≫ 

Uništio panonsku stepu kod Kikinde, pa kažnjen sa 100.000 dinara

Ukoliko se nastavi uništavanje iskonske panonske stepe, posebno u Banatu, na sigurnom smo putu da sve te vrste izgubimo

  • 3
Stepa

Stepa / Foto: Pexels/Fedor Shlyapnikov

Prekršajni sud u Kikindi osudio je D. B. (44) iz Kikinde na novčanu kaznu od ukupno 100.000 dinara zbog uništavanja staništa koja se nalaze u Specijalnom rezervatu prirode "Pašnjaci velike droplje", navode u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.

Njega je pokrajinskoj inspekciji za zaštitu životne sredine prijavilo Udruženje za zaštitu velike droplje. D. B. je priznao da je 30. septembra 2019. godine na području atara sela Sajan, na lokalitetu Rondetler, koji se nalazi u granicama ovog zaštićenog područja, potanjirao (plitko poorao) oko 16 hektara pašnjaka, livada, trstika i močvara unutar 10 katastarskih parcela, a da pre toga nije tražio uslove zaštite prirode za ove aktivnosti od Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, za šta je kažnjen sa 50.000 dinara, piše 021.info.

Novac dinari

Određene je kazna / Foto ilustracija: Shutterstock

Takođe, dodatnom kaznom od 50.000 dinara kažnjen je zbog toga što navedene radove nije prijavio pismenim putem upravljaču ovog zaštićenog područja.

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode u saopštenju ističe da su tanjiranje i uopšte obrada i drugi vidovi uništavanja travnih staništa, na kojima žive mnogobrojne zaštićene vrste biljaka i životinja, zabranjeni Uredbom o zaštiti Specijalnog rezervata prirode "Pašnjaci velike droplje".

Inače, na ovom području uništena su staništa slatinskog cveta, pontskog pelena, slatinskog pelena, slatinskog zvezdana, kantariona i devesilja, koji spadaju u zaštićene biljne vrste, ali i staništa mnogobrojnih strogo zaštićenih vrsta ptica koje se gnezde na tlu ili u livadskoj vegetaciji: velike strnadice, poljske ševe, žute pliske, obične travarke i mnogih drugih.

U Zavodu kažu da su panonske slane stepe i stepe na lesu u Vojvodini i čitavoj Evropi veoma ugrožene i to najviše pretvaranjem u ratarske površine oranjem, jer se u tom slučaju trajno gube - i to ne samo kao staništa divljih zaštićenih vrsta, neko i kao kvalitetna područja za pašu i senokos te kao lovišta.

Nvi sad, vojvodina, polje, polja, livada, njiva, oranica, zito

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

- Očuvanje preostalih livada i pašnjaka u Vojvodini ključno je za opstanak velikog broja vrsta, naročito na području Pašnjaka velike droplje, najveće stepe preostale u Srbiji - kažu u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.

U ovoj instituciji navode da je ovo jedino područje na kome se gnezdi orao krstaš i velika droplja kod nas, a i drugim vrstama ovo je jedino ili najvažnije uporište.

- Ukoliko se nastavi uništavanje iskonske panonske stepe, posebno u Banatu, na sigurnom smo putu da sve te vrste izgubimo, bez obzira na to što su zaštićene, te iz tog razloga pozdravljamo ovu sudsku presudu - navode u Zavodu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA