≫ 

U najmlađem selu u istočnoj Srbiji nalaze se bunar Kraljevića Marka i najdublja pećina u Evropi

Iako je najmlađe, selo Miroč je najinteresantnije u tom delu zemlje

  • 0
selo Miroč; foto screeenshot Youtube/Zamediatelevizija selo Miroč; foto screeenshot Youtube/Zamediatelevizija

Kako se zna da je selo Miročevo ili Miroč zvanično osnovano 1869. godine, to se smatra i najmlađim na području istočne Srbije. U vreme osnivanja je postojalo 54 kuće, a smatra se da su oko 1880. godine tu doseljeni ljudi, čiji potomci i danas žive u ovom selu.

Međutim, iako jeste najmlađe, ovo selo je možda i najinteresantnije u tom delu zemlje.

Brojne atrakcije Miroča

Selo Miroč pripada području opštine Majdanpek i u njemu danas živi tek nešto više od 400 ljudi. Smešteno je na 767 metara nadmorske visine. U njegovoj blizini se nalazi i istoimena planina, dok je područje samog sela izuzetno bogato neverovatnim prirodnim atrakcijama. 

Najdublja pećina na području Evrope, nazvana Rakin ponor se nalazi u blizini ovog sela. A tu je pećina Gradašnica, za koju se smatra da ima najveće svodove i najveći otvor među svim pećinama u našoj zemlji.

Ako posećujete ovo selo, a ne probate čuveni domaći kačkavalj, mnogo ćete propustiti, jer je to jedan od specijaliteta karakterističnih baš za Miročevo. 

Svakako je zanimljiv i arheološki lokalitet Kastel Gerulatis, koji je i svojevrsna vazdušna banja. Prema dostupnim podacima, u vreme imperatora Trajana je upravo tu rimska vojska pripremana za bitke.

selo Miroč; foto screeenshot Youtube/Zamediatelevizija selo Miroč; foto screeenshot Youtube/Zamediatelevizija

Smatra se da su još rimski vojnici znali za lekovitost mnogih biljnih vrsta koje rastu na ovom području, ali i da su upravo ovde boravili kada je trebalo da se pripreme za borbe ili oporave od njih, i to najpre zbog činjenica da je taj predeo okarakterisan kao vazdušna banja.

Tu je i bunar Kraljevića Marka, kao i Markov kamen na Miroču.

Prirodno mrestilište pastrmke se takođe nalazi u blizini ovog sela.

A osim izuzetno bogatog biljnog sveta, na području planine Miroč žive i mnoge divlje životinje.

U selu Miročevo se svake godine organizuje za prvi maj Jorgovan fest. U pitanju je festival koji primarno ima za cilj očuvanje narodnih običaja i narodne tradicije. 

Video: Lazar je odlučio da napusti grad i napravi najdivnije etno selo

(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA