UNICEF izračunao koliko će Srba biti 2041, rezultat je užasavajući

Iako Srbija ulaže značajna sredstva u obrazovanje dece, 30 odsto učenika od 15 godina je i dalje funkcionalno nepismeno

  • 8
natalitet Srbija, deca, stanovništvo, porodica Foto-ilustracija: Telegraf, clipartkid.com

Od 2011. do 2016. godine broj dece u Srbiji je smanjen za skoro 40.000, a ukupan broj stanovnika opašće na 5,5 miliona do 2041. godine, rečeno je na na Kopaonik biznis forumu.

Svaka treća porodica u Srbiji nema dece, brakova sve manje, Srbija polako nestaje

Direktor UNICEF-a u Srbiji Mišel Sen Lo rekao je na plenarnoj sednici o zdravlju nacije da je to pad od 23 odsto u odnosu na podatke iz popisa stanovništva 2011. godine.

Sent Lot je upozorio i da se Srbija već neko vreme suočava sa negativnim demografskim trendovima i da se oskudni resurs buduće radne snage brzo smanjuje. Radna snaga će značajno ostariti u tom periodu i smanjiće se za 21 odsto, dodao je.

- Deca i mladi su najvažniji ljudski kapital bilo koje nacije. Nijedna zemlja neće moći da se takmiči u ekonomiji ako ne uloži mnogo više i efikasnije u svoje ljude, a najvažnije u decu. Ljudski kapital sledeće generacije se gradi kroz strateška ulaganja u zdravstvo, obrazovanje i zaštitu svih - izjavio je Sen Lo.

Foto: Pixabay

Na panelu je istaknuto da je Evropska banka za obnovu i razvoj u analizi Srbije iz 2017. godine istakla da je zapošljavanje mladih i investicije u obrazovanje jedan od pet ključnih pokretača povećanja produktivnosti privatnog sektora.

- Iako Srbija ulaže značajna sredstva u obrazovanje dece, 30 odsto učenika od 15 godina je i dalje funkcionalno nepismeno. Svako dete koje napušta obrazovanje bez sticanja diplome srednje škole državu košta između 40.000 i 70.000 evra, jer gubi prihod od poreza i mora više da ulaže u socijalna davanja - istakao je Sent Lo.

Kako je naglasio, kumulativni godišnji gubitak BDP koji proizilazi iz činjenice da Srbija ima 1,8 miliona ljudi bez srednje škole iznosi 4,5-7,5 odsto BDP.

Rečeno je i da se Srbija nalazi na 60. mestu od 130 zemalja prema tome koliko kvalitetno i efikasno razvija svoj ljudski kapital, kako je navedeno u Global Human Capital 2017 indeksu.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DARKO 100%

    8. mart 2018 | 10:33

    Pa i da hoces da napredujes u svakom smislu ,nedozvoljavaju ti veliki,mi zivimo po njihovim pravilima,iz radnog odnosa pravo u grob,,kapitalizam koji gazi sve pred sobom,bombardovanje koje tek danas vidimo posledice, i jos mnogo toga..........i onda vi vrsite analitiku

  • Lule

    8. mart 2018 | 11:28

    Dajte majkama deciji dodatak toliki da joj se vise isplati da bude sa detetom no da ide da radi za minimalac i da vidite kako ce krenuti natalitet.

  • mama

    8. mart 2018 | 12:54

    Uciti djecu od malih nogu da rade i da je porodica i djeca najvaznija...tek za 30 godina mozemo da ocekujemo rezultate...bez politike i bez posla...odgajati djecu u pravoslavnom duhu da budu skromni a ne da zive i da uzivaju da im se servira svaki obrok, vec i oni da ciste peru pispremaju i gule krompir pired skolskih obaveza

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA