≫

Partizan iz "100" šansi samo jednom u metu: Crno-beli nose minimalnu prednost na revanš u Slovačku

Gol Lazara Markovića presudio Dunajskoj Stredi - 1:0 (1:0)

Partizan - Dunajska Streda

Pobedom je Partizan započeo kvalifikacije za Ligu konferencija, ali će verovatno svi u taboru crno-belih žaliti što je Dunajska Streda napustila Humsku sa minimalnim porazom - 1:0, jer je po igri i prilikama slovački tim bio "zreo" za nekoliko golova u mreži. Ipak, nedostatak koncentracije u završnici doveo je do toga da izabranici Aleksandra Stanojevića putuju na revanš sa strepnjom i kapitalom koji im je u 19. minutu doneo Lazar Marković.

Ništa trener Aleksandar Stanojević nije menjao u timu Partizana u odnosu na prvenstveni duel sa Proleterom i nije pogrešio, jer Partizan ne samo da je nadigrao Dunajsku Stredu u prvih 45 minuta, nego Slovaci mogu da budu srećni što su na odmor otišli sa samo golom minusa, jer su crno-beli promašili još bar pet prilika za gol.

Početak je bio furiozan, nošeni podrškom navijača, crno-beli su od prvog zvižduka jurnuli ka golu gostiju i stvorili dve prilike, a da slovački tim nije uspeo ni da se sabere, niti uđe u meč kako treba. U oba slučaje je glavni protagonista bio Rikardo Gomeš, koji je prvo proigrao Danila Pantića, čiji udarac je golman Jedlička odbranio, da bi ubrzo i sam napadač uputio udarac makazicama (u blok), posle koga je i Igor Vujačić probao akrobatski - preko gola.

Nošeni euforičnom atmosferom i činjenicom da su "osetili krv" gostiju, crno-beli su nastavili da pritiskaju Slovake, drže loptu u posedu i apsolutno kontriolišu dešavanja na terenu, da bi ubrzo ponovo ponovo uputili "rafal" ka golu protivnika koji nije urodio plodom.

Rikardo je propisno mučio defanzivce Dunajske Strede, pokušao udarcem sa 11 metara, koji je Jedlička nekako odbranio, ali je u nastavku napada lopta stigla i do Nemanje Jovića, čije "makazice" su završile preko prečke.

Upornost se ipak isplatila u 19. minutu, kada je posle dugog kombinovanja i strpljivog napada, započetog od Zdjelara, lopta stigla do Pantića, potom i do Lazara Markovića, koji je napravio nekoliko koraka, ušao u kazneni prostor i lukavo šutirao pored bloka, u sam ugao - 1:0!

Adrenalinska injekcija usled vođstva je dodatno uticala na crno-bele koji su. čini se, dodatno pojačali ritam i nastavili da prete gostima iz napada u napad. Probali su Vujačić, posle prekida Jojića, zatim i Rikardo na asistenciju istog igrača, ali je u obe situacije falio koji santimetar da lopta pronađe put do mreže.

Rikardo je u 34. minutu propustio još jednu kolosalnu šansu posle akcije Markovića i Miljkovića, koji je napadača pronašao usamljenog na sedam, osam metara od gola, on je imao vremena da prihvati loptu namesti se, no, udarac je bio očajan - direktno u Jedličku.

U smiraju prvog dela, kada je ritam već pomalo opao, Jojić i Marković su brzopotezno odigrali dupli pas, izbacili odbranu, samo je opet zakazao taj završni udarac.

Sve u svemu, Partizan je posle prvog dela mogao da žali za propuštenim, jer je u svakom segmentu igre nadvisio Dunajsku Stredu, koja je tek sporadično prelazila na polovinu crno-belih i imala jalove pokušaje sa distance, bez ijedne konkretne akcije i prilike.

Onako kako je završio prvi deo meča, tako je Partizan nastavio da "gazi" Slovake i početkom nastavka, dominirajući u prvih 15-tak minuta u toj meri da je u nekim momentima izgledalo kao da domaćin ima igrača više na terenu.

Igra je bila ubedljiva, brza, maštovita, ali je "boljka" iz prvih 45 minuta - neefikasnost - ostala na snazi i okivala je noge crno-belima kako je vreme odmicalo. Šansi je bilo na pretek i ređale su se kao na traci, međutim, kao da je Stanojevićevom timu nedostajalo koncentracije u završnom udarcu da dotuku Dunajsku Stredu.

Mogao je mladi Jović u tom periodu igre da izraste u apsolutnog junaka, no, u dve situacije, jednom posle pasa Markovića, potom i Jojića kao da se uplašio prilika u kojima se našao i sve je otišlu n neprovrat.

To kao da je uticalo i na samopouzdanje Jovića, koga je Stanojević, posle još jednog pokušaja Uroševića (preko gola) zamenio Bibrasom Nathom. Presložio je tada trener crno-belih igrače na terenu, poslao Pantića na krilo, a Izaelca u sredinu, očekujući od njega završni pas za drugi gol.

Umesto toga, dobio je pad ritma svog tima, jer je bilo primetno da je Partizan tom rokadom izgubio trkački i da su gosti mnogo lakše probijali taj prvi blok, dolazeći do prenosnog pasa i lakšeg izlaska iz pritiska.

Primetio je to i Stanojević, posegao za novim izmenama (Šćekić i Holender) ne bi li vratio pređašnje stanje, ali je meč već ušao u završnicu i umor je počeo da čini svoje. Smiraj je protrekao u rastrzanoj igri sa obe strane, uz mnogo grešaka i malim preimućstvom na strani Slovaka, koje nije odmaklo dalje od nekoliko jalovih akcija bez učinka.

Partizan - Dunajska Streda 1:0 (1:0)

Strelac: Marković u 19. minutu

Stadion: Partizana

Sudija: Jens Mae (Danska)

Žuti kartoni: Jović, Miljković (Partizan), Vera, Balić, Taivo, Bruneti (DAC).

PARTIZAN (4-2-3-1): Stojković - Miljković, Vujačić, Saničanin, Urošević - Jojić (74. Šćekić), Zdjelar - Marković (74. Holender), Pantić, Jović (od 60. Natho) - Rikardo.

DUNAJSKA STREDA (5-3-2): Jedlička - Vera, Kružliak, Beskorovajni, Bruneti, Momou (od 60. Ciganiks) - Fabri (od 60. Nebila), Šafer, Balić (75. Nijae) - Divković (74. Nikolaesku), Taivo (80. Šarani).