≫ 

Kad vidite najtužniju povorku nedeljom, znajte da je loše: Broj sahrana drastično povećan

Marina Račić iz JKP Pogrebne usluge Beograd koje održava 10 gradskih grobalja kaže da je u oktobru ove godine bilo 1.973 sahrane, a u oktobru prošle godine je bilo oko 1.100 sahrana

  • 5
Mokroluško groblje Foto: Mateja Beljan

Na lokalnom groblju u Sremčici tri sahrane. U novembru već 25, duplo više nego u istom mesecu prošle godine. Naselje ima oko 30.000 žitelja, pa se verovatno i zbog toga proširuje za još jednu parcelu. Više je sahrana na svim čukaričkim grobljima, kažu u opštini, a to pokazuju i knjige privatnih pogrebnika.

- U ovo vreme prošle godine je bilo 520, sad je 900 i nešto - kaže Vlada Radović, direktor Republičkog udruženja pogrebnika.

Marina Račić iz JKP Pogrebne usluge Beograd koje održava 10 gradskih grobalja kaže za RTS da je u oktobru ove godine bilo 1.973 sahrane, a u oktobru prošle godine je bilo oko 1.100 sahrana.

I podaci gradskog Zavoda za statistiku beleže porast sahrana. Ali, prošle godine su sahranjene 1.752 osobe, pet manje nego u oktobru pretprošle.

Knjige pogrebnika ne dele preminule na kovid ili druge uzroke smrti, ali prema informacijama iz porodica ima svega, kaže Vlada Radović, direktor Republičkog udruženja.

- Do sada ne znam, moguće je da ima neko ko je preminuo čisto od kovida, ali ima dosta pridruženih bolesti - dodaje Radović.

Račićeva napominje da su sahrane nedeljom bile u vezi sa povećanom broju obolelih.

- Tako da smo u toku ove dve godine u nekoliko navrata sahranjivali nedeljom. Ponovo su sahrane nedeljom ponovo uvedene od aprila ove godine - dodaje Račićeva.

Pogrebnici sve teže završavaju sahrane. Kraći je dan, ekshumacija u porodičnim grobnicama je najteža, ali sahrana mora biti dostojanstvena. Iako je termin ispraćaja skraćen na 15 minuta, zakazuje se i pre podne. I poskupeli su osnovni troškovi sahrane.

- Dobavljači su sami digli cene. Poskupelo je gorivo, drvo, limovi, limeni i drveni ulošci su poskupeli za 20 do 30 odsto. Neka prosečna pogreban oprema je bila 36.000, sad je to 45, pa nadalje - ukazuje Radović.

Znamo naše običaje i navike, pa ispraćaj pokojnika, kad se sve sabere i oduzme, košta od hiljadu do hiljadu i po evra.

Video: Kristina 26 godina fotografiše sahrane: Najteže je njoj i ljudima koji posle gledaju slike

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boban

    25. novembar 2021 | 07:40

    Pa da, broj preminulih od srčanog udara je drastično porasla. A zbog čega mislim da znamo svi.

  • Istina je tamo negde

    25. novembar 2021 | 10:15

    Deda iz mog ulaza umro od srcanog udara pred lekarima iz HITNE i pred rodbinom,oni na umlici pisali da je uzrok smrti kovid?!?! A drugo,ko jos pogrebnicima govori od cega su im najmiliji preminuli? Kada sam sahranjivala majku,niko me nije pitao od cega je umrla( rak pluca), te stoga ne znam kako pogrebnici znaju od cega su preminuli bolovali?

  • Ruja

    25. novembar 2021 | 08:50

    Da od Raka ,srčanog i moždanog udara...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA