≫ 

SWIFT se priprema za uvođenje Fintech i blockchain tehnologija

Kako će tehnologije koje pokreću kripto valute preobraziti postojeći finansijski sistem?

  • 0

Dr Goran Kunjadić, specijalista za IT bezbednost i kriptozaštitu, nam u kolumni ove nedelje otkriva moguću budućnost SWIFT-a.

SWIFT je globalna kompanija i vodeći svetski provajder koji omogućava bezbednu razmenu finansijskih poruka. Kompanija je ustanovila standarde za finansijske transakcije i njene usluge koristi većina zemalja.

Savremeni finansijski sistem bi bez usluga SWIFT-a bio gotovo nezamisliv. SWIFT nema mogućnost upravljanja računima klijenta već se bavi isključivo obezbeđivanjem pouzdanih i efikasnih transakcija. Ukratko reč je o sveprisutnoj kompaniji čije su usluge gotovo nezamenjive.

U svom sedištu u Briselu, SWIFT je 5. decembra ove godine izdao zvanično saopštenje u kome je objavio svoju odluku da pokrene pilot projekat Global Payment Initiative (GPI) koja ima za cilj da se suprotstavi rastućoj tehnološkoj pretnji konkurentskih blokchain i fintech rešenja.

Foto: Coindesk

Iako još uvek u početnoj fazi ambiciozni pilot projekat ima za cilj izgradnju potpuno nove integrisane i interaktivne usluge koja će značajno poboljšati efikasnost u procesu plaćanja i koja će na kraju biti dostupna svim banaka SWIFT mreže širom sveta.

Nedavni GPI test koji je uspešno sproveden u oktobru ove godine pokazao je da su moguća trenutna plaćanja sa bankama u Kini, Singapuru, Tajlandu i Australiji. Sistem je projektovan tako da omogući brzu identifikaciju i eliminaciju grešaka i propusta u podacima o plaćanju, kao što su nedostajuće ili netačne informacije o korisnicima ili nepotpune regulatorne informacije.

Foto: Pixabay.com

Razvojni tim se nada da će usluga GPI plaćanja omogućiti brze i efikasne transakcije, čime će se smanjiti kašnjenja a samim tim i troškovi. To zapravo znači da će SWIFT u svojim rešenjima primeniti napredne tehnologije kako bi pokušao da održi svoju tržišnu prednost.

O blockchain tehnologijama na kojima svoj rad zasnivaju kripto valute pisali smo u prethodnim nastavcima. Pomenuli smo da pored mnogobrojnih prednosti blockchain tehnologija ima i svoje mane koje se ogledaju pre svega u relativno suženom obimu obavljanja finansijskih transakcija.

Zaključeno je naima da brzina i kapacitet blockchaina zaostaju za standardnim transakcijama kakve se obavljaju korišćenjem SWIFT-a. Zanimanje SWIFT kompanije za blockchain nas navodi na zaključak da je ideja da se blockchain na neki način integriše u pstojeći sistem.

Foto: Pixabay.com

Mnogo interesantnijim se čini ideja o uključivanju savremenih finansijskih tehnologija - fintech, rešenja u SWIFT. Napomenimo da se ubrzano osnivaju i razvijaju fintech kompanije koje se spremaju da sa tržišta potisnu banke, barem u obliku u kome one danas postoje.

Nova regulativa PSD2 uređuje način na koji će fintech kompanije moći da preuzimaju funkcije banaka, što će banke dovesti u poziciju da pronalaze nove modalitete poslovanja kako bi opstale na tržištu. Imajući u vidu činjenicu da PSD2 regulativa stupa na snagu u oktobru sledeće, 2019. godine, možemo zaključiti da je budućnost pomenutih sistema veoma bliska.

Kako će se banke prilagoditi novim tehnologijama i novim pravilima igre na finansijskom tržištu ostaje da se vidi. Verovatno će različite banke reagovati na različite načine. Ono što je sigurno je to da su promene neminovne i da će banke koje to ne shvate na vreme imati veoma neizvesnu budućnost.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA