≫

Tomane maestralnim makazicama overio pobedu Zvezde: Spartak izgubio, ali nije razočarao na Marakani!

Odličan utisak je ostavio subotički tim

JANDER RIBEIRO SANTANA Foto: MN Press

Fudbaleri Crvene zvezde pobedili su Spartak iz Subotice sa 3:1 u meču 20. kola Superlige Srbije na stadionu "Rajko Mitić".

Veoma uzbudljiv meč obeležilo je više dobrih šansi, otvorena igra na obe strane, te vaskrsli Žander i naposletku jedan od najlepših golova sezone u režiji Tomanea.

Zvezda je meč prelomila boljim prvim poluvremenom, jer je Spartak u nastavku bio veoma opasan po gol domaćina i samo ga je nedostatak sreće delio od bar još jednog datog gola.

Strelci su za Zvezdu bili Žander, Spartakov Nemanja Tekijaški koji je postigao autogol i Tomane. Za Subotičane je strelac bio Stefan Denković koji je prvi i doveo svoj tim u vođstvo.

Meč je prošao u znaku pozitivne poruke "Stop nasilju nad ženama", ali i u pokušajima domaćih da nametnu svoj ritam.

Spartak je odigrao dobro veći deo prvog poluvremena. Zvezda je nešto više držala loptu i napadala, Tomane je u jednom trenutku probao atraktivno "makazicama", ali je Spartak imao jasniji plan i prvu pravu kontru pretvorio u pogodak u 22. minutu.

Baić je povukao loptu, odložio je na stranu za Stefana Miloševića, koji je centrirao do peterca gde je Stefan Denković bio spreman i glavom je izazvao šok u taboru domaćih.

Od tog trenutka su se igrači Zvezde trgli i krenuli ozbiljnije da napadaju. Prednjačio je Žander kome je nekoliko puta ove sezone spočitavana odbrana, ali je baš protiv Subotičana bio dobrodošao njegov napadački kapacitet.

Tek desetak minuta posle gola gostiju, Žander kroz odbranu dobija loptu na levom boku od Marka Marina, istrčava po toj strani i šutira u dalji ugao gola Spartaka po zemlji za 1:1.

To je bila samo uvertira za novi opasan napad Zvezde u 35. minutu kada je Ben sa pet metara glavom mogao po drugi put da zatrese mrežu i drugi put. Kada to nije uspeo Ben, uslugu je Zvezdi učinio igrač Spartaka - Nemanja Tekijaški u 40. minutu.

Žander je prošao na levom krilu, probao kod peterca da pronađe Marina, koga je lopta promašila i pred golom pogodila Tekijaškog i odbila se u mrežu Spartaka za preokret Zvezde, 2:1 pre odlaska na odmor.

Ono što Tomane nije uspeo u prvom, pošlo mu je za kopačkom na startu drugog dela igre. Zvezda je nastavila da vrši pritisak pozicionim napadom na odbranu subotičkog tima, koji je poklekao i u 51. minutu.

___ Foto: MN Press

Do Marina je stigao neprecizan centaršut, nemački internacionalac je vratio u kazneni prostor za Tomanea koji se namestio i "makazicama" postigao jedan od najlepših golova sezone u dosadašnjih 20 kola.

Spartak je uzvratio napadom preko Denkovića koji je šutirao preko gola u kontri iz 59. minuta. U međuvremenu je Milan Rodić zamenio Žandera na terenu.

Nedugo zatim u kontri se našla i Zvezda, Ben je sa desetak metara posle centaršuta Marina pogodio prečku, Tufegdžić će imati za čime da želi jer je prvo šutirao pored gola, a onda je dao gol u 70. minutu, ali se ispostavilo da je bio u ofsajdu.

Samo tri minuta kasnije golman domaćih Milan Borjan besneo je na svoje saigrače jer su ostavili nebranjenog Vidakovića, koji je, srećom po crveno-bele promašio.

Borjan je na pragu poslednjih deset minuta spasao svoju mrežu odličnom paradom. Obradović je uzeo loptu Milunoviću na tridesetak metara od gola Zvezde, prosledio je do Tufegdžića, a ovaj je "tukao" precizno u malu mrežu i suprotan ugao.

Golman Zvezde se maksimalno izdužio, vrhom rukavica sprečio pogodak Spartaka i skrenuo loptu u korner. Od tog trenutka je Zvezda oborila tempo igre, Spartak je ostavio dobar utisak, ali nekoliko promašenih dobrih prilika ga je skupo koštalo.

Crveno-beli sada imaju 52 boda posle 20 kola i nalazi se na prvom mestu Superlige, dok je Spartak sa 28 bodova na osmom mestu. Naredni meč Zvezda igra protiv Olimpijakosa u Ligi šampiona, pa 15. decembra poslednji ovogodišnji meč u Superligi protiv Čukaričkog.

Tok meča:

Crvena zvezda - Spartak 3:1 (2:1)

(Žander 33, Tekijaški 40 ag, Tomane 51 - Denković 22)

SASTAVI:

CRVENA ZVEZDA: Borjan - Gajić, Milunović, Pankov, Žander (od 56. Rodić) - Jovančić, Ivanić, Ben, Marin, Vukanović (od 69. Vulić) - Tomane (od 77. Pavkov). Trener: Vladan Milojević.

SPARTAK: Dubljanić - Dunđerski, Otašević, Tekijaški, Milošević - Jočić, Vidaković, Obradović, Tufegdžić, Denković (od 82. Gojkov), Baić (od 52. Srećković). Trener: Vladimir Gaćinović

Drugo poluvreme:

Tomane, Crvena zvezda Foto: MN Press

90+2 KRAJ - Zvezda uspeva rutinski da privede meč kraju i pobedi sa 3:1

85. minut - Pokušaj Marka Marina iz prekida da uposli Milunovića u kaznenom prostoru gostiju, Rodić je u tamo napravio faul, pa je udarac Milunovića glavom bio uzaludan.

79. minut - Strašna šansa Tufegdžića! Milunović na tridesetak metara sa strane gubi loptu od Obradovića, ovaj prosleđuje pas za Tufegdžića koji šutira precizno, ali Borjan je odlično odbranio i poslao loptu u korner.

73. minut - Novi opasan napad za Spartak! Vidaković iz kaznenog prostora glavom šutira pored gola, Milan Borjan besni na svoje igrače jer su popustili u odbrani posle trećeg gola.

Milan Borjan Foto: Marko Jovanović

70. minut - Podignuta zastavica posle gola Tufegdžića! Primio je loptu u petercu, zatresao mrežu, ali se ispostavilo da je bio iza leđa odbrane.

66. minut - Vukanović dobija pas od Marina, golman gostiju istrčava i skraćuje mu ugao, pa Aleksin šut iz prve zaustavlja.

65. minut - Opasna šansa za Spratak! Tufegdžić je šutirao pored gola sa oko 16 metara, iako ispred sebe nije imao nikoga osim golmana Zvezde.

63. minut - Ben prečka! Ispratio je igrač sa Komorskih Ostrva trk Tomanea po krilu, dobio je pas na deset metara od gola, šutirao iz prve i zatresao samo okvir gola.

Tomane Foto: FK Crvena zvezda

59. minut - Kontra Spartaka, Denković dolazi do ivice kaznenog prostora i šutira neprecizno, propala je solidna šansa za goste da smanje zaostatak za šampionom Srbije.

56. minut - Prva izmena na meču, Žander izlazi sa terena, menja ga Rodić.

51. minut - GOL! Zvezda vodi 3:1! Tomane je dobio centaršut od Marka Marina, zahvatio makazicama i postigao jedan od najlepših golova sezone do sada!

46. minut - Počelo je drugo poluvreme na Rajku!

Prvo poluvreme:

Ribeiro Santana Žander Foto: Marko Jovanović

45+1 minut - POLUVREME - Zvezda se pokrenula posle primljenog gola i preokrenula već do odlaska na odmor.

43. minut - Gajić volej preko gola! Nova dobra šansa za Zvezdu, Marin je prošao levo podigao loptu na drugu stranu gde je čekao Gajić, odapeo i promašio.

40. minut -  GOL, 2:1! Autogol Spartaka, Zvezda preokreće! Žander prodire po levom krilu, šalje centaršut do prve stative za Marka Marina, lopta prolazi kapitena Zvezde i Tekijaški je slučajno, velikom greškom ubacuje u svoju mrežu.

35. minut - Šansa za Zvezdu! Ben je bio na "drugoj stativi", lopta mu je pala na glavu, ali nije najbolje Zvezdin napadač reagovao - prebacio je gol.

FK Crvena zvezda, Žander, Veljko Simić Foto: MN Press

31. minut - GOL, 1:1! Žander je izjednačio rezultat. Ubacio se Brazilac iz drugog plana, uhvaćena je "na spavanju" defanzivna linija gostiju kroz koju je Zvezdin bek dobio pas, a onda, po prijemu, snažnim prizemnim udarcem u dalji ugao pogodio mrežu.

22. minut - GOL, 0:1! Spartak vodi, iz prve akcije gosti su poveli, a strelac je Denković na centaršut Miloševića. Efektno su gosti napali crveno-bele, akcija je išla po levom krilu odakle je Milošević ubacio "dugu loptu" u srce kaznenog prostora, gde se najbolje odrazio Denković, uhvatio Borjana "na krivoj nozi" i matirao ga glavom.

Marko Marin Foto: Marko Jovanović

18. minut - Stalna inicijativa crveno-belih, otud i sporadične pretnje golu Spartaka. Atraktivno je Tomane pokušao "makazicama" nakon ubačene lopte Vukanovića, ipak nije najbolje izveo akrobatiku Portugalac. Lopta je otišla daleko od gola.

10. minut - Slobodan udarac za Zvezdu, prilika za Marina... Lopta je pogodila "živi zid", pa će Zvezda imati korner. Nije bilo opasnosti po Subotičane ni nakon udarca sa ugla.

1. minut - Igrači oba tima, kao i sudije, izašli su u na teren u majicama sa natpisom "Stop nasilju nad ženama". Slaba poseta na našem najvećem staionu, jedva 1.000 ljudi je na tribinama  uprkos apelima zvezdaša i ljudi iz kluba, čak i legendi, da se ekipa podrži pred meč sezone sa Olimpijakosom.