Preminuo Želimir Altarac Čičak, pionir diskdžokejstva i legenda sarajevske muzičke scene

Uradio je tekstove za neke od ključnih pesama Indexa i drugih bendova

  • 2
Zelimir Altarac Cicak Želimir Altarac Čičak / Printskrin: YT/Otvorena Mreža

Legendardni Želimir Altarac Čičak, jedan od najznačajnijih i najuticajnijih kreatora sarajevske muzičke pozornice, preminuo je danas u Sarajevu, prenose regionalni mediji.

Prema dostupnim informacijama, koje je s javnošću podelila njegova supruga Edina Gugać, Čičak je preminuo na KCUS-u gde je ranije hospitalizovan zbog zdravstvenih problema, a zatim se zarazio i koronavirusom od čijih posledica je i preminuo.

Želimir Altarac Čičak rođen je 1947. godine u Sarajevu. Još kao učenik Prve gimnazije u Sarajevu organizovao je razne kulturno-zabavne programe i koncerte i u to vreme bio najbolji voditelj koncerata "in live".

Altarac će ostati upamćen kao pionir diskdžokejstva, urednik i voditelj mnogih popularnih radijskih i televizijskih emisija, promoter i organizator velikih rock spektakala, publicista i animator rock kulture, inicijator mnogih muzičkih manifestacija koje su postale tradicionalne.

Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih u podrumu Studentskog doma "Mladen Stojanović" delovao je i prvi underground klub u Sarajevu "Barutana". U kratkoj historiji tu su svirali mnogi, ali "Barutana" je zapamćena po programima koje je vodio Čičak i to pod nazivom "Čičak plus Čičak", gde su zajedno nastupali Ž. A. Čičak i grupa "Čičak", a koji je već tada stekao epitet najboljeg diskdžokeja bivše Jugoslavije, a "Barutana" je bila mesto gde su se mogla čuti najaktualnija svetska muzička ostvarenja trendovskog i progresivnog avangardnog žanra.

Najuspešniju saradnju ostvaruje s grupom Indexi, odnosno s gitaristom i skladateljem Slobodanom Bodom A. Kovačevićem.

Uradio je tekstove za neke od ključnih pesama Indexa, kao što su "Negdje na kraju u zatišju" i "Svijet u kome živim". Također, Indexima je napisao stihove za njihovu antologijsku i na koncertima najviše izvođenu "Svijet u kome živim" (domaći hit '71.), "Povratak Jacka Trbosjeka i ostalog zla".

Kao novinar i muzički kritičar počinje objavljivati tekstove 1973. godine u "Našim danima", da bi kasnije sarađivao sa svim listovima u Sarajevu, kao kolumnist "VEN-a", "Večernjih novina" "Svijeta", "Oslobođenja", beogradskog "Džuboksa" i "Rocka".

Svojim je napisima u mnogome doprineo afirmisanju mnogih mladih sarajevskih grupa, kao i drugih, koje su se tek borile za širu popularnost. Želimir Altarac Čičak prvi put se oglašava kao DJ i voditelj muzičkih emisija 1974. godine na Radio Sarajevu ("Pop Orion"), a zatim slede emisije "Pažnja, na ploči dinamit", "Balade u sjenci solitera" i "Razigrane elektronike". Pokretanjem noćnog programa Radio Sarajeva 1981. godine, uređivao je i vodio emisiju "Diskoteka u pola dva". Nakon toga sledi zasigurno njegova najpopularnija emisija "Šarada akustika". U sarajevskoj "Slozi" od 1977. do 1982. Čičak subotom i nedeljom predstavlja nove rock sastave.

Kao šampioni svoje ulice, gimnazije, mjesne zajednice, nastupali su mlađani bendovi Žaoka, Flota, Top, Kako kad, Mali princ, Rock apoteka, Tina, Ozbiljno pitanje, Linija života, Posljednji autobus, Lucifer, Velika porodica... Iz tih početničkih sastava izniknuli su kasnije Zabranjeno pušenje, Elvis J. Kurtovich, Plavi orkestar, Crvena jabuka, Bombaj štampa, Valentino, Gino Banana te Mladen Vojičić Tifa...

U sarajevskom Domu mladih djelovao je od 1984. do 1992. godine kao urednik muzičkih programa gde je posebnu pažnju izazvao njegov koncert "Give Peace A Chance" u okviru tradicionalne manifestacije "Sarajevska zima", a na kojem su nastupili gotovo svi muzičari koji su tada ostali u Sarajevu. U periodu od 1993. do 1995. na sarajevskom radiju "Zid" uređuje i vodi emisiju "Rock 'n' roll radio". Organizator je prvog posleratnog povratničkog koncerta legendarnih Indexa u sarajevskom Bosanskom kulturnom centru, a kao je promoter učestvovao je i u organizaciji najvećeg sarajevskog spektakla irskih rock zvezda grupe U2, održanog na Koševskom stadionu 23. septembra 1997. godine.

Organizator je i koncerta legendarne grupe Deep Purple u sarajevskoj "Zetri" 3. novembra 2007. godine, te još jednog koncerta proslavljene kantautorice Joan Baez u okviru tradicionalne manifestacije "Baščaršijske noći" 2008. godine.

Objavio je knjigu "Anitkvarnica snova" autobiografiju/monografiju kao učesnik razvoja sarajevske, bh. i ex-SFRJ pop-rock scene od početka 60-ih pa sve do današnjih dana.

U decembru 2020. godine je proglašen Počasnim građaninom Grada Sarajeva.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Tuga

    27. mart 2021 | 17:39

    Saucesce supruzi Edini, ozaloscenoj porodici, sarajevskoj raji i prijateljuma i saradnicima sirom sveta. Putuj među sarajevske legende, mozda je tamo bolje..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA