≫ 

Doktorka otkrila šta je mogao da bude uzrok moždanog udara koji je imao Jelovac

Dr Gavrilović istakla da nema detaljnih informacija kada je u pitanju preminuli košarkaš, ali je objasnila kako može doći do pokretanja tromba

  • 10
Stevan Jelovac Foto: MN Press

Srpska košarka oprašta se od Stevana Jelovca, koji je u nedelju preminuo od posledica moždanog udara u 32. godini. Podsetimo, nekadašnjem reprezentativcu Srbije je pozlilo 14. novembra tokom treninga AEK-a, kluba za koji je nastupao.

O tome mogu li se sprečiti ovakve tragedije na sportskim terenima i koliko često sportisti idu na zdravstvene preglede jutros je u „Uranku“ na televiziji K1 govorila dr Tamara Gavrilović, pomoćnik direktora Zavoda za sport i medicinu sporta.

- Vest o smrti Stevana Jelovca bila je šok za sve nas, i za one koji su ga poznavali i za one koji su ga gledali na terenu i za njega navijali. Nažalost, ovakve tragedije nisu retke ni kod nas ni u svetu, i o zdravlju sportista moramo više da govorimo – kazala je dr Gavrilović na K1:

Naš Zavod postoji već 65 godina i mi smo posvećeni preventivnim pregledima sportista koji su obavezni za sve aktivne učesnike u sportu, i za decu i za vrhunske sportiste. Imamo i konzilijarni tim lekara koji preporučuje dalju dijagnostiku ukoliko rezultati pregleda na to ukažu.

Kako je dr Gavrilović objasnila, kompleksni zdravstveni pregledi predviđeni su dvaput godišnje.

- Pregledi su obavezni na šest meseci, traju oko dva sata i obuhvataju laboratorijske analize krvi, testove opterećenja na traci ili biciklu, kardiološki pregled sa ultrazvukom srca... Nažalost, uvek postoji mogućnost da uprkos detaljnim pregledima neke promene ili anomalije ostanu skrivene. One mogu biti urođene ili posledica virusa, vaskularnih promena.

Dr Gavrilović kazala je da o moždanom udaru Stevana Jelovca nema detaljne informacije, ali je objasnila kako može doći do pokretanja tromba kod profesionalnih sportista.

Tamara Gavrilović Printskrin: K1

- Tromb može nastati i pokrenuti se usled neke povrede koja nije sanirana, to može biti prelom ili naprsnuće. Nadalje, u vreme pandemije virusa korona posebno se moraju pratiti sportisti koji su preležali kovid zbog postkovid sindroma koji može trajati od nekoliko nedelja do nekoliko meseci. Znamo da kovid dovodi do poremećaja u koagulaciji krvi te se mora pratiti d-dimer. Mnogi ne znaju da poremećaje u organizmu može izazvati i „na svoju ruku“ uzimanje različitih suplemenata i preparata – objasnila je dr Tamara Gavrilović u „Uranku“.

Doktorka Tamara Gavrilović naglasila je da je prilikom pregleda neophodno da sportisti, bez obzira na to da li se sportom bave rekreativno ili profesionalno, lekarima ukažu na svaku pa i najmanju tegobu.

- Ma koliko neki simptom delovao bezazleno, mora se preneti lekaru – naglašava dr Gavrilović . – Nikako ne treba suplemente uzimati na svoju ruku i nikako se ne lečite sami. Zdrav sport je rekreativni sport, onaj kojim se bavimo dva do tri puta nedeljno, umereno. Profesionalni sportisti izloženi su ekstremnim fizičkim i psihičkim naporima i zabluda je misliti da su oni oličenje zdravlja. Zbog toga su redovni pregledi krucijalni za njihovo zdravlje.

Video: In memoriam: Tuga do neba! Preminuo srpski košarkaš Stevan Jelovac u 33. godini

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Znak pitanja

    7. decembar 2021 | 09:51

    Dakle misterija ostaje... jedino mislim da nije fer sto vakcine iskljucuju iz verovatnoce da izazivaju tomb kad je dokazano da imaju nuspojave.

  • Jedno pitanje

    7. decembar 2021 | 10:46

    Da li je bio vakcinisan???

  • Fff

    7. decembar 2021 | 16:21

    Vakcinisann

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA