≫ 

Prodavali hleb za 9 dinara jeftinije i zato su kažnjeni sa - 100.000 dinara

Krivica se sastoji u tome što proizvođač u dnevnoj strukturi proizvodnje, ima učešće belog hleba od brašna tipa 500, osam odsto, polubelog hleba od brašna tipa 850, 74 odsto, a specijalnih vrsta hlebova 18 odsto

  • 25

Jedan od tri najveća industrijska proizvođača brašna, hleba i testenina u Srbiji “Žito promet” a.d. iz Sente, kažnjen je sa 100.000 dinara jer je na tržištu najviše prodavao jeftiniji hleb, kaže za Tanjug direktor “Žitounije” Zdravko Šajatović.

Za osnovne životne namirnice moramo da ostajemo dva sata duže na poslu: Koliko minuta rada je kilogram hrane?

Crni ili beli hleb - koji je ZAISTA bolji za gubljenje kilograma?

Pomenuti proizvođač, kaže Šajatović, je hleb prodavao po maloprodajnoj ceni od 39 dinara za hleb od brašna T-500 i po 36 dinara za hleb od brašna T-850, što je za pet, odnosno devet dinara jeftijnije u odnosu na cene koje posebna uredba propisuje.

- Uredba, koja se inače produžava svakih šest meseci, je doneta kao socijalna Uredba sa osnovnim ciljem da građanima Srbije obezbedi snabdevanje hlebom po prihvatljivim cenama i ona kaže da je vekna hleba 44 dinara, a Žitopromet ga je prodavao za 39 dinara - kaže Šajatović.

Nadležni sud je, na osnovu prijave poljoprivrednog inspektora, firmu kaznio jer strukturu proizvodnje hleba nije prilagodio Uredbi o obaveznoj proizvodnji hleba od brašna T-500 prema kojoj je propisano da učešće hleba od ovog tipa brašna u ukupnoj dnevnoj proizvodnji hleba mora biti najmanje 40 odsto.

- Proizvođač je pravio manje hleba od belog brašna, a vise od polubelog jer su građani pokazali veće interesovanje za taj hleb. Strukturu proizvodnje nametnulo je tržište a ono je, vrhovni sudija uspešnosti poslovne politike svakog privrednog subjekta - kaže Šajatović.

Kako je rekao, krivica se sastoji u tome što proizvođač u dnevnoj strukturi proizvodnje, ima učešće belog hleba od brašna tipa 500, osam odsto, polubelog hleba od brašna tipa 850, 74 odsto, a specijalnih vrsta hlebova 18 odsto.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

- Proizvođač je pokazao da je socijalno odgovoran, a kažnjen je, i to je apsurdno. Korist su imali građani koji su mogli da kupe vrstu hleba po svom izboru, a jasno je da su ogromnom većinom izabrali da kupuju najjeftiniji hleb od brašna T-850 koji je istovremeno i nutritivno najzdraviji - objašnjava Šajatović.

Komentarišući ceo slučaj on je kazao i da je “postupanje poljoprivrednog inspektora i nadležnog suda legitimno, ali daleko od vladavine prava, a još dalje od zdrave pameti”.

Kako je naglasio, presuda je "u ime naroda" doneta protiv naroda odnosno interesa građana, rekao je on.

Prema njegovim rečima, potrebno je hitno dopuniti Uredbu u smislu da se u obaveznu proizvodnju i promet heba od brašna T-500 doda i hleb od brašna T-850 i da ta dva tipa hleba zbirno čine količinu od najmanje 40 odsto dnevne proizvodnje, kažu u Žitouniji.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Beli

    21. april 2017 | 18:01

    Triput ura za predsednikaaa

  • Поцерац

    21. april 2017 | 20:50

    Нашим глупостима никад краја. У Шапцу сам стално тражио црни или полубели хлеб и није га било. Црни није црни већ бели који је обојен и то пекари и не крију. Пред законом су чисти, а црни хлеб је уствари бели. Форма је задовољена. Не могу да схватим да држава прописује количине белог хлеба иако сви лекари говоре да је он најмање здрав. Онај који се понаша како треба буде кажњен. И да смо ми прави људи, а нисмо листом би подржали кажњено предузеће. На жалост како сејемо тако и жањемо.

  • BASA

    21. april 2017 | 16:07

    Nasa posla !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA