Dejan Stojiljković piše knjigu o najmisterioznijoj smrti među piscima: Prava istina o Miljkoviću

Kako on smatra, to je jedno od retkih ubistava koje je zataškavano

  • 3
Dejan Stojiljković Printskrin: Youtube/Laguna

Književnik iz Niša Dejan Stojiljković, autor romana „Konstantinovo raskršće“, najavljuje novu knjigu o ubistvu Branka Miljkovića tvrdeći da je to jedna od najmisterioznijih smrti naše književnosti.

U noći između 11. i 12. februara, u jednoj šumi pokraj Zagreba, po zvaničnoj verziji, srpski pesnik Branko Miljković izvršio je samoubistvo. Imao je samo dvadeset i sedam godina. Ovaj događaj i danas, 50 godina kasnije, izaziva mnoge kontroverze.

- Već neko vreme planiram roman o Branku Miljkoviću, tačnije – o njegovom ubistvu. To je jedna od najintrigantnijih i najmisterioznijih smrti naše književnosti i jedno od retkih ubistava koje zataškavano – kroz književnu kritiku i teoriju - najavio je u intervjuu Dejan Stojiljković.

Mnogo je književnika koji smatraju da čuveni niški pesnik nije izvršio samoubistvo, kako to konstatuje zvanična verzija događaja, a o tome se pre par godina ozbiljno raspravljalo i u Udruženju književnika Srbije na pedesetogodišnjici Miljkovićeve smrti.

Branko Miljković Foto: Wikimedia/Matija, Wikipedia

U knjizi „Branko Miljković ili neukrotiva reč”, Petar Džadžić tvrdi da je Miljkovićev odlazak iz Beograda u Zagreb „uzrokovan ljubavnim jadom”. Džadžić kaže: „Postojala je jedna žena – uvek postoji jedna žena, koju možemo i ne možemo identifikovati, i koja nanosi pesniku poraz, onda kada mu je taj poraz potreban”. Džadžić citira i pismo koje je od Branka Miljkovića dobio iz Zagreba, u kojem on, između ostalog, beleži: „Ta Žena nije bila tek moja ljubavnica. Ona je bila prva i osnovna potreba moga duha… Sada moje pesme traže moju glavu. Više nema ko da me sa njima pomiri. To je samo Ona znala. A nije znala da zna. Pored Nje najopasnije misli pretvarale su se u divne i bezazlene metafore…” U post skriptumu moli Džadžića da mu piše sve o Njoj i kaže: „Svaka sitnica koja se na Nju odnosi za mene je od neprocenjive vrednosti. Ako prestanem da mislim o njoj, počeću da mislim o smrti.”

Četiri-pet dana pre kobnog događaja, 7. februara 1961. godine, Miljković je Džadžiću iz Zagreba poslao sasvim drugačije pismo: „Ja se osećam odlično. Kao da sam se danas rodio. Raskrstio sam sa svime što je bilo juče i sa poezijom i sa životom…”

I srpski pesnik i esejista Tanasije Mladenović je smatrao da Branko Miljković nije izvršio samoubistvo. Maleno drvo, o koje se Miljković, navodno, obesio, naprosto nije moglo da izdrži krupno telo srpskog pesnika. U razgovoru za „Politiku”, Mladenović je 1995. godine, doslovce, rekao: „Na licu mesta, posle nekoliko dana po Miljkovićevoj sahrani, vrativši se tada sa puta po inostranstvu, utvrdio sam čitav niz činjenica koje jasno govore da je tadašnjim vlastodršcima, i u Zagrebu, i u Beogradu, bilo veoma stalo da se čitav „slučaj” prekrije velom zaborava. Kvarilo bi to, zaboga, naše idilično i za večna vremena projektovano – bratstvo i jedinstvo".

(Telegraf.rs/Kurir)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja

    20. oktobar 2019 | 13:42

    Knjiga mu je tipa njegovo filozifsko posmatranje Miljkovicevog ubistva...a ne zaista cinjenicno razotkrivanje.......takve filozofske knjige su laka stiva koja se za dorucak pisu ili dok gledas utakmicu...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA