≫ 

U selu Kačer pravi se najbolja pršuta: Suveniri koje turisti nose sa Zlatibora umesto magneta

Ovde se tradicija sušenja mesa prenosi decenijama, sa kolena na koleno

  • 11
Zlatibor; foto RINA Zlatibor; foto RINA

Centar Zlatibora, jedne od najposećenijih planina dobio je potpuno nov izgled, ali ono što je ostalo isto jesu mirisni i masni suveniri koji se mogu poneti samo sa Zlatibora i umesto sa magnetima i razglednicama turisti se kućama vraćaju sa - pršutom, kajmakom, slaninom i sirom.

- Slika pored novog smaragdnog jezera jeste nezaobilazna, ali i parče suvog mesa takođe ostaje "pod moranje" da se ponese sa planine. Ipak, u kupovinu takvih suvenira mora se krenuti sa ozbiljnim predznanjem. Za dobru pršutu najbitniji su kvalitetno meso, suva bukova drva, a proces sušenja je još bolji ako je napolju mraz. Kad se seče, moraju komadi lepo da se odvajaju i ne sme preko sredine da ima taman krug, već da bude svuda jednaka. Samo takva pršuta je dobro osušena i najukusnija. Cenu nismo menjali, ista je kao uvek, pa nećete doživeti šok kad vidite račun - rekla je za RINU jedna od prodavačica na Kraljevom trgu.

Da je pršuta izuzetno bitna, ne samo turistima koji je kao suvenir nose sa ove planine, već i samim Zlatiborcima dokaz je i to što su u čast ovog suhomesnatog proizvoda organizovali i čitavu manifestaciju - čuvenu Pršutijadu.

A nigde pršuta ne miriše tako kao u zlatiborskom selu Kačer gde se tradicija sušenja mesa prenosi decenijama, sa kolena na koleno. Upravo tu napravljena je i najduža leđanica dugačka 190 centimetara i teška preko 10 kilograma. Domaćin Nikola Brković majstorski je odradio svoj posao iako, kako kaže, nije bilo lako.

- Najteže je osušiti goveđi program, jer su komadi znatno krupniji i treba ih posebno osoliti i obraditi. Kad je u pitanju receptura, ostali smo verni tradiciji. Bitan faktor su nadmorska visina i klima, sušenje se obavlja isključivo hladnim dimom, odnosno pomoću bukovog drveta jer ono daje najmanje štetnih materija, ali i najbolji ukus i miris mesu. Može se reći da je baš zbog toga i specifične klime, naša pršuta posebna - kaže Nikola koji se već decenijama bavi pršutarstvom.

Poznavaoci dobrog zalogaja kažu da kod goveđe pršute treba birati veće i šire komade, jer to znači da je meso od kvalitetnih grla, a najukusnija svinjska pršuta je od leđanice duge pola metra i težine od dva do dva i po kilograma.

Video: Najduža i najsočnija kobasica nalazi se u Srbiji... odnosno bila je jer su je pojeli

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Uzicka prsuta

    17. januar 2021 | 13:31

    Made in Brasil !!!

  • Petar

    17. januar 2021 | 13:29

    Aaa. A cena kao da je od neke izumrle vrste životinja... do osaurusa u sl...

  • ruralni srbin

    17. januar 2021 | 14:35

    A ko to nosi i kupuje?Ne nosi sirotinja sto jedva sastavlja mesec.Nose privilegovani iz glavnog grada.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA