≫ 

Privatnim vrtićima godišnje 17 miliona evra

Grad Beograd izdvaja ogroman novac na ime subvencija za boravak mališana u predškolskim ustanovama, a u ovim objektima boravi 8.000 mališana, a liste čekanja i dalje su dugačke

  • 6

Iz gradske kase se, svakog meseca, na ime subvencija za boravak mališana u privatnim vrtićima, izdvaja blizu 179 miliona dinara, odnosno oko 1,4 miliona evra. Na kraju godine ova stavka u budžetu iznosiće čak 17,2 miliona evra, prenose Novosti.

GUŽVA U DRŽAVNIM VRTIĆIMA: Na čekanju za upis već 8.280 mališana

Od početka saradnje sa Skupštinom grada, pre dve godine, broj privatnih obdaništa u glavnom gradu povećan je sa 54 na 144, koliko ih je sada uključeno u program subvencija.

Nadležni su počeli saradnju sa privatnicima, kako bi smanjili liste čekanja za upis u državni vrtić, ali to se nije dogodilo, a izdvajanja iz gradskog budžeta za predškolsko obrazovanje su drastično povećana.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

 

Umesto da se smanji broj dece koja ostanu "ispod crte", lista čekanja je duže nego pre, a trenutno je 8.500 mališana za koje nema mesta u državnim obdaništima. Među njima je i oko 3.000 onih koji imaju prioritet pri upisu.

U privatnim vrtićima, kojima grad finansira deo troškova, trenutno boravi oko 8.000 dece, što je skoro duplo više nego prošle godine. Praktično, sva deca koja pohađaju privatne predškolske ustanove imaju subvencionisani boravak u određenom iznosu.

Među njima su i mališani koji su i pre uvođenja dotacija išli u privatne vrtiće, samo što sada njihovi roditelji plaćaju dva i tri puta nižu cenu nego što su ranije, kao i deca čija su oba roditelja nezaposlena ili samo jedan roditelj, pa ima ko da ih čuva.

Sa druge strane, na listama čekanja u državnim predškolskim ustanovama je nekoliko hiljada mališana iz porodica gde su oba roditelja u radnom odnosu kojima su privatna obdaništa i pored subvencija veliki izdatak za kućni budžet.

Iako nadležni kažu da je izgradnja novih vrtića ekonomski neisplativa, to je možda opravdano za tipska naselja kao što je Stepa Stepanović. Međutim, u Novom Beogradu, gde na upis čeka više od 1.500 mališana i stalno se povećava broj stanovnika, kao i u Zemunu i na Paliluli, nova obdaništa su neophodna. Izgradnja vrtića za boravak 500 mališana, prema proračunima, košta oko 2,5 miliona evra.

EKONOMSKA CENA

Grad subvencioniše boravak u privatnim vrtićima sa 80 odsto od ekonomske cene u državnom obdaništu, koja za ovu godinu iznosi 27.952 dinara.

Prevedeno na brojke znači da se za oko 8.000 dece svakog meseca iz budžeta grada uplaćuje 22.362 dinara privatnim obdaništima, dok razliku ako je cena veća plaćaju roditelji. Cena boravka kod privatnika iznosi od 150 do 400 evra.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Večernje Novosti)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mikser

    26. april 2017 | 08:31

    Ne ide to vrticima vec roditeljima dece koja placaju privatne vrtice jer nema mesta u drzavnim. Svakog meseca roditelj dobije na svoj racun, a ne privatni vrtici, pa tako ima manje mesta za malverzacije

  • Dragana

    26. april 2017 | 14:30

    Za 17 mil. evra, koliko se odvoji godišnje za privatne vrtiće, može da se napravi sedam vrtića za po 500 dece. za tri godine, problem bi bio rešen..

  • Elektra

    26. april 2017 | 08:47

    Da li je iko ikada dobio pun iznos subvencije za privatni vrtic? Ma koliko dete islo u vrtic u toku meseca nikad vise od 12000 nije leglo na racun.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA