≫

Srbija pobedila Finsku i napravila korak ka Eurobasketu

Na Evropsko prvenstvo će se uz Gruziju, koja je jedan od domaćina, kvalifikovati još dva tima iz naše grupe.

• 46
Srbija Finska, basket, kosarka

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je  Finsku sa 75:66 u  4. kolu kvalifikacija za odlazak na Evropsko prvenstvo 2022.

Košarkaši Srbije sada imaju 2 pobede i 2 poraza i nalaze se na drugom mestu tabele iza Gruzije, dok su Finci na poslednjem sa skorom 1-3 koliko ima i Švajcarska.

Našim košarkašima ostaju još dva meča u februaru (19- 21.) sa Gruzijom, koja je obezbedila plasman kao domaćin, i Švajcarskom i taj duel je jako bitan da se dobije.

Ili bar onaj prvi sa Gruzijom, jer iz ove grupe tri ekipe idu dalje. Pošto smo Finsku dobili dva puta dovoljna nam je još jedna pobeda da bismo obezbedili plasman.

SRBIJA - FINSKA 75:66

(17:7, 18:18,20:20, 20:21)

Srbija: Anđušić 19, Avramović 17, Radanov 4, Simanić 4, Simonović 6, Apić 12 (5sk) Dangubić 8 (7sk) Jeremić, Kravić, Peno, Pot 5, Zagorac,

Finska: Haf 9, Kantonen 2, Madsen 9, Mahuni 15, Salin 10, Alanen 2, Dolenc 3, Kovivisto, Lindborn, Nutinen 2, Valtonen 8, Vilson 6

Inače, šta reći o meču koji je odrigran prilično lagano od strane naše ekipe. Finska nijednom nije bila u prilici da vodi, a naši su već na početku druge četvrtine imala plus 17 (29:12)

Od tada pa nadalje razlika se kretala između 10 i 15 poena, a tek na kraju su Finci uspeli da priđu na - 5  (67:62) ali su naši sa pet vezanih poena otišli na 73:62 i prelomili meč.

Anđuđić je najefikasniji sa 19 poena, Avramović je dodao 16 poena.

Za razliku od meča protiv Švajcarske, izabranici Igora Kokošova odigrali su mnogo bolje u odbrani, pošto su rivalu za prvih 12 minuta ige dozvolili samo devet poena.

Bili su na višem energetskom nivou, a sve to je rezultovalao je da u prvom poluvremenu imaju dvocifrenu prednost.

Tokom treće četvrtine Finska je pripretila i smanjila zaostatak, ali se Srbija brzo vratila i držala plus 10, a sa tom prednošću otišlo se u odličujući period.

U poslednjem delu bilo je naleta Finaca, prilazili su na minus pet, ali su srpski košarkaši u poslednja dva i po minuta odigrali koncentrisano i u odbrani i u napadu i koševima Dangubića ponovo došli do dvocifrenog viška.

TOK MEČA

4/4

40. MIN: 75:66  KRAJ

39. min: 69:62 Finci napadaju trojkama, krenuli su na sve ili ništa, ali naši momci deluju sigruno u npadu. Odbrana škripi, ali napad ide dobro i održavamo razliku

37. min: 65:59 Dve greške u napadu i lagana igra u odbrani i Finci su sa 5-0 serijom pripretili i stigli na samo 6 poena zaostatkla. Kokoškov traži tajmaut.

35. min: 61:50 Košarkaši Srbije igraju koliko im je dovoljno, tako bar deluje, jer nema neke posebne energije u napadu i odbrani i vidi se da su kvalitetniji od Finaca i doziraju

32. min: 57:45 Počinje Srbije poslednji period košem za 12 razlike, sad je samo važno pojačati odbranu i ne dozvolizi šut za tri poena.

3/4

30. min: 55:45 Nikako Srbija da prelomi, Finci se drže spuštaju prednost, ali ne mogu da nas ugroze. Probleme nam je pravio Edon Mahuni momak koji je poreklom sa Kosova i Metohije sa 7 vezanih poena. Srbiju predvodi Anđušić sa 12 i Avramović sa 10 poena.

25. min: 45:38 Održavala je naša selekcija plus 11, ali propušta prilike da povisi razliku i da uđe u mirnu završnicu. Ubrzali smo igru u napadu, ali samo nam treba bolja selekcija šuta.  Ipak, Finci vezuju nekoliko poena i dolaze na minus 7.

22. minut: 37:30 Pot je ubacio prve poene za Orlove u nastavku, ali su Finci vezali seriju 5:0 zahvaljujući Maksuniju.

2/4

20. min: 35:25 Šteta imali smo plus 13 i osvojenu loptu, na 3 sekunde pre kraja, ali je Dangubić izgubio, a sasu Salin dao trojku za smanjenje prednosti.

19. min: 33:19 Uspeli su Finci da serijom 7-0 vrate malo neizvesnost, ali su naši odmah odgovorili sa četiri vezana koša Dangubića i Avramovića sa sigurnu prednost.

15. min: 28:12 Srbija drži visok ritam igre i ne dozvoljava Fincima da se raspucaju, jer je šut njihovo najjače oružije. Odbrana nam je najjače oružije i imamo ubedljivu prednost

12. min: 20:9 Održava Srbija sigurno vođstvo, selektor Kokoškov rotira igrače i sada je potpuno nova petorka na terenu sa Simanićem, Apićem, Radanovim i Penom.. Jedino je Anđušić starter.

1/4

10. min: 17:7 Neefikasna četvrtina sa obe strane, ali Srbija dosta bolja od rivala, bar u odbrani. Ako podignu efikasnost u napadu, neće biti problema na ovom meču. Srbija ima čak 8 skokova više i dominira u tom segmentu.

8. min: 12:3 Serija poena Srbije koja ima osetniju prednost, ponovo je Aleksa Avramović lider sa 6 poena, Anđušić 5.

4. min: 6:2  Za sada bez energije u igri oba tima. Spori napadi, bez trčanja, i bez spuštanja lopte na centra koji je dominantiji od Finaca.

2. min: 3:0  Srbija je počela meč u sastavu Pot, Anđušić, Dangubić,  Simonović i Kravić.

Finska i Srbija su se u okviru ovih kvalifikacija već sastajale tokom februarskog "prozora", kada je baš u Espu srpski tim odneo pobedu sa 80:58.

Srbija je u subotu izgubila od Švajcarske sa 92:90, dok je Finska poražena od Gruzije sa 96:88.

U grupi E reprezentacija Gruzije neporažena posle tri kola, dok Srbija, Švajcarska i Finska imaju učinak 1:2.