Vučića u Berlinu očekuju izuzetni pritisci u vezi sa Kosovom i Metohijom: Sastanak organizovan bez znanja EU

Navodeći da Vučić trpi izuzetne pritiske, između ostalog i da se obustavi kampanja Beograda da druge zemlje povuku priznanje nezavisnosti Kosova, Dačić kaze da su veoma važni sastanci u Pekingu 25. i 26. aprila, zbog razgovora sa predsednikom Kine, koja je važan i jak saveznik Srbije, ali i Putinom

  • 38

Predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Berlinu očekuju izuzetni pritisci u vezi sa Kosovom i Metohijom zbog čega su veoma važni i sastanci koje će u Pekingu imati sa predsednicima Rusije i Kine Vladimirom Putinom i Si Ðinpingom, rekao je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

- Ne očekuju se pritisci da se u Berlinu donese neki okvir o sadržaju sporazuma sa Prištinom, ali će svakako biti kulminacija pritisaka na Srbiju da nastavi dijalog bez obzira da li će Priština ukinuti takse ili ne - rekao je Dačić za Pink.

On je naveo da je sastanak u Berlinu, koji organizuju nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron, a na koji su pozvani lideri zapadnobalkanske šestorke, izazvao kontroverze u Evropskoj uniji i da je organizovan bez znanja Brisela, šefice evropske diplomatije Federike Mogerini i drugih članica EU.

Dačić - Foto: mfa.gov.rs

Navodeći da Vučić trpi izuzetne pritiske, između ostalog i da se obustavi kampanja Beograda da druge zemlje povuku priznanje nezavisnosti Kosova, Dačić kaze da su veoma važni sastanci u Pekingu 25. i 26. aprila, zbog razgovora sa predsednikom Kine, koja je važan i jak saveznik Srbije, ali i Putinom.

Dačić je rekao da se u svetu često plasiraju dezinformacije da Rusija i Srbija imaju različite stavove po pitanju KiM i istakao da to nije tačno, navodeći da mu je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov juče ponovo rekao da će Rusija podržati svako rešenje za koje Srbija smatra da je u njenom interesu.

- Lavrov mi je rekao da će sastanak biti 26. aprila u 15.45, što pokazuje da i oni posvećuju izuzetno veliku pažnju tom sastanku - rekao je Dačić.

Ministar je istakao i da je unutrašnja stabilnost u Srbiji važna zbog pozicije u pregovorima o Kosovu i dodao da se stvara slika da postoji politička neizvesnost, koja, ocenjuje, potkopava poziciju Beograda u pregovaračkom procesu sa Prištinom.

- Postale su lajt motiv negativne slike koje dolaze iz Beograda. Stvara se slika kao da u Srbiji postoji dilema ko ima, ko nema podršku građana i time se potkopava pozicija Srbije u pregovaračkom procesu - rekao je Dačić.

On je, međutim, dodao i da je pozicija Srbije mnogo drugačija i bolja nego pre pet, šest godina, kada nas niko ništa nije pitao, već smo samo radili ono što drugi zamisle.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mihailovic

    18. april 2019 | 11:57

    USTAV SRBIJE: KOSOVO JE NEOTUDJIVI DEO TERITORIJE SRBIJE. REALNOST: Nato EU vojna okupacija 1999-2019 juzne Srbije Kosovo i Metohije i logistika albanskim teroristima. RESENJE: Prekinuti smesta sve dijaloge sa EU okupatorom i albanskim teroristima i vratiti R-1244 u UN. Zajedno sa Rusijom i Kinom a bez NATO EU clanica koje su zverski 1999 bombardovali Srbiju resavati u UN iskljucivo zamenu KFOR-a Kineskom armijom i uspostavu Srbije Ustavnog suvereniteta juzne Srbije Kosovo i Metohije. Vojni savez sa Rusijom i Ruske vojne baze po celoj Srbiji su nuzan deo strategije uspostava Srbije Ustavnog suvereniteta nad NatoEU vojno okupiranoj juznoj Srbiji Kosovo i Metohiji ! Ako zelimo slobodnu i teritorijalnu celu Srbiju nema drugog resenja osim ovog.

  • Slavko

    18. april 2019 | 12:09

    Nemci bi trebali da cene konstruktivnost Srbije i osude provokacije Prištine.

  • Miki

    18. april 2019 | 12:19

    Predsednik Vučić je navikao na pritiske, ali je dosledan svojim stavovima i stavovima Srbije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA