TO JE PRAVA SRBIJA: Start iz snova Dudinih debitanata

Derbi prvog dana Evrobasketa odigran je u Jesenicama gde je Srbija u svim segmentima igre bila bolja od Litvanije. Najveći favorit je pobeđen sa 63:56 uz 20 poena Krstića, 14 Nedovića i 12 Bjelice

• 12

Sa devetoricom debitanata, ali i sa selektorom kome je Evrobasket u Sloveniji deseto veliko takmičenje, Srbija je pobedom počela kampanju u Jesenicama. Brzom, angažovanom i pre svega požrtvovanom partijom naši košarkaši su savladali Litvaniju, jednog od favorita za medalju, sa 63:56 (20:10, 13:17, 19:8, 12:15).

Triling Krstić-Bjelica-Nedović imao je, periodično, svoje minijature, a one su nosile tim do važne, ali ne i krucijalne pobede na ovom takmičenju. Priprema ove utakmice od strane Dude i ostatka stručnog štaba je perfektna, a "laka utakmica", kako je nazvana pretvorila se u maksimalno angažovan meč u kojem je mnogo, mnogo iskusnija ekipa pobeđena u skoro svim segmentima.

Jaka centarska linija protivnika, sa jednim od najperspektivnijih mladih igrača Valančijunasom, ali i iskusnim tandemom Lavrinovič zaustavljena je, dok je Linas Kleiza srljao sa minornim rezultatom. Za to vreme Duda je rotirao... Sjajno i niko se od debitanata nije "izgubio".

Već početkom meča Krstić je pokazao da je vođa tim, pa je velika većina napad završavana preko njega, a on je sa visokog posta rešetao koš. Posle njega "uključio" se i Nemanja Bjelica. Međutim, serijom Litvanci početkom drugog poluvremena stižu do 33:33. "Orlovi" se nisu predali već nastavili da igraju po svom sistemu. Tada se budi Nedović i inicira seriju 13:3 kojom se ponovo odlepljujemo.

U 34. minutu imamo maksimalnih 56:41, a poslednji "blickrig" Kazlauskasovih učenika odbijamo, iako su tri minuta pre kraja, serijom 11:0 prišli na deficit od šest poena.

Odličnom igrom u oba pravca Srbija knjiži prvu pobedu, ali svima mora da bude jasno da je ovo samo početak! Letonija je pobedila BiH, a Crna Gora u triler završnici Makedoniju.

Krstić je ubacio 20 poena (9sk), Nedović je imao 14 (4sk, 3as), dok je Bjelica upisao 13uz 8 skokova. Na drugoj strani, Kalnietis je imao 17. Jedini sa više od 10 poena bio je još samo Darijuš Lavrinovič (12).

Srbija - Litvanija 63:56

SRBIJA:

Nedović 14 (5sk, 3as), Nemanja Krstić, Micić, Bogdanović 5 (2/10 iz igre, 1/6 za tri), Bjelica 13 (8sk), Marković 2 (5sk, 3as), Kalinić (0/4 za dva), Gagić, Nenad Krstić 20 (9sk, 9/18 za dva), Anđušić 3, Katić 6, Štimac.

LITVANIJA:

Motiejunas, Kalnietis 17, Kuzminskas 1, D. Lavrinović 12, Maciulis 6, Delninkaitis, Seibutis 8 (3/11 iz igre), Kleiza 8 (3/11 iz igre), K. Lavrinović 2, Pocijus, Valančiunas 2, Javtokas.

GRUPA B:

Letonija - BiH 86:75

Crna Gora - Makedonija 81:80

Ovde možete videti kako je tekao meč:

5. min - Srbija igra veoma agresivno u odbrani i Litvancima se ne daje da dišu. U napadu većina lopti ide na Krstića. Skok kontrolišemo, ali napadi "1 na 1" ne daju rezultat. Litvanija je u 5. minutu iskoristila bonus. Srbija bez faula!

10. min - Valančijunas je u 7. minutu ušao na parket. Čuva ga Katić... Nemanja Bjelica posle litvanskog tajm-aut pogađa drugu trojku za Srbiju (2/2 za tri). Imamo devet poena viška - 16:7. Krstić je na klupi (8 p, 2 sk). Bogdanović i Marković zbirno imaju pet skokova.

KRAJ 1/4

15. min - Litvanija bez poena Kleize u prvih 11 minuta! Naša odbrana je odlična, a ponekad deluje da su protivnici kao u rukometu, iza linije za tri i ne smeju da uđu u zonu dva poena! u 11. minutu imali smo +14 (26:12), a Duda insistira na presingu. Tek da se spreči brzi prenos lopte u naše polje odbrane. Dve kontre nismo iskoristili pri rezultatu 26:14... Šteta, prvo je Kalinić promašio polaganje, a onda je uspeo da se vrati i ukrade loptu koju je potom izgubio. Vasa Micić menja Markovića...

20. min - Krstić igra kapitenski... Kapiten već ima 10 poena. Srbija ima 16 skokova, Litvanije 13! U 17. minutu imali smo 31:20. Krstić i Katić igraju protiv braće Lavrinović, ali minut-dva nismo uspeli da napravimo pravu akciju. Više našim greškama nego zbog protivničke odbrane. Litvanija uspostavlja brzi ritam... 31:25 - serija Litvanaca od 8:2! Katić je 6 poenom prekida. Na veliki odmor se ide 33:27.

POLUVREME

25. min - Seibutis i Kalnietis sa dve trojke počeinju drugo poluvreme i rezultat vraćaju na "nulu" (33:33). Kombinovana zona Litvanaca zadaje određene probleme. Međutim, Krstić je siguran... Litvanci šutiraju za tri 4/13, mi 2/9 (prve dve smo dali - Bogdanović i Bjelica). Kakva kontra... Marković kao kvoterbek u reketu Litvanaca pronalazi Nedovića koji lako završava posao. Tajm-aut Kazlauskas. Nedović se probudio, a sudije počinju da se gube... Trojka Nedovića za 42:36.

30. min - Požrtvovanost Stefana Maraković se isplaćuje... Srbija u 26. min ima ponovo 44:36, ali i kontrolu skoka. Usput, Litvanija je odavno u bonusu i to bismo morali da iskoriste izabranici selektora Dude Ivkovića. Posle Krstića (12) i Bjelice (10), 10+ poena ima i Nedović (11). Upravo je on najbolji u srpskoj seriji od 13:3 posle 33:33.

Bjelica u 27. minutu pogađa NBA trojku za 49:37! Sada nastaje livanska ludnica... Svi šutiraju sa svih strana i svi skaču... Dva napada smo proćerdali... Posle četiri poena protivnika Krstić pogađa za 51:41.

KRAJ 3/4

35. min - Litvanije je očekivano, počela da brza... Vreme im nije saveznik, a rezultat je očajan. Srbija je u 34. minutu imala maksimalnih 56:41. Međutim, Kleiza i Mačijulis sa osam poena minus spuštaju na 56:49. "Meč-ap" zona protivnika nije nerešiva enigma naših igrača, ali šut za tri poena je stao. Ipak, dobar skok u napadu Srbije ne dozvoljava protivniku da još brže krene ka našem košu. Litvanija je u seriji 11:0... Nju prekida trojkom Anđušić.