Na primeru Trepče se vidi da Priština želi da protera srpski narod: Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM upozorio na veliku opasnost

- Kada bude osnovano novo preduzeće, sadašnje upravljačke strukture i organizacione jedinice prestaju da postoje. To može da znači, svima je jasno, da hoće da blokiraju račune i zaustave proizvodnju i izvoz koncentrata olova i cinka, od čega ''Trepča - Sever'' i živi - rekao je Petković

  • 1

Priština želi da protera srpski narod, što se vidi na primeru usvajanja nacrta statuta rudarskog kombinata "Trepče", a Srbija će učiniti sve da "Trepča - Sever" nastavi da funkcioniše, izjavio je danas pomoćnik direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.

- Vlada Republike Srbije je prošle godine usvojila i odluku da se krene u realizaciju izgradnja fabrike akumulatora od 14 miliona evra, pomažemo preduzeće i radnike kroz resorna ministarstva i Kancelariju za KiM. Činimo sve što je do nas kako bismo sačuvali kombinat, neophodan za ostanak srpskog naroda na KiM - rekao je Petković za RTS i istovremeno pozvao međunarodnu zajednicu da reaguje.

On je rekao za RTS da se ponavlja isti scenario kao 2016. godine, kada su u kosovskoj skupštini dva sata posle ponoći poslanici usvojili zakon o "Trepči" koji predviđa konfiskaciju imovine države Srbije, čime je kosovska vlada postala vlasnik 80 odsto celokupne imovine i kapitala ovog kombinata.

Foto: Tanjug/Dejan Simicevic

Par dana zatim vlada u Beogradu je donela odluku kojom se poništava taj zakon, kao i sve radnje i pravne posledice koje proističu, a jedna od njih je i donošenje statuta koji podrazumeva formiranje novog preduzeća "Trepča a. d." u prištinskom sistemu kojim se otvaraju vrata za implementaciju ovog zakona.

- Kada bude osnovano novo preduzeće, sadašnje upravljačke strukture i organizacione jedinice prestaju da postoje. To može da znači, svima je jasno, da hoće da blokiraju račune i zaustave proizvodnju i izvoz koncentrata olova i cinka, od čega ''Trepča - Sever'' i živi - rekao je Petković.

Prema njegovim rečima, to što statut predviđa novi menadžment, neće moći fizički da se i ostvari, jer je "Trepča - Sever" u Leposaviću, a najvažniji rudnici Belo brdo i Crnac su uz administrativnu liniju prema centralnoj Srbiji.

Ipak, dodaje Petković, postoji opasnost da će blokirati račune i izvoz proizvoda i time dovesti u pitanje opstanak same "Trepče" i plate za 3.000 radnika.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • slađa

    3. februar 2019 | 11:09

    Odluka oko Trepče je za međunadnu arbitražu. Ovo je pravno i etnički motivisano nasilje. Vreme je i za tužbu protiv NATO alijanse. Sve je i krenulo iz te tačke. Pogrom 2004. nad Srbima, timanje imovine fizičkih lica, otimanje imovine države Srbije, nasilje nad nealbanskim stanovništvom. Mi više nemamo sa kim da vodimo dijalog. EU ne može više da se tretira kao neutralna strana u pregovorima nakon uvedenih taksi na robu iz centralne Srbije i BiH. Fašističko obeležavanje zastavicama robe i proizvoda. I sve to na tlu Evrope u 21. veku. Onda se čude što raste antisemitizam, što se relativizuje Jasenovac i sve ostalo. Postoje međunarodni sudovi koji će razumeti pravo svojine, ako ne razumeju Povelju UN koja je jasno definisala poredak u svetu nakon velikog zla II svetskog rata.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA