≫

Zvanično je gotova vladavina Delfina: Mađarska je novi prvak Evrope u vaterpolu!

Osvajač zlatne medalje odlučen penal "lutrijom"!

• 6
Hungary European Water Polo Championships

Viktor Nađ, golman Mađarske, Foto: Tanjug/AP

Vaterpolisti Mađarske pobedili su Španiju 14:13 (9:9) i postali prvaci Evrope na prvenstvu u Budimpešti.

Oni su time i zvanično okončali osmogodišnju vladavinu Srbije, koja je četiri puta uzastopno bila evropski prvak još od Ajndhovena 2012. godine.

Zlato je odlučeno petercima, pošto Mađari nisu dovoljno kaznili "prazan napadački hod" Španije u drugoj i delu treće četvrtine kada su napravili seriju 3:0.

Posle četiri pogotka na obe strane, peterac je za Španiju u poslednjoj seriji promašio Granados Ortega.

Najefikasniji su kod pobednika bili Andor Deneš Varga, Đerđ Zalanki i Peter Kristijan Maherc sa po dva gola. Kod Španaca je Alvaro Granados Ortega dao tri.

Furija je propustila šansu da na istom takmičenju osvoji zlato koje je prethodno uzela ženska selekcija ove zemlje.

Španci su bolje krenuli, pa su uz malo sreće pri šutu Balaša Erdeljija (stativa) i golove Granados Ortege i Munariz Eganje vodili 3:1 posle šest minuta igre.

Utišala se posle drugog pogotka Munariza publika u krcatoj Dunav areni, a nije pomoglo ni to što je Mađarska propustila da iskoristi igrača više posle isključenja Alehandra Bustos Sančeza.

Đerđ Zalanki je zatresao prečku na oko minut pre kraja prvog perioda, a okvir gola se isprečio još jednom, te su gosti u Budimpešti posle osam minuta imali dva pogotka prednosti.

Mađari su na isplivavanju osvojili loptu u drugoj četvrtini, ali još jednom nisu iskoristili napad sa igračem više.

Granados Ortega je blokiran, pa su se odbranili i Mađari koji su kaznili kiks Furije golom Anhijala.

Viktor Nađ je branio u tom periodu jako dobro, a timovi su nanizali nekoliko grešaka i kontrafaulova.

Migel De Toro je napravio jednu od većih grešaka kada je na centru dobio loptu od saigrača, pobunio se da je bio fauliran, što jeste bio slučaj, ali nije dobio faul.

Umesto toga je isključen, a Mađari su posle tajm-auta sa igračem više dali gol za izjednačenje.

Furija je do poluvremena podsećala na naše Delfine jer je imala u nekoliko navrata igrača više, ali izuzev pokušaja da se lopta spusti pred gol, nije bilo mnogo kreativnih ideja u napadu.

Tako je posle isključenja Norberta Hosnijaskog Andor Deneš Varga sa sedam, osam metara pocepao mrežu Lopez Pineda kroz sredinu za vođstvo Mađara 4:3.

Balaž Erdelji je skrivio peterac, Granados Ortega je zakucao prečku, pa je Mađarska dobila drugu četvrtinu sa 3:0 i na poluvreme otišla sa golom prednosti.

U trećoj su čuvali prednost mada su mogli i do 6:4 da Deneš Varga sa šest metara nije pogodio stativu.

Nađ je zatim glavom odbranio udarac momcima u teget kapicama, koji su očuvali jaku igru u odbrani i dočekali tehnički perfektan lob Marka Larumbe Gonfosa za 5:5.

Peter Manherc je ispalio strašnu "žabicu" za novo vođstvo Mađarske, pa je sa 6:5 za domaći tim završena treća deonica.

Postalo je, međutim, jasno da su Španci proigrali u napadu. Mađari su prednost prokockali kada se pred golom Nađa sjajno snašao Rodžer Kompte Taul.

On je posle blokiranog udarca svog saigrača bio najbrži i samo ugurao loptu u mrežu za 7:7.

Hungary European Water Polo Championship

Igra nerava, ali i igra gol za gol potrajala je do kraja meča. Munariz Eganja je sa pozicije imao šansu da postane junak svoje zemlje, ali je iz dobre pozicije poslao loptu preko prečke.

U tom trenutku je na semaforu stajalo 9:9, a pobednika je trebalo da odluče peterci. Tamo su domaćini na iskustvo dobili i okitili se titulom prvaka.

Bronzana medalje je pripala Crnoj Gori, koja je u meču za treće mesto bila bolja od Hrvatske. Da podsetimo, Srbija je takmičenje završila na petom mestu.

(Od izveštača Telegrafa iz Budimpešte, Miloša Ljubisaljevića)