Razrađen lanac trgovine decom: Maloletnu Srpkinju i njenu bebu prokrijumčarili u BiH za 400 evra?

Nakon hapšenja osumnjičenih u slučaj su se uključili i socijalni radnici, koji su odmah prepoznali devojku i postavili pitanje gde joj je beba

  • 0
Beba u pletenoj korpi Foto: Shutterstock

Banjalučka policija uhapsila je četiri osobe zbog sumnje da su učestvovale u otmici i nanošenju telesnih povreda maloletnoj državljanki Srbije R.T.

"Čim te vrate u Srbiju znaš da ćemo doći po bebu i vratiti je nazad, graničnom policajcu ćemo platiti 400 evra i prolazimo bez problema".

Ovim rečima se, navodno, maloletnoj državljanki Srbije i žrtvi brutalne otmice u Banjaluci obratila njena nesuđena svekrva M. Z. iz Banjaluke, piše Srpskainfo.

Slučaj otmice maloletne majke u Banjaluci otvorio je brojna pitanja, među kojima je i ono na koji način se preko državne granice ilegalno prebacuju bebe.

Naime, maloletnica i njena beba su još prošle godine deportovane iz BiH sa zabranom ulaska u trajanju od godinu dana. Međutim, zabrana ulaska u BiH očigledno nije sprečila maloletnu Srpkinju da se s bebom ponovo vrati u Banjaluku, a prema rečima njene nesuđene svekrve, sada je jasno i kako je to urađeno.

Postavlja se pitanje da li će nakon svega odreagovati nadležne agencije na nivou BiH, kako bi se ceo slučaj potpuno rasvetlio.

Ovaj slučaj sigurno ne bi ni bio otkriven, niti bi se znalo za ilegalni povratak majke i bebe u Banjaluku, da devojku prošle sedmice nisu pokušali da otmu članovi jedne banjalučke porodice.

- Ovakve stvari godinama prolaze ispod radara bezbednosnih agencija, a mir kojom se M.Z. obratila maloletnoj majci samo ide u prilog tome da su kanali krijumčarenja toliko sigurni da niko ne strepi da će biti otkriven – ispričao je izvor za Srpskainfo iz bezbednosnih agencija BiH.

Istražiti slučaj

Darko Trifunović, stručnjak za bezbednost, ističe da slučaj treba istražiti i da se sve može vrlo lako proveriti uvidom u bezbednosne kamere na graničnim prelazima kako bi se utvrdilo da li granični policajci učestvuju u krijumčarenju ljudi.

Međutim, Trifunović sumnja da se iza svega krije drugačija priča.

- Sklon sam da verujem da je ovde možda namerno rečeno jedno kako bi se prikrila prava ruta kojom ide krijumčarski lanac, a to je preko reke Drine – izjavio je Trifunović.

Podsetimo, banjalučka policija je prošle sedmice uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su učestvovale u otmici i nanošenju telesnih povreda državljanki Srbije R. T.

- Maloletnica je iznajmila sobu u jednoj kući u banjalučkom naselju Lazarevo kada su u noćnim satima na vrata pokucali N. A. i njegov maloljetni sin A. A. Oni su bukvalno izvukli devojku iz sobe i strpali je u auto, a zatim je tukli i davili. Srećom, s njom je u iznajmljenoj kući bila jedna žena, koja je odmah obavestila policiju o onome što se događalo, a patrola je u rekordnom vremenu uspela da locira automobil u kojem je bila maloletnica i uhapsiti nasilnike – ispričao je ranije izvor iz istrage.

Nakon hapšenja osumnjičenih u slučaj su se uključili i socijalni radnici, koji su odmah prepoznali devojku i postavili pitanje gde joj je beba. Iako su u prvi mah članovi porodice osumnjičenog otmičara pokušali da sakriju bebu, ona je pronađena u njegovoj kući u banjalučkom naselju Suturlija, a zatim predana majci.

Sigurna kuća

Maloletna državljanka Srbije i njena beba smeštene su u Sigurnu kuću za žrtve trgovine ljudima u BiH, a očekuje ih nova deportacija i zabrana ulaska u BiH.

Zanimljivo je da je Služba za poslove sa strancima – Terenski centar Banjaluka i u novembru prošle godine donela rešenja o stavljanju pod nadzor maloletne R.T. i njene bebe i njihov smeštaj u Sigurnu kuću za žrtve trgovine ljudima u BiH.

Prethodno je protiv državljanke Srbije doneto rešenje o proterivanju iz BiH na period od jedne godine. Ona je s bebom izašla iz BiH 27. novembra prošle godine i vratila se u Šabac. Međutim, ilegalno je krajem januara ove godine ponovo ušla u Bosnu i skrasila se u Banjaluci.

Granična policija BiH još se nije oglašavala o prijavama krijumčarenja dece preko državne granice sa Srbijom, kao i da li je u ranijem periodu podnest bilo kakav izveštaj protiv nekog njihovog službenika zbog pomenutih radnji.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA