Priština planira novu otimačinu! Hoće da prisvoje Univerzitet sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici

Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici jedina je visokoškolska ustanova na srpskom jeziku na Kosovu i Metohiji

  • 47

Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici mogao bi da potpadne pod kosovsku javnu instituciju visokog obrazovanja, zahvaljujući nacrtu kosovskog Zakona o visokom obrazovanju.

Za izglasavanje ovog zakona potrebni su glasovi bar četiri poslanika koji predstavljaju srpsku zajednicu u kosovskoj skupštini, prenosi kossev.info.

Ovaj nacrt zakona, predložen je još u novembru mesecu prošle godine, da bi početkom marta bio razmatran u skupštinskom odboru za obrazovanje u Prištini, čiji je član i poslanica Srpske liste u ostavci Verica Ćeranić.

Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici jedina je visokoškolska ustanova na srpskom jeziku na Kosovu i Metohiji i u potpunosti funkcioniše u srpskom sistemu. Većina fakulteta ove ustanove smeštena je u Kosovskoj Mitrovici od 2001. godine.

Kao takvu, prištinska vlada ovu instituciju smatra ilegalnom, a novim nacrtom Zakona o visokom obrazovanju nastoji da ovu visokoškolsku ustanovu podvede pod „autonomnu javnu instituciju visokog obrazovanja osnovanu prema zakonu br. 03/068 o obrazovanju u opštinama Republike Kosova i Zakonu br. 03/L-040 o Lokalnoj samoupravi“.

Nacrtom Zakona se dalje predviđa i da statut, organizacija i unutrašnje procedure ove institucije funkcionišu „u skladu sa centralnim zakonodavnim okvirom Republike Kosova“.

Kosovski ministar obrazovanja, Šućuri Bitići (Shyqyri Bytyqi) navodi za KTV da ovaj nacrt zakona predviđa brojne izmene od kojih će zavisiti kvalitet visokog obrazovanja, kako javnog, tako i privatnog.

- Neću da odustanem od Univerziteta u Severnoj Mitrovici zato što je nerazumno da institucija na Kosovu nastavi da funkcioniše po srpskom planu i programu - rekao je on.

Foto: Tanjug/AP

Međutim, zbog bojkota poslanika Srpske liste, Skupština Kosova ne može da se u prvom čitanju izjasni o nacrtu Zakona o visokom obrazovanju, izveštava KTV.

Predsedavajući Odbora za obrazovanje Skupštine Kosova, Ismail Kurteši, rekao je za KTV da je ovaj odbor nacrt ovog zakona prosledio Skupštini na glasanje još pre mesec dana, ali da zbog „izopačenosti srpskih poslanika ovaj i mnogi drugi zakoni ostaju skrajnuti“.

Kurteši je dodao i da srpski poslanici „nisu spremni da Univerzitet u Severnoj Mitrovici stave pod upravu kosovskih institucija“.

Prema službenim informacijama Ministarstva prosvete Republike Srbije dostavljenim našoj redakciji početkom ovog meseca, Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici broji 7.354 studenata, kao i 829 nastavnika i 335 nenastavnog osoblja.

Vlada Kosova je još 2015. usvojila dokument o „Postupku prijavljivanja za radna mesta u institucijama Republike Kosovo za članove manjinskih zajednica koje imaju diplome izdate od strane Univerziteta u Severnoj Mitrovici „koji je, kako su tada objasnili, predstavljao „privremeno-prelaznu meru za integraciju kojom će se diplome koje su dobili građani Republike Kosovo učiniti važećim, u svrhu prijavljivanja za posao u javnim institucijama, a u očekivanju potpune integracije Univerziteta u Severnoj Mitrovici, u okviru kosovskog pravnog okvira.

Cilj ovog dokumenta za kosovsku vladu i tada je bila integracija Prištinskog univerziteta sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici u kosovski sistem visokog obrazovanja.

Studentski parlament Filozofskog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici tada je demantovao ove navode i osudio izjave „političkih predstavnika privremenih institucija u Prištini, koji u svojim izjavama najavljuju integraciju Univerziteta u obrazovni sistem nepostojeće republike Kosovo“.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jare

    19. mart 2019 | 16:19

    Lako je njima da otimaju kad im neki vajni srbi iz Srbije poslednjih dana zdušno pomažu u toj raboti.

  • sara

    19. mart 2019 | 15:38

    Ponasanje Pristine je uzasno!

  • Neko

    19. mart 2019 | 21:29

    Oni na sve načine pokušavaju da otmu sve što je srpsko.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA