≫ 

Zaražene aplikacije vrebaju novac vlasnika Androida: 7 najopasnijih odmah obrišite iz telefona

Savet korisnicima je da provere ocene i komentare koje ostavljaju drugi, pre nego što se odluče za određenu aplikaciju na Google Play Store

  • 4
Google Play Store Foto: Shutterstock

Maliciozni virus "Joker" doneo je glavobolju pojedinim korisnicima Androida ugrožavajući podatke sa njihovih bankovnih računa. Ovaj maliciozni program može da se infiltrira u telefon i pretplati korisnika na skupe servise bez odobrenja.

Tatjana Šiškova iz sektora bezbednosti kompanije Kasperski potvrdila je da se "Joker" nalazi u nekoliko aplikacija koje se mogu preuzeti sa Google Play Store. Šiškova je u svom tvitu objavila da postoji sedam aplikacija sa Google Play Store koje vrebaju novac vlasnika Androida.

Iako su aplikacije uklonjene sa Google Play Store, to ne znači da su odstranjene sa korisničkih uređaja.

Prisustvo malvera "Joker" otkriveno je u ovih sedam aplikacija:

- Now QRcode Scan -  preko 10.000 preuzimanja;

- EmojiOne Keyboard - više od 50.000 instalacija;

- Battery Charging Animations Battery Wallpaper - preko 1.000 preuzimanja;

- Dazzling Keyboard - više od 10 preuzimanja;

- Volume Booster Louder Sound Equalizer - preko 100 instalacija;

- Super Hero-Effect - više od 5.000 preuzimanja;

- Classic Emoji Keyboard - preko 5.000 instalacija.

Pogleda na spisak govori da je samo jedna od aplikacija koja je nosila malver "Joker" preuzeta 50.000 puta.

Stručnjaci savetuju korisnicima da pre nego što se odluče za određenu aplikaciju na Google Play Store provere ocene i komentare koje ostavaljaju drugi korisnici.

Drugi savet odnosi se na instalaciju aplikacija koje dolaze iz poznatih i renomiranih kompanija. To znači da bi trebalo izbegavati aplikacije sumnjivih autora i one koje imaju slabije ocene.

Društvene mreže su leglo prevara

Primer potencijalne opasnosti jeste društvena mreža za poslovno povezivanje LinkedIn. Jedna od glavnih misija ove društvene mreže jeste povezivanje kompanija i zaposlenih, kao i zaposlenih međusobno. Kaspersky upozorava korisnike da bi sumnjiva poruka koja stiže od kompanije na LinkedInu mogla biti klasičan primer fišinga - internet prevare čiji je cilj krađa poverljivih podataka korisnika, prenosi Phone arena.

linkedin Foto: Unsplash

Kaspersky savetuje korisnicima da, pre nego što kliknu na link koji stiže u inbox, provere identitet kreatora poruke (upita za saradnju), verodostojnost kompanije koju zastupa kreator poruke i sam tekst. Gramatičke greške su alarm koji ukazuje na lažan identitet i potencijualnu prevaru.

Takođe, trebalo bi obratiti pažnju na dužinu poruke. Kratak tekst najčešće znači da je reč o neozbiljnoj ponudi za saradnju koja ne donosi detalje kakvi se mogu naći u verodostojnim ponudama.

Fotografija osobe koja šalje upit veoma je korisna za proveru identiteta.

Google pretraga jedan je od pouzdanijih filtera verodostojnosti, naročito ukoliko fotografija ne odgovara imenu i prezimenu potencijalnog saradnika.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 15. novembar 2021 | 21:29

    Čemu onda služi googl zaštita ako ne odbrani korisnika od malvera ili sumnjivih aplikacija?

  • Милош Марјановић

    17. novembar 2021 | 17:23

    Sve aplikacije za neke gluposti. Nijedna korisna

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA