Zvezda posle drame srušila Žalgiris u Kaunasu: Braun doneo prvi trijumf na strani, Lendejl tragičar!

Crveno -beli prekinuli niz od tri vezana poraza u Evroligi

• 88
Lorenco Braun Foto: Marko Jovanović

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Žalgiris posle velike drame  sa 59:61 u 10. kolu Evrolige čime su napravili iznenađenje, ma koliko to pre meča delovalo nerealno. Posle tri vezana poraza (Asvel, Partizan, Alba)  a ukupno šest iz sedam mečeva, ekipa se izdigla i uspela da pobedi.

Ovo je treći trijumf crveno-belih uz sedam poraza u Evroligi. Zvezda u ponedeljak dočekuje Mornar u 9. kolu ABA lige, a zatim 28. novembra u četvrtak Valensiju u Štark Areni.

Presudila odbrana

Utakmica je bila neizvesna celim tokom, i nijedna ekipa nije imala više od sedam poena prednsoti. Na dva minuta do kraja ekipe su bile u egalu 56:56, Zvezda promašuje napad, a na drugoj strani Ulanovas donosi 58:56. Ekipe su bile u bonusu i očekivala se penal završnica.

Zvezda kreće u napad, Žalgiris ih je zbunio zonskom odbranom i gube loptu. Međutim, u sledećem napadu Žalgiris promašuje, Faje hvata i fauliran je i pogađa dva bacanja za 58:58.

Bivši centar Partizana Džok Lendejl ima priliku da donese prednost, ali promašuje koš na ziceru na 40 sekundi pre kraja. Zvezda kreće u napad, i oni promašuju, ali Braun hvata u napadu i pogađa za 58:60.

Žalgiris je imao 15 sekundi vremena do kraja. Zvezda ih pušta da krenu u napad, a onda je  Grigonis fauliran na 6,8 sekundi i pogodio je jedno bacanje za 59:60.

Odmah u sledećem napadu fauliraju Bilija Berona na 4 sekunde i on promašuje prvo bacanje, drugo pogađa za 59:61. Gavrilović je tražio da se ne pravi faul i to uspeva jer Lekavičijus promašuje.

Bili Beron Foto: Marko Jovanović

Katastrofalni šutevi ili dobre odbrane?

Zvezda je bila u podređenom položaju sve do 14. minuta kada je konstantno bila u zaostatku od 4 do 7 poena (14:9) (25:18).

Međutim, povratak u igru Lorenca Brauna doneo je poboljšanje. Amerikanac je podigao nivo igre i agrsivnost tima u napadu, počeo da poentira, deli lopte kao na tacni i Zvezda je njegovom igrom i trojkama, serijom najpre 8-0 došla na 25:26, a zatim i 31:33 na poluvremenu.

Nastavak meča doneo je mnogo izjednačeniju igru i ekipe su bile konstantno u egalu. Nismo gledali lepu košarku, ali je bilo borbeno i neizvesno do tokom trećeg perioda (46:47)

Čarls Dženkins Foto: Marko Jovanović

Poslednjih 10 minuta ponovo je viđena blaga prednost Zvezde 46:51, ali je ona kratko trajala. Beron i Braun su držali tim u igri, ali njihovim izlaskom Žalgiris je uspeo da se vrati i da povede 56:53 na tri minuta pre kraja. Odmah je Gavrilović vratio dvojicu Amerikanaca u igru i do kraja su ekipe bile u egalu, a na kraju u drami Zvezda je uspela da slavi na opisani način.

Treba istaći da je Zvezda šutirala loše za tri poena 3-24, dok je za dva imala 17:33, ali je dominirala u skoku sa 34 skoka naspram 26 Žalgirisa. Litvanci su takođe bili jako loši u šutu i zatajilo je njihovo najjače oružije trojke koje su šutirali 3-21.

ŽALGIRIS - CRVENA ZVEZDA 59:61  (21:16,10:17, 15:14,13:14)

Kaunas arena:

Gledalaca 14.033

ŽALGIRIS: Vokap 7, Lekavičijus 9, Hejs 1, Jankunas 2, Lukosiunas, Milaknis 3, Geben, Jokubaitis, Lidej 5, Lendejl 10, Grigonis 11, Ulanovas 11.

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić 3, Čović 3, Braun 12 (5 as), Davidovac 4, Lazić 2, Faje 5 (7 sk), Beron 14 (1-6 za tri), Dobrić 6, Dženkins 6, Simanić 2, Jovanović, Odžo 4

Lorenco Braun, Lorenzo Brown Foto: Nikola Tomić