≫ 

Obeležava se 26 godina od akcije hrvatske vojske: Oluja - zločin koji traje i danas

Hrvatska vojno-policijska akcija "Oluja" počela je 4. avgusta napadom hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća odbrane na Republiku Srpsku Krajinu, zbog čega se svake godine taj datum obeležava kao dan posvećen stradalim i prognanim Srbima na teritoriji Hrvatske

  • 53
Izbeglice iz Knina, Operacija Oluja, 1995

Izbeglička kolona, Foto: Profimedia

Hrvatska vojno-policijska akcija "Oluja", u kojoj je proterano više od 250.000, a ubijeno oko 2.000 Srba, je zločin u kome je Hrvatska uspela da etnički očisti taj prostor od Srba i to se nikada ne sme zaboraviti, poručeno je sa današnjeg skupa "Oluja zločin koji traje i danas" povodom obeležavanja 26. godišnjice ovog događaja.

Hrvatska vojno-policijska akcija "Oluja" počela je 4. avgusta napadom hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća odbrane na Republiku Srpsku Krajinu, zbog čega se svake godine taj datum obeležava kao dan posvećen stradalim i prognanim Srbima na teritoriji Hrvatske, prenosi Tanjug.

Predsednik "Koordinacije udruženja izbeglih i raseljenih lica u Srbiji" Milan Žunić, rekao je da je cilj skupa "Oluja zločin koji traje i danas" podsećanje na zločine koji su se tokom akcije "Oluja" počinili nad nevinim narodom.

- Ljudi iz Republike Srpske Krajine koji nisu uspeli tog užasnog dana da se ubace u nepreglednu kolonu od 250.000 ljudi, nisu ni preživeli tu zločinačku akciju "Oluja", tako da je Hrvatska uspela da etnički očisti taj prostor od Srba - rekao je Žunić na konferenciji za novinare u Medija centru.

On je ukazao da se u Hrvatskoj ta godišnjica obeležava kao dan pobede i "domovinske zahvalnosti", ističući da za Srbe taj događaj nije proslava i apelujući na političke predstavnike Srba u Hrvatskoj da ne učestvuju na slavlju koje se tim povodom organizuje Kninu.

- Mi proterani Srbi iz Hrvatške ne možemo da razumemo te političke predstavnike Srba iz Hrvatske, iz razloga što je pre "Oluje" u Hrvatskoj živelo više od 600.000 Srba, a danas ih ima manje od 150.000, tako da nije jasno šta tu ima da se slavi - kaže Žunić.

On je istakao da je jedan od ciljeva tog skupa da se skrene pažnja javnosti na težak položaj Srba u Hrvatskoj, ali i na takav položaj proteranih Srba iz Hrvatske.

Kontinuirano kršenje osnovnih ljudskih prava

 

- Ključni problem svih nas koji smo proterani iz Hrvatske je kontinuirano kršenje naših osnovnih ljudskih prava u Hrvatskoj, i to traje već 26 godina - zaključio je on.

Predsednik udruženja "Zavičaj", koje se bavi problemima izbeglih iz Hrvatske, Nenad Abramović kaže da 26 godina od progonstva još uvek postoji veliki broj porodica bez krova nad glavom, iako je regionalnim stambenim programom 2018. godine 16.000 porodica trebalo da bude zbrinuto kroz stambenu izgradnju i kupovinu seoskih domaćinstava.

Video: Selo bez ljudi, vratili bi se da imaju gde

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • neso83

    2. avgust 2021 | 17:38

    I onda naši ludi srbi idu u NDH na more, kazu lepo nam je bilo!!!! To nemogu da razumem.. prolazis istim putem gde su ustaski avioni ubili srpsku decu u koloni.. stani bar na tom mestu pomoli se

  • nikolas

    2. avgust 2021 | 17:29

    PLAN ,OLUJE,SU PRAVILI AMERICKI PENZIONISANI GENERALI A NAPAD I NAVODJENJE VATRE HRVATSKE VOJSKE NA SRBE VODILI SU NATO AVAKSI !!! USTASE UZ BLAGOSLOV NATO ALIJANSE PROTERAO JE 250 HILJADA SRBA !!! TO JE BOZIJA ISTINA I DA SE VISE NELAZEMO !!!

  • Драгиша

    2. avgust 2021 | 17:37

    Ко не учи из историје, понови ће му се слична! Српска држава и срби никако да извуку поуке! На жалост данас смо под меком окупацијом, а Срби ван матице су у неупоредиво горем положају.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA