Od njih nema boljih u Premijer ligi: 10 najubedljivijih pobada u kojima su učestvovala i dva Srbina

Dušan Tadić i Vladimir Stojković bili su svedoci istorije engleskog fudbala

• 0
Mancester siti - Votford 8:0 Foto:Guliver/Getty Images/Alex Livesey

Ubedljiva pobeda Mančester Sitija nad Votfordom u šestom kolu Premijer lige od čak 8:0 zadivila je ceo svet, a samo u prvih 18 minuta je palo pet golova.

Međutim, ovo nije ni najubedljivija pobeda, ni utakmica sa najviše golova na jednom meču u engleskoj eliti.

Ovo jeste najubedljiviji trijumf jednog tima u 21. veku bez primljenog gola, a predstavljamo vam listu od deset, odnosno 11 mečeva na kojima je "padalo" najviše golova.

9. mesto 7:0  ARSENAL - Everton / MANČESTER JUNAJTED - Barnsli / BLEKBURN - Notingem Forest

- Arsenal je do svoje najubedljivije pobede u istoriji došao 11. maja 2005. kada je na punom Hajberiju pao Everton.

Strelci na tom meču su bili: Robin Van Persi (8. minut), Rober Pires (12., 50. minut), Patrik Viera (37.), Edu (70, penal), Denis Berkamp (77), Metju Flamini (85).

- Junajted je Barnsliju sedam komada zabio 25. oktobra 1997. na Old Trafordu.

Strelci na tom meču su bili: Endi Kol (17, 19, 45), Rajan Gigs (43, 56),  Pol Skols (59) i Karel Poborski (80) koji je u igru ušao sa klupe umesto Dejvida Bekama.

- Blekburn je svoju najubedljiviju pobedu zabeležio 18. novembra 1995. nad Notingem Forestom kod kuće.

Strelci na tom meču su bili: Alan Širer (20, 57, 68), Lars Bohinen (28, 76), Mark Njuel (82) i Grim Le Sauks (90).

6. mesto 8:1  Notingem Forest - MANČESTER JUNAJTED / MIDLZBRO - Mančester Siti

- Najubedljiviji poraz Mančester Sitiju naneo je Midlzbro 2008. godine. Ekipa iz Severnog Jokšira ovu istorijsku pobedu je zabeležila 11. maja na svom Riversajdu.

Strelci za domaće bili su: Stjuart Dauning (15, 58), Afonso Alveš (37, 60, 90), Adam Džonson (70), Fabio Ročembak (79) i Žeremi Aliadier (84). Počasni gol za Građane postigao je Brazilac Elano u 87. minutu za 7:1.

- Slavni dani Crvenih đavola devedesetih godina prošlog veka obeležila je još jedna goleada. Šestog februara 1999. Notingem Forest je doživeo novi težak poraz.

Četiri godine od Blekburnove "sedmice", doživeli su još goru sudbinu protiv Junajteda. Čak osam golova su primili kod kuće od ekipe Ser Aleks Fergusona.

Utakmica je bila upamćena po čak četiri gola sadašnjeg trenera Ole Gunar Solskjera, iako je ušao tek u 71. minutu.

Strelci na tom meču su bili: Endi Kol (7, 49), Dvajt Jork (2, 66), Ole Gunar Solskjer (80, 87, 90, 90+3), dok je počasni gol za domaće postigao Alan Rodžers u 6. minutu za 1:1.

3. mesto 8:0  NJUKASL - Šefild Vensdej / ČELSI - Vigan / SAUTEMPTON - Sandrlend / MANČESTER SITI - Votford

- Prvi koji je uspeo u Premijer ligi da pobedi sa čak osam golova razlike bio je Njukasl 1999. Navijači na Sent Džejms Parku su tog 19. septembra gledali kako njihovi puleni pune mrežu Šefilda.

Posebno se isticao rasni golgeter Alan Širer, koji je krajem devedesetih bio strah i trepet za protivničke odbrane.

Strelci na ovom meču su bili: Aron Hjudž (11), Alan Širer (30, 33 pen, 42, 81, 84 pen), Kiron Dajer (46) i Geri Spid (78).

- Čekalo se 11 godina da bi se ponovo videlo osam golova u mreži jedne ekipe i to je bio Vigan 2010.

Čelsi je 9. maja na Stamford Bridžu zabeležio svoju najubedljiviju pobedu i meč na kome je postigao najviše golova.

Član ekipe Vigana je bio sadašnji golman Partizana Vladimir Stojković, ali je meč presedeo na klupi.

Strelci su bili: Nikolas Anelka (6, 56), Frenk Lampard (32 pen), Salomon Kalu (54), Didije Drogba (63, 68 pen, 80) i Ešli Kol (90).

- U oktobru 2014. došla je nova osmica. Sautempton je 18.10. do svog apsolutnog rekorda stigao pobedivši Sandrlend. Učesnik i strelac na tom meču bio je i srpski reprezentativac Dušan Tadić.

Strelci na meču su bili: Santjago Vergini (12 autogol), Gracijano Pele (18, 69), Džek Kork (37), Liam Bridkat (63 autogol), Dušan Tadić (78), Viktor Vanijama (79) i Sadio Mane (86).

- Mančester Siti je pobedom nad Votfordom od 8:0 21. septembra 2019, zauzeo deobu trećeg mesta. Nestvaran start i prvih 18 minuta u kome su izabranici Pepa Gvardiole ''spakovali'' čak pet golova.

Podsećanja radi, pre samo četiri meseca Građani su ''častili'' Votford sa šest golova u finalu FA Kupa.

Strelci na istorijskom meču u kome je Siti postigao najveći broj golova na jednom meču bili su: David Silva (1), Serhio Aguero (7. pen), Rijad Marez (12), Bernardo Silva (15, 48, 60), Nikolas Otamendi (18) i Kevin De Brujne (85).

2. mesto 9:1  TOTENHEM - Vigan

- Najveći broj golova na jednoj premijerligaškoj utakmici viđen je 22. novembra 2009. godine na Vajt Hart Lejnu.

Čak 35.650 ljudi je bilo svedok istorije, a ekipa koju je sa klupe vodio Hari Rednap nanela je prvi veliki poraz ekipi Vigana, pošto je nakon toga usledila "osmica" Čelsija.

Utakmicu je obeležio Džermejn Defo sa čak pet golova, od čega su četiri data za 18 minuta. Strelac je bio i tadašnji hrvatski reprezentativac Niko Krajnčar.

Strelci: Piter Krauč (9), Džermejn Defo (51, 54, 58, 69, 87), Aron Lenon (64), Kris Kirkland (88 autogol), Niko Kranjčar (90+4). Počasni gol je delo Paula Šarnera u 57. minutu za 3:1.

1. mesto 9:0 MANČESTER JUNAJTED - Ipsvič

- Zlatno doba Fergusonovog Junajteda krunisano je mnogim trofejima. Kakvu su tada imali dominaciju na terenu najbolji pokazatelj tome je partija pružena četvrtog marta 1995. kada je na Old Trafordu viđena najveća pobeda u istoriji Premijer lige.

Ipsvič Taun bolje da tog dana nije ni dolazio na "Teatar snova" jer su stadion napustili sa čak devet golova u mreži, a najubojitiji bio je Endi Kol sa pet golova.

Strelci na meču sa najvećom razlikom bili su: Roj Kin (15), Endi Kol (23, 36, 52, 64, 87), Mark Hjuz (53, 58), Pol Ins (72).