≫

Nadal ispao sa Australijan opena, Dominik Tim u spektakularnom maratonu ukrotio "španskog bika"!

Borba u Melburnu ulazi u završnicu!

• 24

Rafael Nadal i Dominik Tim odigrali su spektakularan meč za poslednje mesto u polufinalu Australijan opena. Na kraju, trijumf je posle četvorosatnog maratona odneo Austrijanac sa 7:6, 7:6, 4:6, 7:6!

Aleksander Zverev je prethodno protiv Stena Vavrinke rezervisao prvo mesto u polufinalu, a poznato je i kada se u četvrtak sastaju Novak Đoković i Rodžer Federer u ovoj fazi turnira.

Dominik Tim

Kralj šljake je inače samo 2009. pokorio Melburn, nova titula ostaće mu san, potpuno zasluženo je Tim ostvario jednu od najvećih pobeda u karijeri. Što se njega tiče, samim ulaskom u četvrtfinale je već došao do najvećeg uspeha u Australiji, a što se Gren slem nastupa tiče, dva puta je igrao u finalu Rolan Garosa, na Vimbldonu je igrao četvrto kolo, na US Openu četvrtfinale.

Tokom većeg dela meča, bio je prilično nervozan Rafa, čak se i posvađao sa sudijom, Francuskinjom Oreli Turt, tvrdeći da ona ne voli dobar tenis.Videlo se u mnogo momenata da nema adekvatan fokus na meč, u taj-brejku prva dva seta napravio je greške koje sam sebi nije mogao da oprosti, samo je u trećem setu bljesnuo na trenutak i to je bilo dovoljno da se vrati u meč.

Startne napade u 4. setu mu je brzo osujetio Tim i zatim munjevito došao do brejka, ali je pri servisu za pobedu drhtala ruka, poklonio je servis gem Rafi, pa je morao da odluči taj-brejk. U njemu, rano je došao do kapitalne prednosti, nije dozvolio sebi da drugi put prokocka pobedu.

Treća meč lopta bila je talična Timu, Rafi preti i pad sa prve pozicije, ukoliko Novak Đoković odbrani titulu.

Rafael Nadal

Četvrti set, Nadal - Tim 6:7 (3), 6:7 (4), 6:4, 6:7 (6)

Po prvi put se video osmeh na Rafinom licu na startu poslednjeg seta, oslobodio se paklenog pritiska, pa je loptica prebačena u Timovo polje, nije bilo lako ukrotiti mentalitet "španskog bika" kada se razgoropadi.

Već u prvom servis gemu se Tim suočio sa tri brejk lopte, uspeo je da ih osujeti razornim udarcima u poslednjem trenutku.

To je ulilo novu dozu samopouzdanja Timu, naterao je Rafu da napravi i neiznuđene greške za prelazak u vođstvo brejkom - 1:2!

Rafael Nadal, Dominik Tim

Posle toga, nije dozvolio Rafi da napravi brejk, za 2:4 je odservirao razoran as. Prva razmena narednog gema imala je 18 udaraca, a mreža je pomogla Timu da dođe do prvog poena. U nastavku, uz jedna dobar čelendž, došao je Austrijanac do vođstva od 3:5, pa ga je samo gem delio od pobede.

Kada je servirao za pobedu, Tim se uplašio. Servirao je katastrofalno, slao je lopticu u mrežu, poslednji poen je neiznuđenom greškom poklonio za brejk. Sve to odvelo je ovaj duel u treći taj-brejk, u kom je ipak potvrdio da je bio bolji rival tokom ovog meča.

Treći set - Rafa se probudio u poslednjem trenutku za povratak u meč

Drugi set trajao je minut duže od prvog, ušlo se duboko u treći sat meča, a prvi servisi su još jednom izvedeni bez greške zaključno sa petim gemom.

Nije bilo nijednom ni šanse za brejk, a po jedan je osvojen na obe strane sa nulom.

Bio je neophodan Rafi pravi udarac pri Timovom servisu, nikako nije dolazio do njega, naprotiv - na 4:4, 5. igrač sveta je izjednačio bez izgubljenog poena, što je dodatno frustriralo već nervoznog Rafu.

Na kraju je ipak dočekao greške Tima, u 10. gemu je Austrijanac pri drugoj set lopti pogodio mrežu, usledilo je burno slavlje Nadala, ovakav momenat nije imao do sada u meču.

Drugi set - Nadal opet prokockao sve što se moglo prokockati!

Dugo je trajala pauza pred početak 2. seta, više od pet minuta, a onda je Tim odlično odservirao za vođstvo. Rafa je delovao prilično frustrirano, prvi set ga je prilično potrošio, ali je to kanalisao u agresiju da odmah izjednači sa maksimalnim učinkom.

Naredna prilika za brejk iskorišćena je furiozno, Španac je poveo sa 40:0 i već prvu šansu za 3:2 je iskoristio! Potom je i brejk potvrdio, pa mu je preostalo da ne ponovi greške iz prvog seta.

Ipak, napravio ih je! Nije imao snage da održi tempo, Tim je pri 4:3 poveo sa 40:0 i potom rešio gem u svoju korist, što je izazvalo veliki bes u Nadalovom "boksu".

Nadal je potom sprečio gubitak seta, pa izborio taj-brejk pogodivši samu ivicu linije savršenom paralelom.

U taj-brejku, Tim je poveo brzo sa 3:0, usput je Rafa poklonio jedan poen, na samoj mreži je pogodio liniju kada je mogao da bira, samo je trebalo da prebaci preko mreže.

Hvatao se za glavu u neverici, dok je Tim počeo da grabi ka velikoj razlici as 4:0, ali je i to uspeo da istopi Rafa i izjednači. Na kraju je drop šotom Rafa servirao zicer Timu za set loptu, nije je Austrijanac odbio.

Prvi set - Tim kaznio Nadala za propuštenu set loptu

Prvi je pri servisu bio Nadal, nije se previše istrošio kako bi efikasno započeo duel, a Tim je potom bio još ubedljiviji, nije ni poen prepustio. Isto se ponovilo u naredna dva gema do 2:2!

Na 3:2, Nadal je poveo uz dosta muka i problema, Tim je počeo sve bolje da mu parira, ali se ipak nije stvorila prilika za brejk.

Onda je od sedmog gema usledila potpuna dominacije Rafe, vezao je dva gema bez izgubljenog poena, osam je nanizao i oduzeo servis, pa se približio osvajanju seta!

Ipak, čelične nerve je imao Tim kada je Rafa servirao za set, jednu set loptu je ukrotio, a zatim treću brejk šansu pretvorio u 5:4! Potom je i izjednačio, iako je Nadal išao do krajnjih granica u upornosti pri najdužim razmenama.

Na kraju, preostalo je da taj-brejk odluči pobednika prvog seta, a Tim je imao više nerava za osvajanje, borba je trajala više od 70 minuta! Nadal je prokockao važan poen i reakcija sa fotografije dovoljno govori kako se osećao.