≫ 

Samo u posebnim prilikama u javnosti: Kivot kralja Stefana Dečanskog u Istorijskom muzeju Srbije

Zainteresoavni mogu da posete izložbu svakog dana, osim ponedeljka, u periodu od 12 do 20 časova

  • 1
Kivot kralja Stefana Dečanskog Kivot kralja Stefana Dečanskog, Istorijski muzej Srbije / Foto: Promo

Izložba Kraljevi i svetitelji srpski u Istorijskom muzeju Srbije jedinstvena je prilika da vidite kivot kralja Stefana Dečanskog, koji se iznosi pred javnost samo u posebnim prilikama, i rukopise od izuzetnog značaja: Sintagmu Matije Vlastara, nastalu u Zeti sredinom 15. veka, i Žitije Stefana Dečanskog sa Službom Stefanu Dečanskom od Grigorija Camblaka iz 16. veka.

Navedeni predmeti će nakon toga biti vraćeni matičnoj instituciji – Muzeju Srpske pravoslavne crkve, zahvaljujući čijoj ljubaznosti i razumevanju su ove pozajmice produžene do kraja avgusta.

Izložba Zlatni pečatnjak kneza Strojimira, druga polovina IX veka, prednemanjićko doba / Foto: Dragan Kurucić

Izložba „Kraljevi i svetitelji srpski”, autorke Vanje Vuksan, biće otvorena do 20. novembra tekuće godine, a posetioci će i dalje moći da vide brojne dragocenosti koje svedoče o najznačajnijoj srpskoj srednjovekovnoj dinastiji Nemanjić i epohi koja joj je prethodila: jedan od najvrednijih predmeta u Istorijskom muzeju Srbije – pečatnjak kneza Strojimira, vladara prednemanjićke epohe, deo kamenog trona cara Dušana iz manastira Studenica, parapetnu ploču iz Deževe, deo zbirke Muzeja „Ras” u Novom Pazaru, prvu Dečansku hrisovulju, osnivačku povelju manastira Dečani iz 1330. koja se čuva u Arhivu Srbije i mnoge druge značajne predmete.

Izložba „Kraljevi i svetitelji srpski” je sačinjena od 12 tematskih celina koje opisuju prve dinastije prednemanjićkog doba, poreklo i postojbinu dinastije Nemanjić, simbolički i titularni karakter imena Stefan i Uroš, značaj patrona Svetog Stefana Prvomučenika za dinastiju, vladarske insignije Nemanjića, njihova stolna mesta, tj. vladarske dvorove, ulogu državnih sabora, kult vladara ratnika, dinastičku lozu Nemanjića, proces sticanja autokefalije, procvat zadužbinarstva, grobne crkve i svetost vladara.

Izložba obuhvata brojne originalne predmete (nakit, oružje, vladarski novac i rukopise), kopije i reprodukcije fresaka, ikona i relikvija, koje prikazuju bogatstvo i raznolikost sačuvanog materijalnog nasleđa države Stefana Nemanje i naslednika tokom dva veka vlasti i njihove izuzetne doprinose ne samo na državotvornim i crkvenotvornim poslovima nego i u oblastima prosvete, književnosti, arhitekture i zadužbinarstva, izrazito važnog za dinastiju, o čemu svedoče brojne crkve i manastiri, posebno Visoki Dečani, Pećka patrijaršija, Bogorodica Ljeviška, Gračanica i Sopoćani, koje je UNESKO uvrstio na listu svetske kulturne baštine.

Izložba Naušnica, srebro, XII vek / Foto: Dragan Kurucić

Realizaciju izložbe su materijalima iz svojih fondova pomogli: Muzej SPC, Muzej „Ras” u Novom Pazaru, Narodni muzej u Beogradu, Narodni muzej Kraljevo, Narodni muzej Niš, Narodni muzej Aranđelovac, Narodni muzej Leskovac, Narodni muzej Čačak, Muzej u Smederevu, Muzej rudarstva i metalurgije u Boru, Arhiv Srbije, Narodna biblioteka Srbije, Arhiv SANU, Biblioteka Srpske patrijaršije, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković”, Univerzitetska biblioteka u Sankt Peterburgu i Galerija Matice srpske.

Zainteresovani mogu da posete izložbu svakog dana, osim ponedeljka, u periodu od 12 do 20 časova.

Izložba Mač XIII-XIV vek / Foto: Dragan Kurucić

Merama zdravstvene preventive, radi sprečavanja širenja virusa KOVID-19, predviđen je ograničen broj posetilaca i obavezno korišćenje zaštitne maske, uz održavanje fizičke distance.

Izložba se realizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku kompanije DDOR osiguranje.

Izložba Dinar cara Stefana Dušana (1346-1355) / Foto: Dragan Kurucić

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA