U ove flaše ne smete da sipate vodu, otrovaćete se!

Svi mi, naročito kad dođe lepo vreme, kad treba da izađemo napolje, dohvatimo prvu plastičnu flašicu koja nam dođe pod ruku i u nju natočimo vodu, da nam se nađe. Međutim, da li ste se ikad zapitali koliko je bezbedna plastika iz koje pijete vodu? Kad budete pročitali ovaj tekst redovno ćete proveravati oznake na ambalaži

  • 30

Ljudi uglavnom koriste istu plastičnu flašicu od vode ili soka, više puta, ne znajući da to može biti otrovno. Međutim, pojedina ambalaža je namenjena isključivo za jednokratnu upotrebu!

Na dnu svake plastične ambalaže nalazi se trougao sa brojem u sredini, a ispod je oznaka koja vam govori koliko je opasna plastika koju držite u ruci. Ako je flaša namenjena za jednokratnu upotrebu, ne bi trebalo da je koristite više puta. Evo šta znači koja oznaka.

OVE FLAŠE OBAVEZNO BACITE U KANTU POSLE UPOTREBE

Većina boca od mineralne i obične vode i gaziranih i negaziranih napitaka imaju oznaku PET (često i PETE) (br. 1 u trouglu). Važno je da znate da su one namenjene isključivo za jednokratnu upotrebu. Postoji mogućnost da svakim novim punjenjem u vodu ispuštaju teški metal antimon, hemijsko jedinjenje EPA, koje ometa delovanje hormona. Takve flaše mogu ispuštati i kancerogene materije.

Foto-ilustracija: Foter/Source Foto-ilustracija: Foter/Source

OVA PLASTIKA JE BEZBEDNA

Prepoznaćete je po oznakama HDP (ili HDPE), LDPE i PP, ili po brojevima 2, 4 i 5. LDPE je vrsta plastike koja se, nažalost, uglavnom ne koristi za izradu flaša, već samo kesica za pakovanje namirnica. HDP je dobar izbor, kao i PP koja se uglavnom koristi za čaše za jogurt i bele je boje.

OVU AMBALAŽU IZBEGAVAJTE U POTPUNOSTI

To je plastika s oznakama PVC (nekad i 3V), PS i PC (često i bez oznake), ili po brojevima u trouglu – 3, 6 i 7.

Foto-ilustracija: Foter/stevendepolo Foto-ilustracija: Foter/stevendepolo

PVC ispušta dve opasne hemikalije, koje ometaju rad hormona u organizmu. Uprkos tome, ova plastika se koristi za proizvodnju flaša.

PS ispušta u vodu kancerogenu materiju – STIREN. Najčešće se koristi za plastične čaše za kafu, za jednokratnu upotrebu ili za ambalažu brze hrane.

PC (ili bez oznake – br. 7) je najgora plastika za ambalažu prehrambenih proizvoda jer otpušta opasnu hemikaliju BPA. Nažalost, koristi se za ambalažu za bebe, flaše za sportiste i posude za pripremanje hrane.

(Telegraf.rs / MojeZdravlje)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Apokalipsa

    22. april 2015 | 23:21

    A koliko smo ih popili i sad da okrecem flasice...ne znam koliko vrijedi...

  • UDBA

    22. april 2015 | 23:55

    pp je oznaka za polipropilen i on nije toliko stetan odnosno najmanje je stetan. pet amb. je polietilen isto nije da nije stezan ali se koristi zbog izdrzljivosti na pritisak unutar boca i kristalne providnosti itd. najstetniji je pvc ili polivinilhloeid a samo ime kaze o cemu je reč. Inače broj u trouglu označava koliko se puta moźe reciklirati taj mazerijal a koliko puta aipas tecnost.

  • Abudabi

    22. april 2015 | 23:49

    koristan tekst

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA