≫

Partizan "bombom" Sume i uklizavanjem Tošića srušio jalovu Zvezdu u 161. derbiju!

Uzbudljiva završnica presudila crveno-belima

161 Večiti derbi, FK Partizan, FK Crvena zvezda Foto: Tanjug/AP/Darko Vojinovic

Fudbaleri Partizana pobedili su Crvenu zvezdu u 161. večitom derbiju na svom stadionu 2:0!

U prilično izjednačenom meču do finiša, crno-beli su bili nešto konkretniji, imali su bolje šanse i na kraju jednu od njih posle kiksa Zvezdine odbrane pretvorili u gol.

Strelac za domaće je bio Sejduba Suma, koji je u drugom poluvremenu ušao u igru umesto Umara Sadika, dok je konačan rezultat postavio još jedan rezervista na ovom meču - Zoran Tošić.

Zvezda je do kraja meča ostala sa desetoricom na terenu jer je drugi žuti karton u nadoknadi dobio Miloš Vulić. Crno-beli nakon pobede imaju 17 bodova, bod manje od Zvezde koja je ostala na četvrtom mestu tabele.

Prvo poluvreme bilo je promenljive dinamike i kvaliteta. Zvezda i Partizan su iznenadili tempom u prvih petnaestak minuta meča.

I jedni i drugi su pred meč najavljivali da će verovatno biti umorni od evropskih utakmica, ali su meč startovali "turbo" pogonom.

Igralo se brzo sa jedne na drugu stranu, pa su u nekoliko navrata kontre mogle da budu opasne i po gol Stojkovića i po mrežu Borjana.

Milojević je iznenadio time što u protokol nije stavio Matea Garsiju, kao ni Hozea Kanjasa ili Tomanea, dok je Milošević ostavio u rezervi Zorana Tošića, a kao starter je na teren istrčao Filip Stevanović.

Upravo je Partizanov tinejdžer bio najzapaženiji u prvom delu igre. Već u trećem minutu je opasno šutirao sa desne strane iskosa i poslao loptu malo pored stative gola Zvezde.

Van la Para je prethodno izgubio loptu na sredini terena. Prvu dobru šansu Zvezda je propustila u desetom minutu kada se Slobodan Urošević okliznuo, a Marko Marin je protrčao pored njega i šutirao. Ostojić je blokirao šut, a lopta je prevarila Stojkovića ali otišla pored gola.

Natho je osam minuta kasnije još jednom pokazao fantastičan pregled igre kada je iz okreta poslao dugu loptu za Sadika, Umar je spustio sa levog boka u sredinu za Takumu Asana koji je loše prihvatio loptu u izglednoj situaciji pred golom Zvezde.

Usledio je lošiji deo prvog poluvremena. Mnogo prekida, visoki presing Partizana i Zvezdine muke da iznese loptu sa svoje polovine nisu donele baš ništa osim još nekoliko pokušaja mladog Stevanovića.

Najbolju šansu za Zvezdu u tom delu igre propustio je Miloš Vulić u 43. minutu kada je u kontri Marin vratio loptu sa krila u sredinu usamljenom Vuliću, a vezista gostiju je pucao sa 16 metara visoko preko gola crno-belih.

Drugi deo je počeo problemima za Partizan jer je posle duela sa Jovančićem Izraelac ostao na zemlji. Srećom po domaće oporavio se i nastavio meč dok je prvih pet minuta nastavka bilo za zaborav.

Koliko Natho znači na terenu postalo je jasno posle sedam minuta drugog dela, jer je tada Umar Sadik promašio zicer za 1:0. Izraelac mu je poslao pas kroz sredinu, Sadik izlazi sam ispred Borjana i u trku šutira sa sedam, osam metara pravo u golmana Zvezde.

Radživ Van la Para je potom izmenjen, na teren je ušao Aleksa Vukanović, a Zvezda je za nijansu više bila na polovini rivala do isteka sat vremena igre.

Crveno-beli su u 70. minutu uspeli da postignu gol posle prekida kada se na drugoj stativi našao Nemanja Milunović. Međutim, prethodno je u skoku Žander faulirao Stojkovića i sudije su opravdano dosudile faul u petercu Partizana, pa je gol poništen.

Igralo se uglavnom na sredini terena, prilika nije bilo, a detalj vredan pomena bila je izmena Natha koga je u 77. minutu na terenu zamenio Zoran Tošić.

Istovremeno je meč prekinut zbog spornog transparenta protiv predsednika FSS Slaviše Kokeze, a odmah posle prekida usledio je hladan tuš za igrače Zvezde.

161 Večiti derbi, FK Partizan, FK Crvena zvezda Foto: Tanjug/Bojan Stekic

Nemanja Milunović je na tridesetak metara od svog gola bio ležeran sa loptom, Asano mu je oduzeo, ona je stigla do Sjedube Sume koji je napravio korak, dva i onda raspalio po lopti i pogodio rašlje Zvezdinog gola za 1:0.

Marko Marin se uglavnom nije video u igri Zvezde sve do 88. minuta kada je posle dve dobre finte šutirao preko gola Stojkovića i tako promašio drugu najbolju šansu na meču.

Nadoknada vremena je pripala u potpunosti igračima Partizana. Zbog prekida tokom meča je glavni arbitar Srđan Jovanović produžio meč za sedam minuta, a Partizan je u 93. minutu rešio meč u svoju korist.

Rajko Brežančić je šutirao ka golu, njegov udarac je u petercu ispratio Zoran Tošić i uklizavanjem je postavio konačan rezultat 161. derbija.

Ovo je drugi uzastopni poraz Zvezde od Partizana, gledajući sva takmičenja, a prvi poraz Vladana Milojevića u prvenstvenim duelima, za nešto više od dve godine koliko je Milojević na klupi Crvene zvezde.

Drugo poluvreme:

90+7 minut - KRAJ, Partizan rutinski privodi meč kraju pa Srđan Jovanović posle ispucavanja Borjana po poslednji put duva u pištaljku na 161. večitom derbiju.

90+3 minut - GOOOOOL! Tošić pogađa za 2:0! Brežančić je šutirao, Tošić je uklizao na drugoj stativi i veoma spretno reagovao za drugi gol Partizana na meču.

88. minut - Marin promašuje sa desetak metara iskosa, šutira preko gola posle dve dobre finte i propušta najbolju šansu za Zvezdu u nastavku.

86. minut - Posle gola Partizana, Suma je otišao da slavi pred navijačima Zvezde što je zasmetalo golmanu Milanu Borjanu pa je došlo do obračuna iza Zvezdinog gola. Nakon toga je meč nastavljen.

83. minut - GOOOOOL! Suma pogađa za 1:0! Milunović gubi loptu na tridesetak metara od svog gola, Asano mu je oduzima, ona stiže do Sume koji sa dvadesetak metara pogađa rašlje Borjanovog gola za 1:0.

81. minut - Nastavljena je utakmica posle prekida zbog spornog transparenta navijača crno-belih.

Navijači Partizana Transparent za Kokezu Foto: Telegraf.rs

77. minut - Natho ne može da nastavi utakmicu, menja ga Zoran Tošić. Istovremeno, meč je prekinut zbog transparenta protiv predsednika Fudbalskog saveza Srbije Slaviše Kokeze.

76. minut - Sve se svodi na igru na sredini terena, ali se uglavnom tu i završava. Ni Zvezda ni Partizan ne uspevaju da stvore šansu

71. minut - Boaći ide van igre, menja ga Pavkov.

PARTIZAN Foto: MN Press

70. minut - Daju gol igrači Zvezde posle prekida, Milunović je zatresao mrežu, ali je prethodno Žander u skoku faulirao golmana Partizana.

67. minut - Sve zadimljeno iznad Humske zbog bakljade navijača, utakmica je prekinuta nakratko dok se dim ne raziđe.

64. minut - Suma menja Sadika na terenu, ne deluje zadovoljno napadač Partizana!

63. minut - Dva kornera za Partizan, izblokiran je Zdjelar posle šuta i odbijene lopte kod prvog kornera, ni drugi nije doneo ništa bolje crno-belima.

60. minut - Novi žuti karton za igrače Zvezde, Ričmond Boaći je u skoku zakačio nogom Nemanju R. Miletića, pa je i on dobio javnu opomenu.

56. minut - Van la Para izlazi iz igre tek što je dobio žuti karton posle starta na Strahinji Pavloviću. Ofanzivca Zvezde menja Aleksa Vukanović.

Bakljada Delija Foto: Telegraf.rs

52. minut - Njabolja šansa na meču za Umara Sadika! Natho mu je poslao pas po zemlji kroz sredinu, Sadik je izašao sam ispred Borjana i šutirao pravo u njega!

47. minut - Natho na zemlji posle duela sa Jovančićem, uhvatio se blizu kolena vezista Partizana, ali je ostao u igri.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme bez izmena u sastavima!

Prvo poluvreme 0:0:

161 Večiti derbi, FK Partizan, FK Crvena zvezda Foto: Tanjug/Bojan Stekić

45+1 minut - Poslednja šansa za Partizan na poluvremenu. Natho je ubacio iz prekida u kazneni prostor, tamo je lopta otišla do druge stative gde jedan igrač crno-belih nije uspeo da je zahvati.

43. minut - Vulić mogao do gola! Kontra Zvezde, Marin sa levog krila vratio Vuliću koji je bio sam na 16 metara, šutirao je Vulić veoma loše preko gola iz odlične pozicije.

39. minut - Mnogo prekida, malo igre, Zvezda se oslobodila pritiska Partizana na svojoj polovini.

34. minut - Stevanović je najkonkretniji u napadu svog tima, fintira u stilu Kristijana Ronalda pored jednog igrača Zvezde i oslobađa sebi prostor za treći šut ka Borjanu. Golman Zvezde je opet odbranio.

30. minut - Opao je tempo posle dinamičnih dvadesetak minuta igre, ali je Partizan konkretniji kada napada. Zvezda za sada teško iznosi loptu sa svoje polovine jer su crno-beli ušli u visoki presing.

26. minut - Sadik je izašao ispred Milunovića na prvoj stativi, zahvatio je loptu petom, ali promašio gol Zvezde.

22. minut - Loše je ispucao loptu Žander, ona se odbila na dvadesetak metara do Stevanovića koji šutira iz prve po sredini gola, pa je Borjan uspeo da odbrani.

18. minut - Veoma loša završnica Asana! Natho je poslao sjajnu loptu iz okreta iz odbrane u napad za Sadika, ovaj je povukao loptu tridesetak metara po levom boku i vratio u sredinu za Asana koji se ubacio iz drugog plana, ali je Japanac loše zahvatio loptu u veoma dobroj situaciji i propustio šansu za gol.

13. minut - Dobra prilika za Zvezdu! Urošević se okliznuo, Marin je povukao kontru na 40-ak metara od gola Partizana i šutirao, lopta je kačila Ostojića u nogu i prevarila Stojkovića, ali otišla pored gola.

Marin se uhvatio za uho posle topovskog udara, Foto: Telegraf.rs

10. minut - Jovančić u kontri gubi loptu, na drugoj strani Natho šutira sa distance, ali šut nije bio dobar.

7. minut - Vulić je faulirao Bibrasa Natha, Partizan je loše izveo slobodan udarac, usledila je kontra Zvezde u kojoj je Van la Para šutirao, ali je izblokiran.

"Šetalica" navijača Partizana na startu meča, Foto: Telegraf.rs

5. minut - Vulić u kaznenom prostoru okružen trojicom, Žander je na istom mestu probao da se snađe posle prekida, ali crveno-beli nisu uspeli da upute udarac.

3. minut - Opasan šut Stevanovića! Van la Para gubi loptu na sredini terena, Asano šalje na desnu stranu za mladog Stevanovića i on je solidno šutirao iskosa ali je lopta otišla malo pored desne stative gola Borjana.

Uoči meča:

Sastavi ekipa:

Partizan: Stojković - Pavlović, Ostojić, Urošević, Miletić, Natho (od 77. Tošić), Zdjelar, Asano, Stevanović, Sadik (od 64. Suma). Rezerve: Tošić, Dinga, Brežančić, Stevanović, Suma, Marković, Gigić. Trener: Savo Milošević

Crvena zvezda: Borjan - Žander, Degenek, Pankov, Milunović, Gobeljić, Vulić, Jovančić, Marin, Van la Para (od 56. Vukanović), Boaći (od 71. Pavkov). Rezerve: Popović, Petrović, Babić, Ivanić, Simić, Vukanović, Pavkov. Trener: Vladan Milojević

Stadion: Stadion Partizana

Gledalaca: oko 25.000

Sudija: Srđan Jovanović

Iako je bilo najava da bi Milan Rodić mogao da "stisne zube" i zaigra uprkos povredi, to se nije desilo. Umesto Milana Pavkova koji je bio starter protiv Bajerna iz Minhena, ovog puta će mesto startera u špicu pripasti Ričmondu Boaćiju.

S druge strane, trener Partizana Savo Milošević će pružiti priliku mladom Filipu Stevanoviću, dok je na klupi ostao jedan od najpouzdanijih igrača crno-belih u vezi, Zoran Tošić.

Derbi, Grobari u Humskoj Prozivka upućena igračima Zvezde zbog nepostojećeg penala protiv Inđije, Foto: Telegraf.rs