradu, a u njemu će biti smeštena ključna informaciono - komunikaciona infrastruktura države, odnosno "srce i duša" srpskih telekomunikacija i informacionih tehnologija. To će, kako je istakla predsednica vlade Ana Brnabić, omogućiti milionske uštede u budućnosti za budžet Republike Srbije.

Brnabić: Ne postoje informacije koje ne delimo sa Crnom Gorom

- Ovo će omogućiti milionske uštede u budućnosti, za sve poreske obveznike, građane Srbije, zato što praktično nećemo više imati državu gde će svako pojedinačno ministarstvo, svaka agencija, uprava, imati sopstvene ''data centre'' u nebezbednim uslovima, nego ćemo sve moći da radimo, plaćamo i vodimo centralizovano - naglasila je predsednica vlade nakon otvaranja centra.

Podvlači da će te uštede omogućiti vladi da ulaže u druge stvari koje su važnije za građane, a da je sve to moguće, zbog timskog rada.

Takođe, pored otvaranja "državnog data centra", Brnabić je rekla da je jako ponosna na sve šta je urađeno za pet meseci, što joj, kako ocenjuje, daje razlog za optimizam, da će Srbija mnogo brže nego što je mislila uspeti da nadoknadi propušteno i da će zaista za par godina postati lideri u regionu, što se tiče elektronske uprave.

Pored centralizovane Kancelarije za IT i eUpravu, koja je počela da radi u punom kapacitetu, kaže Brnabić, Narodna skupština je usvojila Zakon o elektronskom poslovanju, koji je od ogromnog značaja za eUpravu, a završen je Zakon o elektronskom poslovanju, te da očekuje da će taj predlog zakona za nekoliko dana biti na vladi.

Foto: Tanjug/Zoran Zestic

Uz to, kako kaže, Ministarstvo pravde završilo je Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koji je ušao u javnu raspravu 1. decembra, trajaće do 15. januara i ta tri zakona su, podvlači, ključna za eUpravu.

- Takođe, hvala NBS za veliku podršku u projektu za elektronsko plaćanje, to je jedna od stvari koju sam identifikovala u svom ekspozeu, kao jednu od najvažnijih koju moramo da završimo, zato što u toj stvari previše kasnimo, država je bila jedina u kojoj građani nisu mogli da plaćaju platnom karticom usluge koje država pruža - rekla je Brnabić.

Foto: Tanjug/Zoran Zestic

Premijerka navodi da joj je drago što je sada "završen krug" i što građani mogu da plaćaju platnim karticama usluge koje pruža država, a da joj je posebno drago što je u okviru toga obuhvaćena i domaća platna kartica "dina" i pozvala je sve građane da u što većem broju tu mogućnost iskoriste.

- To će takođe omogućiti i onim građanima koji se ne osećaju dovoljno bezbedno i dovoljno sigurno da koriste usluge elektronske uprave, da manje čekaju u redovima, zato što će svi ostali građani moći da plate od kuće. Do kraja godine, mislim, imaćemo i uslugu "eBanking", a isto tako, elektronskog novca, tako da, imaćemo veći broj alternativa. Neki će ići na šalter, ali redovi će biti manji i ljudi koji pružaju tu uslugu, biće manje opterećeni - istakla je premijerka.

Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović objasnio je da je "državni data centar", po tehničkim i bezbednosnim standardima izgrađen tako da je najkvalitetniji data cetar u Srbiji, kao i da ispunjava "tir 3+" zahteve standarda za "data centre''.

- Tu će biti smeštena ključna informaciono- komunikaciona infrastruktura, značajna za efikasno funkcionisanje sistema eUprave i IT sistema državne uprave. U ovom trenutku, tu se nalazi oprema infrastukture za izdavanje vremenskog žiga, a do kraja godine, biće instalirana oprema za centralni sistem elektronskih matičnih knjiga i oprema za "sajber bezbednost" državnih organa - rekao je Jovanović.

Foto: Tanjug/Zoran Zestic

To će se učiniti, kako navodi, da bi se u narednoj godini postepeno smeštale opreme svih državnih organa i da bi Kancelarija počela sa pružanjem usluga "državnog klauda".

Novi ''data centar'' predstavlja kao primer veoma visoke pouzdanosti i redudantnosti, jer je njegovo napajanje realizovano sa tri različita naponska privoda, koji garantuju visoku redundansu u napajanju električnom energijom, dok, četiri dizel agregata obezbeđuju, čak i u slučaju da sva tri naponska privoda nekako otkažu, autonomiju rada centra od čak 48 sati.

- Uz to, usluge koje se pružaju su sertifikovane u skladu sa bezbednosnim standardima ISO 27001, kao i standardima kvaliteta ISO 9001 i kvalitetom pružanja usluga ISO 20000 - naveo je Jovanović.

Foto: Tanjug/Zoran Zestic

Direktor Telekoma Srbije Predrag Ćulibrk rekao je da je njegovo preduzeće investiralo blizu devet miliona evra, kako bi izgradilo "najsavremeniji data centar u Srbiji", koji je i "moderniji u regionu", te da su ispoštovani svi bezbednosni standardi.

- Telekom nudi svojim partnerima uštede, kada se govori o data centru, naši partneri ne moraju da izdvajaju velika sredstva za smeštanje IT opreme, obezbeđujemo sigurnost opreme i podataka, kao i apsolutnu dostupnost 24 sata za sve korisnike - kazao je on.

- Ponosni smo što je državni data centar zasnovan na našoj infrastrukturi i ovo je veoma važan dana za Telekom Srbiju - rekao je Ćulibrk.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Daljinac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA