• 8

Vreme čitanja: oko 1 min.

Da li je CRNI HLEB koji ste kupili PRAVI? Evo kako da to znate

Vreme čitanja: oko 1 min.

Da bi integralni hleb bio stvarno zdrav, potrebno je mnogo više od toga da bude tamne boje ili da na deklaraciji pišu nekakve vama nerazumljive stručne gluposti. Ovi saveti pomoći će vam da više nikad u pekarama ne “uvale mačku u džaku”

  • 8

Crni ili ražani hleb veoma je popularan među ljudima koji brinu o svom zdravlju i vode računa o pravilnoj ishrani. Takav hleb trebalo bi da se proizvodi većim delom od celog pšeničnog ili ražanog zrna, tako da zadržava sve važne hranljive materije.

SAMO U SRBIJI: Pronašla sunđer u hlebu! (FOTO)

Pri kupovini je zato veoma važno da li je hleb zaista ”crni”, odnosno da li je proizveden od celog zrna ili je samo dodata karamela za boju ili čak nešto podmuklije, što uopšte ne bi smelo da se nalazi u hlebu, piše portal Dnevno.

Anonimni pekar koji je dobro upoznat sa metodama bojenja hleba, opisao je da se u takozvani crni hleb zarad boje dodaje – baš svašta. Od kafe, kakaa, veštačkih boja do crvenog vina… Metode kojima se služe proizvođači su različite, sve samo da bi uštedeli i na vama zaradili.

Foto: Foter/Ibán Foto: Foter/Ibán

Ražanim hlebom se zapravo može nazvati samo onaj koji sadrži najmanje 30 odsto ražanog brašna. Kod ražanog testa, kvalitet glutena je loš (što je zdravo), pa dolazi do pucanja “rešetke” od glutena, što prilikom pečenja onemogućuje da voda ispari iz testa.

Rezultat toga je zbijena struktura pravog ražanog hleba. Kod pšeničnog testa kvaliteta glutena je značajno bolji. Rezultat je rastresita i prozračna struktura hleba. Kao zaključak gore navedenog – nije moguće da hleb sa većinskim procentom ražanog brašna bude mekan kao pšenični hleb.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

KAKO PREPOZNATI PRAVI CRNI HLEB:

Stavite u vodu komad sredine crnog hleba. Ako hleb pobeli, a voda potamni, znači da je obojen veštačkim bojama.

Crni hleb je tvrd, zbijen i ima veću vlažnost nego beli.

Crni hleb ne može da bude prozračan i elastičan.

Foto: Profimedia, Promo Foto: Profimedia, Promo

Sredina crnog hleba ima dublje pore i manja mu je zapremina.

Drugačije miriše od belog.

(Telegraf.rs / Dnevno)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Recepti

Komentari

  • DD

    11. mart 2015. | 12:55

    NIJE. FARBAN JE

    Podelite komentar

  • Sergej Danilovič

    11. mart 2015. | 13:48

    Naravno da nije.radi se o sprejom obojenom hljebu

    Podelite komentar

  • obojeni hleb

    12. mart 2015. | 14:11

    pravi crni hleb ne može biti mekan kao sunđer nego tvrđi i nabijen. Što je veći procenat belog brašna tip 400 to je hleb veći i lakši i ne daje sitost ma koliko ga pojeli, kao slama je. Crni hleb daje sitost, a manje se pojede. Realno teško da će te igde naći pravi hleb osim ako ga sami ne napravite. kupite brašno tip 500, tip 950 i tip graham 1300 izmešate sve tri vrste , a možete dodati ražano tip 1250 , integralno pšenično, integralno ražano, heljdu, semenke, lana, suncokreta, bundeve, susama, listove koprive,kukuruznog brašna itd itd, pecite danas jedite sutra , držite u frižideru da ne buđa i ne suši se održava svežinu. i uživajte u pravom hlebu.

    Podelite komentar