Dok srpski đaci uče o vojsci i kako da odbrane zemlju, mali Hrvati idu na ekskurziju u Jasenovac

SP Jasenovac sa školskim grupama radi po obrazovnom programu koji se sastoji od tri dela: poseta prostoru nekadašnjeg logora Jasenovac uz stručno vodstvo kustosa, obilazak Memorijalnog muzeja, te radionice s učenicima u prostoru Obrazovnog centra

  • 19

Dok će deca u Hrvatskoj od sada moći da obiđu i Jasenovac u okviru školskih poseta, u Srbiji se u srednjim školama organizuje nastava o vojsci, a srpski đaci će učiti osnovne teme u vezi sa odbranom zemlje.

Prema najavi iz hrvatskog Ministarstva nauke i obrazovanja, škole u Hrvatskoj će dobiti novu preporuku - da posete i Spomen-područje Jasenovac, mesto najvećeg ustaškog logora u Drugom svetskom ratu, piše "Jutarnji list".

- Ministarstvo će u skladu s novim kurikulumom građanskog vaspitanja preporučiti školama posetu Spomen područje Jasenovac tako da škole, ako se odluče za tu aktivnost, mogu istu na vreme uvrstiti u svoje školske kurikulume - rekli su za "Jutarnji"nadležni u Ministarstvu.

Prema statistikama, Spomen-područje Jasenovac dosad nije bilo često mesto školskih poseta.

Iako je Obrazovni centar u Jasenovcu zamišljen kao mesto gde se mladi suočavaju sa posledicama poricanja ljudskog dostojanstva, mržnje i ksenofobije, a njihove muzejske radionice nude novi pristup u obrazovanju o holokaustu, genocidu i stradanju antifašista u Drugom svetskom ratu, čime predstavljaju osnovu za ucenje o ljudskim pravima, mali je broj učenika organizivano posećivao Jasenovac.

Printskrin: Youtube/ ПРАВОСЛАВЉЕ Живот Вечни

Prema podacima Spomen-područja, u 2018. posetilo ih je 15 školskih grupa - osam iz srednjih i sedam iz osnovnih škola Hrvatske.

Paralelno beleže 19 školskih grupa iz stranih država, od toga najviše iz Italije (11) i Slovenije (4).

Godinu ranije, Jasenovac je posetilo tek devet školskih grupa iz Hrvatske, na šta je upozorio direktor Spomen-podrucja Jasenovac Ivo Pejaković.

Pejaković kaže da nije upoznat šta piše u novome kurikulumu, ali ako školama budu upućene preporuke za posetu bivšem logoru, to svakako vidi kao korak u dobrome smeru.

Kako objašnjava, SP Jasenovac sa školskim grupama radi po obrazovnom programu koji se sastoji od tri dela: poseta prostoru nekadašnjeg logora Jasenovac uz stručno vodstvo kustosa, obilazak Memorijalnog muzeja, te radionice s učenicima u prostoru Obrazovnog centra. Program traje oko tri sata.

- Ciljevi su da se učenici upoznaju s osnovnim činjenicama o logoru Jasenovac, osuda ustaškog pokreta te zločina počinjenih na osnovi rasnih zakona i ideologije ustaškog pokreta kroz priče o ljudskim sudbinama, izazivanje saosecanja prema žrtvama i zatočenicima logora i poruka za sadašnjost i budućnost da bi učenici imali jasan stav o osudi ideologija koje određene pojedince i grupe u društvu etiketiraju kao ‘drugačije’ - kaže Pejaković.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • balkanski spijun

    6. februar 2019 | 12:37

    A sta su rekli deci o Jasenovcu??? Istinu sigurno nisu.To je samo mazanje ociju javnosti. Da ispadnu oni kao fini i dobri ljudi. Toboze antifasisti.Ma dalje od nas, daleko vam lepa kuca.

  • Cika Velja

    6. februar 2019 | 10:58

    Svi znaju,ili bi bar trebalo nesto da znaju o Hitleru,a ustase kao vojska NDH se nisu borili protiv,nego rame uz rame sa tim Hitlerom! Sve sto se kasnije desavalo je posledica tog vremena i tog ponasanja Hrvata! Prostije objasnjenje da su ustase bili na strani nacista u 2. svetskom ratu ne mogu da srocim!!!

  • eho

    6. februar 2019 | 11:51

    A mi imamo Ministra Vojske koji nije bio na služenju vojnog roka.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA