≫

Ovako je upropašteno Zvezdino savršeno veče: Kopenhagen na poluvremenu dobio "pojačanje" u tunelu!

Povreda Milana Pavkova značajno je odredila tok meča u 2. poluvremenu, a katastrofalni sudija Martins je bio dodatni tas na vagi u korist Danaca

• 53
FK Crvena zvezda - FK Kopenhagen

Fudbaleri Zvezde pred Severom posle remija sa Kopenhagenom; Foto: Marko Jovanović

Kada ti 40.000 ljudi na kraju gromoglasno aplaudira, uprkos tome što posle 90 minuta nemaš pozitivan rezultat, onda ti je jasno da si uradio dobru stvar. Takav je slučaj i sa igračima Crvene zvezde posle prve utakmice 3. kola kvalifikacija za Ligu šampiona protiv Kopenhagena.

Remi od 1:1 crveno-bele verovatno peče i jutro posle, možda čak i više od nekih poraza koje je srpski šampion u godinama iza nas ima.

Razlog - nedostatak sreće koji je crveno-bele pratio tokom cele utakmice i koji je pokrenuo niz čudnih događaja na Marakani. To se pogotovo odnosi na portugalskog sudiju Tijaga Martinsa koji je direktno kreirao Zvezdinu ''sreću'' u utorak veče.

Jeste da su iz tabora srpskog šampiona poručili da ne žele da pričaju o sudiji, kako igrači tako i trener Vladan Milojević i direktor Zvezdan Terzić, ali je činjenica da je Portugalac u finišu meča upropastio sve ono što je Zvezda stvarala do tog spornog penala.

ZVEZDA DRŽALA ČAS FUDBALA I DEFANZIVNE DISCIPLINE KOPENHAGENU U 1. POLUVREMENU

Sudija Tijago Martins i Ričmond Boaći; Foto: Marko Jovanović

A stvorila je čaroban trenutak koji je opčinio sve one koji su bili na Marakani i koji su prepoznali želju Milojevićevih izabranika da ''operu'' sve one grehove iz prva dva kola.

Protiv rivala koji je na papiru jači i koji je u žrebu bio povlašćen, Zvezda je u prvom poluvremenu držala čas fudbala. Pogotovo defanzivno, dok je Milojevićeva ideja da se igra širi po krilima ''osposobila'' Pavkova.

Kopenhagen je od 1. minuta krenuo visoko na Zvezdinu igru i na taj način su oterali Zvezdinu ''devetku'' od gola. Međutim, kako je vreme prolazilo, Pavkov je sve više i više bio bliže golu. Zvezda je dobijala tu dubinu i zahvaljujuči Vukanoviću, koji se ubacivao u sredinu, istovremeno otvarajući prostor bekovima za ubacivanje i širenje igre.

Išla je lopta iz sredine čas levo, čas desno! Stiče se utisak da Gobeljić i Rodić nisu toliko loptu imali u nogama ni na treningu. Šteta je samo što sve to nije krunisano nekim dobrim centaršutom za asistenciju.

POVREDA PAVKOVA I ULAZAK BOAĆIJA PREOKRENULI SITUACIJU U KORIST KOPENHAGENA

Milan Pavkov je povređen dao gol, ali je na poluvremenu shvatio da više ne može da igra; Foto: Marko Jovanović

Zatim, Zvezdi je sreća okrenula leđa još u tunelu između dva poluvremena kada je Pavkov rekao Milojeviću da neće moći da nastavi meč. Strelac jedinog gola do tog trenutka igrao je još od 2. minuta sa povredom, ali je ''junačko srce'' izdržalo taman toliko da se rezultat na semaforu promeni u korist domaćina.

U igru je ušao Ričmond Boaći i gosti su praktično prodisali. Više nije bilo potrebe da trojica budu oko Boaćija, kao što je to bio slučaj sa Pavkovim. Čak su napadača iz Gane ostavljali samog, a ovaj je padao na zemlju i s loptom i bez nje.

Prosto je neverovatno da igrač koji u 45. minutu uđe kao zamena 20 minuta kasnije stavlja ruke na kukove, dok mu se na licu vidi da je izgubio snagu. Pritom je ''ugušio'' jedno dve ili tri dobre polukontre Zvezde.

Ričmond Boaći; Foto: Marko Jovanović

Boaći na terenu je bio igrač više za Kopenhagen koji se oslobodio stege pozadi i krenuo da igra svoju igru. Čak i kada je nadmudrio defanzivce rivala, Boaći nije uspeo da pogodi za 2:0 sa pet metara. Da jeste, a bio je u odličnoj prilici, ko zna šta bi se do kraja desilo.

Koncepciju Vladana Milojevića poremetila je i povreda Milana Rodića sredinom drugog poluvremena. Tu je donekle poljuljana ta defanzivna osnova koja je besprekorno funkcionisala.

Nije bilo ispadanja, tačno se znalo ko šta radi i na terenu je izgledalo kao da je Milojević u svoje momke usadio nemačku disciplinu. A onda je na scenu stupio Portugalac Martins koji je i do tog penala navukao gnev crveno-belih diskutabilnim odlukama.

Vladan Milojević; Foto: Marko Jovanović

N'Doje nije dobio ni žuti karton za hvatanje lopte obema rukama, iako su se u prošlosti takvi gafovi kažnjavali crvenim kartonima.

- Neću da kukam, ali smešno je da N’Doje uhvati loptu rukama. Ne treningu to da igrač uradi, kaznite ga sa deset sklekova - osvrnuo se Milojević na ovu situaciju.

Martins je i sredinom prvog poluvremena propustio da isključi kapitena Kopenhagena Zeku, koji je udario Ivanića na centru, a prethodno je imao žuti karton.

Kulminacija svega je bio taj penal koji je Kopenhagen pretvorio u gol u 84. minutu, i to iz jednog jedinog šuta što jasno govori o dominaciji Zvezde.

A penal - krajnje diskutabilan! Biel je pao u kaznenom prostoru kao da je skočio u bazen, dok je sumnjivo da li je kontakta uopšte i bilo. Čak i da jeste, bio je minimalan i nedovoljan za onakvo ''ronjenje'' Španca.

Zvezdina nesreća je bila ta što je dobila sudiju koji očigledno nije dorastao zadatku, jer nekoliko trenutaka kasnije nije pokazao na belu tačku na drugu stranu. Ben je fauliran, dobio je udarac po nozi, ali je Martins ostao nem.

Da je nedorastao zadatku, Martins je pokazao i kada je dozvolio igračima Zvezde da uđu u fizički kontakt sa njim. Jeste da su crveno-beli bili besni zbog njegovih odluka, ali Ben bi od nekog sudije iz elitnog ranga možda dobio i crveni karton.

- Nema sada kuknjave i priče o sudijama. Ne želim da se priča o tome. Odigrali smo dobar meč, disciplinovano i odgovorno, taktički perfektno. Ovo je prava Zvezda, ovako se igraju evropske utakmice - rekao je Terzić posle meča.

Igrači su, s druge strane, uvereni da će u Kopenhagenu ostvariti povoljan rezultat i proći dalje.

Uostalom, veliki Paolo Koeljo je jednom rekao: ''Moraš se privići na malo tuge u životu. Nećeš znati šta je prava sreća, ako je ne budeš imao sa čime uporediti.''

A Zvezdina sreća će umnogome biti veća za šest dana u prestonici Danske ako igrači srpskog šampiona ponovo ovo savršeno veče iz Beograda.

- Za ove navijače idemo u Kopenhagen, prolazimo Dance i opet ćemo igrati ovde - poručio je posle meča kapiten Marko Marin.